اهمیت علوفه به عنوان رژیم غذایی اصلی خرگوش

مستوره نوربخش      ۱۶ مرداد ۱۳۹۸

خرگوش

تصویر هرم تغذیه خرگوش ها را نگاه کنید. در پای هرم چه می‌بینید؟ اگر شما پلت خرگوش را انتخاب کردید تنها نبوده اید. مردم در پت شاپ ها معمولا برای غذای خرگوش به دنبال یک ترکیب لوله ای شکل قهوه ای (در بسیاری از اوقات با دانه ذرت و سایر افزودنی) می گردند.

خرگوش

اما در واقع پایه هرم تغذیه خرگوش پلت نیست. پر اهمیت ترین جزء تشکیل دهنده رژیم غذایی سالم خرگوش علوفه است. علوفه تازه باید همیشه در دسترس باشد تا خرگوش هر وقت دلش خواست از آن تغذیه نماید.

علت اهمیت علوفه در رژیم غذایی خرگوش چیست؟

علوفه-خرگوش

دستگاه گوارش خرگوش ها به طور خاص برای استفاده از فیبر گیاهی تطابق یافته ‌اند.علوفه، فیبر لازم برای حفظ سلامتی و تحرک دستگاه گوارش خرگوش را فراهم می کند. اختلال در چرخه گوارشی خرگوش می‌تواند موجب از بین رفتن حرکت (ایستایی) دستگاه گوارش گردد. در این وضعیت محتویات دستگاه گوارش فشرده می شود و خرگوش برای عبور این اجرام متراکم با مشکل مواجه خواهد شد. فراهم‌ کردن علوفه تازه و نامحدود به جلوگیری از این وضعیت خطرناک کمک می کند.

بیشتر بخوانیم: آماده سازی خانه خرگوش

علوفه برای سلامتی دندان

علوفه نه تنها برای سلامتی دستگاه گوارش خوب است بلکه با ایجاد اصطحکاک هنگام جویدن باعث کوتاه شدن دندان های خرگوش (که رشد مداوم دارند) می شود.

خرگوش

مصرف منظم یونجه برای خرگوش به جلوگیری از رشد بیش از اندازه دو طرفه دندان ها کمک می کند. اگر دندان ها بلند شوند تیزی دندان های بلند باعت ایجاد زخم هایی روی گونه، لثه و یا زبان می شود که می تواند بسیار دردناک باشد و حتی عفونی شود. در این صورت حیوان غذا نمی خورد و در ادامه از بین رفتن حرکات دستگاه گوارش خرگوش رخ می دهد.

خرگوش

نوع علوفه

خرگوش

برای بچه خرگوش، یونجه hay)) حاوی کالری بالایی است که برای رشد بچه خرگوش ها ضروری است. زمانی که خرگوش به سن هفت ماهگی می‌رسد به تدریج علوفه خرگوش را به Timothy، Orchad grass و یا Oat hay تغییر دهید. افرادی که آلرژی دارند باید به دنبال چینش دوم علوفه باشند. چینش اول علوفه شامل دانه بیشتری ( گرده زیادتری) است. چینش دوم علوفه ها شامل ساقه و برگ بیشتری است در نتیجه واکنش آلرژیک کاهش می یابد.

تهیه علوفه

خرگوش

خرگوش

معمولاً شما می توانید کیسه های علوفه را در پت شاپ ها بیابید. با این حال باید بگوییم که اقتصادی ترین راه خرید مستقیم از کشاورزان محلی است. مزرعه های اطراف خود را جست و جو کنید تا کشاورزی که علوفه کاشته را بیابید. با این کار شما می توانید یک بسته بزرگ از علوفه را تنها به قیمت یک کیسه کوچک علوفه موجود در پت شاپ تهیه نمایید.

یک بسته علوفه (که در جای خشک و خنک) نگهداری شده باشد می تواند به مدت یک ماه خرگوش شما را تغذیه کند.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی