آشنایی با انواع خرگوش و شرایط نگهداری این حیوان خانگی

مصطفی سلیمانی      ۲۹ آبان ۱۳۹۷

خرگوش

۱- آیا خرگوش ها حیوانات خانگی خوبی هستند؟

اکثر مردم نمی دانند خرگوش ها چقدر می توانند سرگرم کننده باشند. بیشتر این حیوانات دست آموز واقعاً از همراهی با انسان لذت می برند.

از همراهی شما در کنار تلویزیون تا بازی با اسباب بازی ها، آن ها با شخصیت های جذاب خود شما را سرگرم می کنند.

متأسفانه بسیاری از خرگوش ها این شخصیت سرگرم کننده خود را به انسان نشان نمی دهند. خرگوش ها اغلب به عنوان کادو و یا سورپرایز بچه ها از دست فروش ها هنگام گذر از خیابان ها و یا فروشندگان خریداری می شوند.

 در بسیاری مواقع در یک قفس کوچک خارج از منزل یا در یک گاراژ نگهداری شده و اغلب توجه کافی به آن ها نمی شود.

لازم است بدانید که این حیوان دست آموز با صرف کمی وقت به همراه مراقبت مناسب به حیوان خانگی خارق العاده ای تبدیل خواهد شد.

۲- آیا خرگوش حیوان خانگی خوبی برای فرزند ما می باشد؟

خرگوش ها محیط ساکت و آرام را ترجیح می دهند و اگر محیط زندگی شما پر از استرس و سر و صدا است، ممکن است او مناسب خانه شما نباشد.

این حیوان دست آموز می تواند برای بچه های بزرگتر به عنوان یک حیوان خانگی، مناسب باشد. با این حال لازم است نحوه مراقبت صحیح از او را به فرزند خود آموزش دهید.

تهیه خرگوش ایده مناسبی برای بچه های کوچک یا به عنوان راهی برای آموزش مسئولیت به فرزند، نیست.

 از آنجایی که خرگوش دارای ساختار استخوانی ظریف و شکننده است، عدم آموزش مراقبت صحیح به فرزندمان می تواند آسیب جدی به این حیوان وارد کند.به همین دلیل باید بازی فرزندمان با این حیوان دست آموز، تحت نظارت شما صورت بگیرد .

۳- تصمیم گیری در مورد خرید خرگوش به عنوان حیوان خانگی

اگر شما به خرید یک خرگوش به عنوان حیوان خانگی فکر می کنید ، در این سایت اطلاعاتی وجود دارد که برای انتخاب یک حیوان خانگی مناسب به شما کمک می کند. همواره مشاهده می کنیم که خرید خرگوش ها اغلب با هیجانات زودگذر و بدون تحقیقات قبلی صورت می گیرد.

 به همین دلیل اکثراً زمانیکه علاقه خود را به آن ها از دست می دهند در بهترین حالت در گروه های حمایت از حیوانات یا در پناهگاه ها گذاشته می شوند.

 با این حال اگر شما با تحقیق کامل اقدام به خرید نمایید در آینده مشکلی نخواهید داشت .علاوه  بر این در نظر داشته باشید که معمولاً خرگوش ها علاقه زیادی به داشتن همراهی مشابه خود دارند، بنابراین سعی کنید دو خرگوش تهیه نمایید.

۴- نژادهای خرگوش

خوشبختانه امروزه نژادهای متنوعی برای فروش دیده می شود. علاوه بر این تعداد زیادی از خرگوش های مخلوط نیز در دسترس هستند. در این قسمت به برخی از نژادهای محبوب خرگوش در ایالات متحده اشاره می‌کنیم:

Lion head, Mini lop, Mini rex, Rex, Lop, Dutch, English spot, Hotot

خرگوش

Lion head

خرگوش

Mini lop

خرگوش

Mini rex

خرگوش

English spot

خرگوش

Hotot

۵- طول عمر خرگوش

طول عمر خرگوش با توجه به میزان رعایت شرایط بهداشتی بین ۱۲-۸ سال ذکر شده است. بنابراین اگر شما در تصور خرید خرگوش جوانی هستید، در نظر بگیرید که آیا می توانید به مدت طولانی از او مراقبت کنید؟ اگر‌ جواب شما منفی است بهتراست به خرید یک خرگوش مسن تر فکر کنید.

همانند سگ ها و گربه های مسن، خرگوش های مسن نیز می توانند فعال باشند و مطمئن باشید آن ها با گذشت سال ها از عشق و محبت یک خانواده نسبت به خود لذت خواهند برد.

۶- مراقبت از خرگوش

از آنجایی که خرگوش ها حیوانات اجتماعی هستند به توجه شما نیاز دارند. آن ها از سپری کردن روزهای زندگیشان در قفس خوشحال نیستند.

 خرگوش ها برای ورزش، بازی و اکتشاف نیاز دارند روزانه برای چند ساعت از قفس خود خارج شوند. علاوه براین آنها عاشق حضور خرگوش دیگری کنار خود هستند.

در ادامه به راهنمایی های مختصری در مورد مراقبت از خرگوش خواهیم پرداخت:

الف) قفس یا خانه کوچک؟ بهتر است خرگوش چه نوع خانه ای داشته باشد؟ نگهداری این حیوان دست آموز در قفسی امن در محیط داخلی منزل بهتر از نگهداری او در خانه کوچکی در خارج از منزل می باشد.

ب)غذا: دستگاه گوارش خرگوش بسیار ظریف وحساس است. این حیوان برای به دست آوردن مواد غذایی ضروری خود باید با رژیم غذایی متنوعی (نه فقط کاهو و هویج) تغذیه شود.

ج) مراقبت از مو: یکی دیگر از نکات مراقبتی خرگوش، رسیدگی به مو‌ می باشد. بدلیل ریزش بالای مو در خرگوش ها می بایست حداقل هفته ای یکبار به کشیدن برس اقدام نمایید.

د) آموزش استفاده از ظرف خاک: خرگوش ها باید برای استفاده از ظرف خاک آموزش ببینند. فرآیند آموزشی آن ها کمی متفاوت تر از گربه هاست.

۷- نگهداری خرگوش  داخل خانه یا خارج خانه؟

برای کنترل دما و همچنین محافظت از جان خرگوش در برابر شکارچیان بهتر است داخل خانه زندگی کند. در هر صورت اگر نگهداری خرگوش داخل منزل امکان پذیر نبود مثلا به دلیل عدم فضای کافی، باید او را در یک محیط محافظت شده و همچنین خنک نگهداری نمایید.

بستر این محیط را باید به گونه ای طراحی کنید که امکان حفر کردن گودال وجود نداشته باشد وهمچنین محل نگهداری به گونه ای باشد که از حملات هوایی پرندگان و سایر شکارچیان در امان باشد.

۸- رفتار خرگوش

خرگوش ها حیواناتی باهوش و کنجکاوی هستند. به همین دلیل ماندن در قفس برای آن ها ناخوشایند بوده و آن ها را حسابی کلافه می کند.

حفر کردن گودال ها و جویدن از جمله سرگرمی های مورد علاقه اوست. بنابراین زمانیکه خرگوش در داخل یا خارج قفس قرار دارد، برای سرگرم شدن نیاز به اسباب بازی های زیادی دارند.

۹- خرگوش و حیوانات خانگی دیگر

خرگوش ها (بر خلاف حیوانات شکارچی) محیط آرام و ملایم  را ترجیح می دهند. این به این معنی است که آن ها نمی توانند خود را با شرایط خانواده هایی که سگ و یا گربه دارند به خوبی وفق دهند.

 با این حال مواردی هستند که برخی خرگوش ها به خوبی با حیوانات خانگی دیگر کنار آمده اند. برخلاف انتظار ما، خرگوش ها در اغلب مواقع بر گربه ها غالب می شوند. کنترل سگ در هنگام معرفی اولیه آن ها بهم ضروری است زیرا سگ دارای غریزه شکار است .

۱۰- مراقبت دامپزشکی

همانند سایر حیوانات خانگی، خرگوش ها نیز به مراجعه منظم به دامپزشکی نیاز دارند. از آنجایی که سیستم بدنی و نیازهای خرگوش کاملاً با سگ و گربه متفاوت است، لازم است شما به دامپزشکی که با مراقبت و نگهداری خرگوش آشنا باشد مراجعه نمایید.

برخی از مشکلات سلامتی خرگوش ها عبارتند از: عفونت های باکتریایی، مشکلات دستگاه گوارشی، توپ های مویی، شوک گرمایی و انگل های خارجی .


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی