بهداشت نگهداری خرگوش

مستوره نوربخش      ۱۸ تير ۱۳۹۸

خرگوش

خرگوش ها زمان زیادی را روزانه صرف مرتب کردن موهایشان می‌کنند اما این بدین معنی نیست که هر از گاهی نیاز به شانه کردن ما ندارند. خرگوش ها معمولاً نیازی به حمام کردند ندارند اما شانه کردن منظم ؛ موهایشان را در شرایط خوبی نگه می‌دارد و از ایجاد توپی های مویی پیشگیری می کند. کوتاه کردن به موقع ناخن‌های خرگوش سلامت پاهای حیوان شما را حفظ می‌کند و دیگر در فرش گیر نمی کند. شما برای یک شانه کردن کوتاه یک راه طولانی دارید.

بیشتر بخوانیم:تمیز کردن قفس خرگوش

•     شانه کردن خرگوش ها

اگر شما خرگوش نژاد مو کوتاه دارید حداقل هفته ای یک بار نیاز به شانه کردن موهای آن دارید . خرگوش ها معمولاً هر سه ماه یک دوره ریزش مو دارند که شانه کردن مکرر در این ایام توصیه می‌شود تا موهای مرده جدا شود. در اوج زمان ریزش موی آنها برس کردن روزانه توصیه می‌شود اگر شما این کار را انجام دهید متوجه تغییر مقدار ریزش آن می شوید. این را در ذهن تان داشته باشید که پوست خرگوش ها بسیار حساس است پس برس کشیدن را با ملایمت انجام دهید و در صورت امکان از برس های مخصوص خرگوش استفاده کنید.

خرگوش

ترجیحاً از برس‌های مویی استفاده کنید برس‌های با دندانه های فلزی ممکن است به پوست خرگوش آسیب برساند همچنین برای این کار می توانید از شانه های پلاستیکی دندانه دار استفاده کنید تا موهای ریخته را جمع کند. البته توصیه می‌شود قبل از شانه کردن موها را مرطوب و نه خیس کنید و بعد از شانه کردن برای گرفتن همه موهای ریخته شده می توانید آن را بشویید.

اگر شما یک خرگوش مو بلند دارید باید روزانه موهایش را شانه کنید مگر این که موهایش را کوتاه کنید حدود 2/5 سانتی مترباشد. چرا که این کار بسیار ساده تر از نگهداری موهای بلند و پیشگیری از وز شدن و گره خوردن آنهاست. دقت کنید کوتاه کردن زیادی مو در محل پاها می تواند باعث ایجاد زخم شود. همچنین این خرگوش مو بلند شما بسیار مستعد به ابتلا به انسداد دستگاه گوارش و معده در اثر توپ‌های مویی است که به دلیل خوردن موهای بلندش هنگام مرتب کردن آنها ایجاد می‌شود . شما هم خودتان می‌توانید موی خرگوش تان را کوتاه کنید و هم می توانید از یک آرایشگر حیوانات ؛ حداقل برای اولین بار کمک بگیرید و بعد از آن خودتان همیشه موهایش را در همان اندازه نگه دارید . توجه به این نکته ضروری است که پوست خرگوش ها بسیار نازک است پس هنگام کوتاه کردن مو مراقب باشید آنها را زخمی نکنید . شانه کردن روزانه موهای خرگوش‌تان باید یک برنامه روتین باشد خصوصاً در اوایل دورانی که آنها را به منزل آورده اید می توانید با این کار رابطه تان را بهبود ببخشید.

•     از بین بردن موهای گره خورده خرگوش

خرگوش

اگر موهای خرگوشتان گره خورد اصلاً اقدام به کوتاه کردن آن با قیچی نکنید چرا که احتمال بریدن پوست آن زیاد است ؛ باید به تدریج با شانه کردن موهای  گره خورده را جدا کنید فقط مراقب باشید پوست آنها را خیلی نکشید . شاید برای جدا کردن کامل این موها نیاز به چندین مرتبه شانه‌کردن داشته باشید از طرف دیگر می توانید خرگوش‌تان را به یک آرایشگر حیوانات خانگی بدهید تا با ماشین موهایش را اصلاح کند ولی باز هم احتمال زخم شدن پوست هست پس بدون توجه به مدل موها مراقب پوست خرگوش تان باشید.

•     آیا نیاز است خرگوش تان را حمام کنید ؟

خرگوش

خرگوش ها به حمام کردن نیاز ندارند و این کار به آنها استرس می دهد اما اگر واقعا نیاز به حمام کردن آنها دارید بهتر است فقط نقطه‌ای را که کثیف شده بشویید تا استرس کمتری به آنها وارد شود . همیشه این را در ذهن تان داشته باشید وقتی شما خرگوش تان را خیس می کنید زمان زیادی طول می‌کشد تا موهایش خشک شود پس حتما باید با احتیاط از سشوار استفاده کنید تا زودتر خشک شود. دقت کنید خرگوش ها خیلی به گرمای زیاد حساس هستند پس سشوار را روی دمای خیلی بالا تنظیم نکنید.

•     کوتاه کردن ناخن خرگوش

خرگوش

کوتاه کردن ناخن خرگوش تان باید یک برنامه منظم داشته باشد هفته ای یک بار هم زمان با برس کردن موها ناخن هایش را چک کنید تا در صورت نیاز آنها را کوتاه کنید .کوتاه کردن منظم ناخن های خرگوش خیلی بهتر از آن است که بگذارید به قدری بزرگ شوند که نیاز به ابزار خاصی داشته باشید حتی اگر فراهم کردن این ابزار برای شما راحت باشد.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی