چرا همسترها گاهی بچه خواری می کنند ؟

مستوره نوربخش      ۱۴ مرداد ۱۳۹۸

همستر

همسترها به عنوان یک حیوان اهلی بامزه و زیبا شناخته می شوند که روزهای خودشان را با دویدن درون چرخ ها می گذراند و لپ‌هایشان را از پلت‌ها پر می‌کنند. این صفات معمولاً دلایل اصلی انتخاب این حیوانات به عنوان یک دوست پشمالو می شود ، اما آنها می توانند یک پستاندار اولیه باشند که انقدرها که به نظر می رسند خونگرم و مهربان نباشد. دقیقا مثل اوقاتی که همسترها بچه خواری می کنند. ممکن است شما خودتان شاهد این صحنه باشید یا پس از مدتی متوجه شوید تعداد نوزادهای همستر کم شده. این تجربه بسیار تلخ و گیج کننده است. دلایل مختلفی برای بروز این رفتار تکان‌دهنده وجود دارد به علاوه راه‌هایی نیز جهت جلوگیری از این رفتار همستر و اتفاق، در وهله اول وجود دارد.

رفتار طبیعی لانه سازی در همستر

همستر

همسترهای ماده در نزدیکی زمان زایمان شروع به تهیه یک لانه می کنند. دوره بارداری یک همستر تنها چیزی در حدود سه هفته است و در یک زایمان شبانه حداکثر ۲۰ نوزاد می تواند در لانه آن ظاهر شود. همسترها برای ساخت یک لانه راحت برای فرزندانشان از مواد نرم استفاده می‌کند. مثل پارچه ، حوله های کاغذی ، تکه های کاغذ و بستر قفس. بعضی اوقات حتی در داخل یا اطراف لانه شان غذا نگه می دارند.

رژیم غذایی طبیعی همستر

همستر

همسترها در زمان بارداری و پس از آن هنگام شیردهی و پرستاری از نوزادان بیشتر می خورند. اما در زمان های غیر از این رژیم غذایی آنها مثل همیشه است. میوه جات ، غلات ، سبزیجات و پلت اجزای اصلی رژیم غذایی همسترهای باردار هستند. گه ‌گاهی تشویقی نیز خوب است اما همواره باید آب تازه در دسترس آنها باشد.

بیشتر بخوانیم: تغذیه همسترها

دلایل بچه خواری در همستر ها

همستر

اگر همستری با انجام لانه سازی و مصرف غذای بیشتر خود را برای داشتن یک زایمان طبیعی خوب آماده کند، سپس نوزادانش را بکشد و بخورد، می تواند دیدن این صحنه بسیار تعجب برانگیز باشد. اما گاهی کمبود غذای همستر می‌تواند علت اصلی این رفتار باشد. در اینجا قصد داریم چند مورد ازدلایل بچه خواری همستر را بررسی کنیم :

•     استرس

هر کس که صاحب فرزند شده باشد می‌تواند استرس همستر مادر را درک کند. باردار بودن ، به دنیا آوردن ، مراقبت و شیردهی از چند نوزاد برای هر کسی می تواند بسیار استرس زا باشد حتی یک همستر ! اگر همستری احساس استرس بیش از حد بکند می‌تواند نوزادانش را بخورد. او ممکن است احساس کند بار مسئولیت مراقبت از نوزادان بیش از حد توانش است و متأسفانه آنها را بکشد و بخورد.

همستر

این مسئله خصوصاً در همسترهای مادر جوان اتفاق می افتد یا اگر شما روزانه مزاحمت های زیادی برای آن ایجاد کنید او این تصمیم را می گیرد .

•     ترس

این امری طبیعی است که هر مادری می خواهد از نوزادانش محافظت کند و همسترها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اما وقتی همستر مادر بترسد یا وحشت کند این مسئله می‌تواند باعث کشتن و خوردن نوزادان همستر توسط خودش بشود. وقتی فردی باعث ترس همستر شود یا سایر حیوانات خانگی ، صدای بلند یا هر چیز دیگری که حکم تهدید برای همستر باشد می‌تواند باعث ایجاد این ترس و این پیشامد شود .

•     بو

همستر مادر وقت زیادی را روزانه صرف تمیز کردن و مراقبت از نوزادان خود می کند. بوی بدن هر کدام از نوزادان برای مادر حکم یک ابزار تشخیصی و تفکیک کننده را دارد. اگر یک بوی جدیدی را مثل بوی انسان روی بدن نوزادش حس کند ممکن است که گیج شود و نتواند نوزادش را بشناسد در نتیجه ممکن است آن نوزاد را بکشد و بخورد چون بوی همستر تغییر کرده است .

•     کمبود غذا

شاید بدیهی‌ترین دلیل بچه خواری در همسترها کمبود غذا باشد. بدن همه حیوانات در طول بارداری و شیردهی نیاز به انرژی بیشتری برای تامین فرزندان دارد در نتیجه غذای بیشتری هم نیاز دارد.

همستر ممکن است گرسنه باشد یا کمبود غذا باعث ایجاد ترس به دلیل عدم توانایی در تامین نیاز فرزندانش شود.

•     عدم توانایی در مراقبت از همه نوزادان

اگر همستر مادری حس کند در رابطه با بچه هایش سردرگم شده است خصوصا اگر نوزادی مقداری بزرگتر باشد ممکن است به علت عدم توانایی در مراقبت از همه آنها تصمیم به خوردن بعضی از نوزادان بگیرد. همستر مادر این تصمیم را برای کمک به زنده ماندن بقیه نوزادانش می گیرد ؛ هر چند اگر چندان هم از سر لطف به نظر نرسد.

نحوه جلوگیری از بچه خواری

راه های ساده ای برای کمک به جلوگیری از بچه خواری در همستر وجود دارد.

    همه چیز را در آرامش و سکوت نگه دارید

محل ساکت و آرامی را برای لانه و مراقبت از نوزادان در اختیار همستر بگذارید بدین معنی که اتاق محل اسکان همستر محل تردد کودکان و حیوانات دیگر نباشد . همیشه صدا را در خانه تان پایین نگه دارید تا مزاحم همسترتان نشوید و حتی روی قفس آنها را بپوشانید تا محرک ها و عوامل استرس زا را نبینند.

همستر

    نوزادان را چک کنید اما به آنها دست نزنید

نگاه گذرا به نوزادان همستر ایرادی ندارد اما باید حتی المقدور حداقل در یک هفته اول زندگی آنها را تنها بگذارید. از دست زدن به نوزادان با دست خالی (بدون دستکش) پرهیز کنید و در صورت امکان به هیچ عنوان آنها را جابجا نکنید.

همستر

    مقدار زیادی غذا فراهم کنید

این مسئله ممکن است امری بدیهی باشد اما مطمئن شوید همستر مادر در زمان مراقبت از نوزادانش بیش از حد نیاز غذا دارد.

همستر


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی