لاک پشت های آبزی

مصطفی سلیمانی      ۱۹ مرداد ۱۳۹۸

لاکپشت

لاک پشت های آبزی و نیمه آبزی حیوانات خانگی محبوبی هستند . شناخته شده ترین گونه آنها احتمالاً لاک پشت های گوش قرمز هستند. اما این گونه تنها یکی از چندین گونه لاکپشت های آبزی محسوب میشود که به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شوند. بسیاری از مردم نمی دانند چگونه می توانند لاک پشت های آبزی بزرگی داشته باشند. لاک پشت گوش قرمز و سایر گونه های لاک پشت های آبزی خانگی می توانند به طول ۲۵ الی ۳۰ سانتیمتر برسند.

بنابراین به محفظه های بزرگی برای نگهداری احتیاج دارند. همه گونه های لاکپشت بالقوه می توانند از طول عمر بالا برخوردار باشند . اگر به درستی از آنها مراقبت شود حتی تا چندین دهه عمر می‌کنند .

رفتار و مزاج لاک پشت های آبزی

لاک پشت های آبزی به چیزی بیشتر از یک محیط و رژیم غذایی مناسب احتیاج ندارند. اگر چه داشتن تعامل منظم ممکن است حیوان خانگی شما را اجتماعی و اهلی کند ؛ در هر صورت آن ها موجودات دوست داشتنی هستند که اگر به درستی از آنها مراقبت کنید می‌توانید سال‌ها از داشتنشان لذت ببرید .

در دهه ۱۹۷۰ دولت آمریکا ارتباطی بین لاکپشت و عفونت‌های سالمونلایی پیدا کرد ؛ خصوصاً در مورد کودکان. به همین دلیل فروش لاکپشت های کوچک تر از ۱۰ سانتیمتر را ممنوع کرد. دلیل این ممنوعیت آن نبود که لاک پشت های کوچک تر حامل سالمونلای بیشتری هستند ؛ بلکه کودکان تمایل بیشتری به این لاکپشت ها دارند و ممکن است آنها را درون دهان خود کنند.

سالمونا

لاک پشت های آبزی به تانک های بزرگ با روشنایی مناسب و تصفیه خوب احتیاج دارند که به طور منظم نیز تمیز شود.

لاکپشت

لاک پشت های آبزی و کودکان

لاکپشت

این موجودات حیوانات خانگی مناسبی برای کودکان نیستند. مراقبت از آنها آسان نیست و حیوان خانگی خوبی از نظر مدیریت کردن نیستند. اغلب آنها حامل باکتری سالمونلا هستند که می‌تواند به کودکانی که هنوز مراقبت های بهداشتی مثل شستن دست ها را به خوبی درک نمی کنند منتقل شود . کودکان توانایی مراقبت و نظافت لاک پشت های آبزی را ندارند در نتیجه والدین باید مسئولیت مراقبت از این حیوان خانگی را خصوصاً زمانی که دیگر کودکشان تمایل به این کار ندارد به عهده بگیرند .

ساخت خانه برای لاک پشت های آبزی

این حیوانات معمولاً نیاز به خانه ای با امکانات مفصل دارند . آنها نیاز دارند به طور منظم در معرض اشعه ی UV قرار بگیرند در نتیجه باید در تانک لاک‌پشت‌ها از لامپ های مخصوص خزندگان که هر دو نوع (UV A & UV B) UV را تولید می‌کند استفاده شود. در صورت عدم استفاده از این لامپ‌ها آنها ممکن است به بیماری های متابولیکی استخوان مبتلا شوند ( سندروم نرمی استخوان ). این لاک پشت ها موجودات کثیفی هستند، پس تانک آنها نیاز به تمیز کردن های منظم دارد.

لاکپشت

به همین دلیل نیاز به یک دستگاه تصفیه خوب هم دارند که کیفیت آب را در شرایط مناسب نگه دارد. تانک آنها باید عمق کافی از آب داشته باشد تا بتوانند شنا کنند و همین طور یک منطقه خشک برای خارج شدن از آب و زیر نور لامپ قرار گرفتن. آب مناسب و دمای محیطی نیز همواره باید در شرایط خوبی باشد .

آب و غذا

اگر چه غذای لاک پشت های آبزی در گذر سال های متمادی تغییر کرده است اما استفاده از تنها یک منبع غذایی برای آنها توصیه نمی شود . اکثر لاک پشت های آبزی همه چیز خوارند. اگرچه تمایل آنها به غذاهای مختلف در طول زندگی ممکن است تغییر کند. دادن انواعی از غذاها بهترین گزینه است. برگ سبزیجات مثل کاهو، گیاه قاصدک و جعفری (تازه و خشک) میان وعده خوبی برای لاک پشت ها است. از آنجایی که آنها بیشتر وقتشان را درون آب هستند بهترین راه غذا دادن به آن ها ریختن مستقیم غذا به آب یا استفاده از ظرف های گیره دار که سبزی را درون آب نگه میدارد است.

بیشتر بخوانیم: تغذیه خزندگان

لاکپشت

گاه گاهی نیز می توانید سیب خرد شده یا میگوی یخ زده را به عنوان تشویقی به لاکپشت تان بدهید اما مصرف هر روزه آنها توصیه نمی‌شود . بعضی از انواع لاکپشت های آبزی حشرات را به خوبی می خورند اما مقدار اصلی پروتئین رژیم آنها باید از طریق گیاهان تامین شود.

لاک پشت ها شلخته غذا می‌خورند پس برای جلوگیری از کثیف کردن آب تانک شان می توانید آنها را در بیرون از تانک به وسیله ظرف های روباز تغذیه کنید همچنین در مواردی که چند لاک پشت با هم نگه داشته می‌شوند از همین طریق می توانید غذای مصرفی هر لاک پشت را کنترل کنید .

انتخاب لاک پشت آبزی مناسب شما

با توجه به شخص و مسئولیت پذیری او می توانید لاک پشت را انتخاب کنید . لاکپشت ها ، زیبا، شگفت‌انگیز و حیوانات خانگی لذت بخشی هستند . اولین گام برای انتخاب یک لاک‌پشت خوب برای خودتان تحقیق کردن راجب به گونه‌های موجود و مراقبت های مورد نیاز هر گونه است. هرچند که اساس مراقبت از گونه‌های مختلف لاک پشت شبیه هم است اما در هر صورت باید جزئیات مربوط به تغذیه و شرایط نگهداری ... قبل از خرید، بررسی کنید .

برای مبتدی‌ها گونه‌های مقاوم تر لاک پشت توصیه میشود مثل لاک پشت های گوش قرمز، کوتر، لجنی و ماسک. به خاطر داشته باشید سایز لاک پشت های گوشت قرمز و کوتر به بیش از ۳۰ سانتیمتر می‌رسد اما لاک‌پشت‌های لجنی و ماسک تقریباً نصف این مقدار خواهند شد. همچنین گونه های کمتر رایج لاکپشت ها مثل مپ و لاک‌پشت نقش دار نیز نسبتا مقاوم هستند.

لاکپشت

لاک پشت های لاک نرم و اسنپینگ (گاز تمساحی) که به علت بزرگ بودن شان مشهور هستند مهاجم بوده و به طور کلی مراقبت از آنها سخت تر است ، به این معنی که برای مبتدی ها انتخاب خوبی نیستند

لاکپشت

مشکلات رایج سلامتی لاک پشت ها

لاک پشت ها از سالها پیش حیوانات خانگی محبوبی بودند . مثل نوزادان لاک پشت های گوش قرمز که به راحتی می توان به آن دسترسی پیدا کرد.

لاکپشت

کرم های گرد و سایر انگل های داخلی به وفور در لاک پشت ها پیدا می شود و معمولا علائم خاصی را بروز نمی دهد. تنها به وسیله انجام آزمایش توسط دامپزشک متخصص اگزوتیک شناسایی می شود .

کمبود ویتامین A یک مشکل رایج لاکپشت ها است. علائم آن به وجود آمدن آبسه در گوش است که باعث ایجاد تورم در پشت چشم میشود. چرک پنیری نیز ممکن است دیده شود .

عفونت‌های تنفسی نیز که به وسیله خس خس کردن، آبریزش بینی ، سختی تنفس و بی حالی بروز می‌یابند مشکل رایجی هستند.

لاکپشت

در بین لاکپشت های آبزی پوسیدگی لاک یک بیماری رایج بوده که عامل آن معمولا عفونت های باکتریایی یا قارچی می باشد و در غالب موارد می‌تواند منجر به زخم هایی در لاک شود. این مسئله برای حیوان بسیار دردناک بوده چرا که لاک از اندام های داخلی لاک پشت ها محافظت می کند. این عفونت ها معمولا بعد از ایجاد آسیب یا وقتی حیوان تحت استرس زیاد قرار می گیرد ایجاد می شود.

لاکپشت

تمام این بیماری ها باید توسط یک دامپزشک اگزوتیک درمان شود .


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی