مراقبت از پوست و موی خوکچه هندی

مستوره نوربخش      ۲۱ تير ۱۳۹۸

خوکچه

مراقبت از موی خوکچه نژاد موکوتاه خیلی سخت نیست اما اگر خوکچه شما از نژادهای موبلند باشد شما باید زمان بیشتری را برای این امر صرف کنید. صرف نظر از بحث طول موی خوکچه ها همه آنها نیاز به کوتاه کردن منظم ناخن دارند.

 ■انتخاب یک ناخن گیر برای خوکچه شما

می توانید از ناخن گیرهای انسانی و یا ناخن گیر مخصوص گربه یا سایر حیوانات ریز جثه برای کوتاه کردن ناخن خوکچه استفاده کنید. این ناخن‌گیر ها شبیه قیچی هستند که یک فرورفتگی کوچک در انتهای تیغه برای بریدن ناخن دارند . بعضی مردم از ناخن گیرهای مخصوص نوزادان استفاده می‌کنند. ناخن گیرهای مخصوص سگ برای خوکچه خیلی بزرگ می شود.

خوکچه-هندی

■معمولا هر چند وقت یکبار ناخن ها باید کوتاه شوند؟

شما می توانید حداقل هر ماه ناخن های خوکچه تان را کوتاه کنید و اگر نیاز باشد می توانید دفعات آن را بیشتر کنید. هرچه ناخن ها بلند تر می شوند رگ خونی آنها نیز بلند می‌شود و ناخن ها شروع به خم شدن می کنند. کوتاه کردن منظم ناخن ها به حفظ شکل مناسب آنها برای راه رفتن کمک می‌کند و همچنین اندازه رگ خونی را در سایز مناسب برای کوتاه کردن ناخن خوکچه نگه می دارد.

■مقید کردن خوکچه برای گرفتن ناخن

سخت‌ترین بخش کوتاه کردن ناخن مقید کردن و ثابت نگه داشتن آن است. با صبر و تمرین کوتاه کردن ناخن برای شما و خوکچه تان تبدیل به امری عادی و روتین می‌شود و به مرور خوکچه به آن عادت می کند . اما برای شروع و در اوایل نیاز به یک نیروی کمکی برای نگه داشتن خوکچه دارید تا با خیال راحت ناخن هایش را کوتاه کنید. مقید کردن بسیاری از انواع خوکچه ها کار سختی نیست و فقط باید از راه آن وارد شوید برای این هدف چند راه وجود دارد.

•      خوکچه خود را روی زمین بنشانید و پشتش را به شکم تان بچسبانید بدین ترتیب خوکچه شما از پشت و پایین بدنش مهار می‌شود.

خوکچه-هندی

•      خوکچه خود را ایستاده طوری که وزنش بر پاهای عقبش بیافتد نگه ‌دارید پشت حیوان باید به شما باشد. قفسه سینه اش را به آرامی با دست خود نگه دارید مطمئن باشید نشیمنگاه حیوان مهار شده (اگر نشسته اید آن را روی پای خودتان بگذارید و در غیر این صورت با دست دیگر آن را بگیرید). با تمرین و به تدریج شما می توانید فقط با یک دست آن را نگه دارید به این ترتیب که پاهای جلو و قفسه سینه را با کمک انگشتان یک دست نگه می دارید.

•      اگر لازم بود می توانید خوکچه را با یک حوله نرم بگیرید طوری که 3 پای آن را داخل حوله مهار کنید و یک پا را برای کوتاه کردن ناخن بیرون بگذارید . اگر این روش را انتخاب کردید دقت کنید فشار زیادی به خوکچه وارد نشود تا بتوانند به راحتی نفس بکشید . بین کوتاه کردن ناخن پاهای خوکچه فاصله بیندازید تا هم استرس خوکچه کمتر شود و هم گرمای زیاد مشکل ساز نشود.

■ نحوه کوتاه کردن ناخن ها

خوکچه

روش کوتاه کردن ناخن ها به این صورت است که شما نوک تیز ناخن را بدون آسیب زدن به رگ آن کوتاه می‌کنید . اگر رگ ناخن آسیب ببیند خونریزی به وجود می‌آید و ممکن است خوکچه شما دچار مشکل شود . اگر ناخن های خوکچه شما شفاف یا روشن باشد رگ آن به صورت خط صورتی رنگی در ناخن به وضوح دیده می شود . برش خود را از جلوی رگ (به سمت انتهای ناخن) بزنید. اگر خیلی به رگ نزدیک شوید ممکن است حیوان احساس درد کند.

خوکچه-هندی

اما اگر ناخن خوکچه شما تیره رنگ است شما با تمرین و به مرور از روی شکل ناخن محل مناسب برای برش زدن را می توانید حدس بزنید. نوک ناخن معمولاً باریک‌تر است و نسبت به بالای آن توخالی به نظر می‌رسد. اگر نتوانستید تشخیص دهید بهتر است هر بار تنها نیم سانتیمتر از انتهای ناخن را کوتاه کنید اگر از کوتاه کردن ناخن خوکچه تان می ترسید می توانید از دامپزشک یا یک آرایشگر حیوانات خانگی یا افراد باتجربه کمک بگیرید تا روش درست را به شما نشان دهند قبل از آنکه آن را بر خوکچه خودتان انجام دهید.

■ اگر به طور تصادفی رگ ناخن را بریدید چه باید بکنید؟

خوکچه

فارغ از بحث دقت کردن ، ممکن است شما تصادفاً رگ ناخن را بزنید و خونریزی ایجاد شود . اگر این اتفاق افتاد وحشت نکنید . خونریزی و آسیب وارده به خوکچه شما زیاد طول نمی کشد و فاجعه بزرگی نیست . به سادگی به وسیله روش هایی می توانید خونریزی را قطع کنید .

•      پودرهای خون بند به نوک ناخنی که خونریزی دارد از این پودر بزنید این پودرها گاهی سوزش دارد اما در قطع خونریزی بسیار موثر هستند.(مثل پودر بچه)

•      نشاسته ذرت یا آرد هم می‌تواند کار پودر را انجام دهد و به جای پودر استفاده شود .

•      ناخن را به صابون یا موم فشار دهید .

•      در خونریزی های جزئی فشار دادن نوک ناخن می‌تواند موثر باشد.

    دقت کنید قبل از رها کردن خوکچه از قطع شدن کامل خونریزی آن مطمئن شوید .

■ برس کردن موی خوکچه

خوکچه

شانه زدن منظم ؛ موی خوکچه شما را در وضعیت خوبی نگه می دارد. از یک برس کوچک و سفت ، یک شانه فلزی و یک برس متناسب با شرایط موهای خوکچه تان استفاده کنید. همزمان با شانه کردن موی خوکچه شما باید آن را از نظر وجود هر مشکلی از قبیل وجود شپش یا زخم در پوست بررسی کنید . تعداد دفعات شانه زدن به طول و مقدار ریزش موی خوکچه بستگی دارد. نژاد های مو بلند که موی آنها گره خوردگی ندارند باید روزانه یک مرتبه شانه شوند.

اما اگر شما وقت این کار را ندارید می توانید موهای خوکچه تان را کوتاه کنید تا راحت تر آن را مدیریت کنید ( به طور مثال کوتاه کردن موها از کشیده شدن آنها بر زمین جلوگیری می کند). می توانید این کار را به وسیله قیچی در منزل یا با کمک یک آرایشگر حیوانات خانگی انجام دهید. خوکچه های مو کوتاه فقط به هفته ای یکبار شانه زدن نیاز دارند اما اگر ریزش موی آنها بیش از حد طبیعی است این کار را باید حداقل هر روز انجام دهید .

■حمام کردن خوکچه

خوکچه

حمام کردن برای خوکچه بسیار استرس زا است. خوشبختانه اگر برنامه منظم شانه کردن موها را داشته باشید خیلی نیاز به حمام کردن خوکچه ندارید. مگر در مواردی نظیر ابتلا به شپش ، آلوده شدن موهای خوکچه به ادرار یا مدفوع یا برای شرکت در مسابقات زیبایی حیوانات . شاید یک خوکچه هیچ‌گاه نیاز به حمام نداشته باشد.

اگر قصد حمام کردن خوکچه تان را دارید تنها از شامپوی مخصوص خوکچه استفاده کنید در غیر این صورت می توانید از فرمول های ضعیف شامپوی بچه گربه ؛ شامپوی بچه انسانی استفاده کنید.

یک ظرف را از مقدار کمی آب گرم و کف شامپو پر کنید و خوکچه خود را با آن بشویید . مراقب باشید شامپو وارد چشم یا گوش خوکچه تان نشود. سپس به خوبی خوکچه را آب بکشید و تا جای ممکن آن را با حوله خشک کنید آن گاه تا زمانی که کاملاً خشک شود در محیطی گرم قرار دهید تا سرما نخورد و مریض نشود.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی