قفس و شرایط نگهداری ایگوانا

مصطفی سلیمانی      ۱۸ تير ۱۳۹۸

ایگوانا

ایگوانای سبز می‌تواند یک حیوان خانگی عالی باشد . اما شما باید یک خانه مناسب در اختیار او بگذارید. او به قفسی نیاز دارد که اجازه حرکت آزادانه ، خوابیدن ، خوردن ، آشامیدن و کنکاش کردن  را به او بدهد. دادن یک خانه ایده آل به ایگوانای شما کمک می‌کند زندگی شاد ، سالم و طولانی مدتی را داشته باشد.

 قفس

ایگوانا

از آنجایی که ایگوانای شما رشد می‌کند و بزرگ می شود قفس حیوان خانگی شما باید بزرگ باشد . قفس ایده‌آل یک ایگوانا معمولاً از آنچه مردم انتظار دارند بزرگتر است . برای یک ایگوانای بالغ باید 2/5 متر طول ؛ 90 سانتی متر عرض و 180 سانتی متر ارتفاع داشته باشد . ممکن است این ابعاد از نظر شما بزرگ باشد اما هرچه بزرگتر باشد بهتر خواهد بود، پس بزرگترین قفس ممکن را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانیم: تعیین جنسیت ایگوانا

قفسی به این ابعاد معمولاً به صورت تجاری در دسترس نیست و ممکن است شما مجبور به ساخت خانه حیوان خود شوید . یک قفس معمولاً به سادگی و به وسیله توری آهنی و تخته سه‌لا ساخته می شود . می توانید کل قفس را از توری آهنی بسازید یا از تخته سه لا به عنوان دیوار در سه طرف آن استفاده کنید و برای درب جلویی از توری آهنی بهره ببرید . استفاده از تخته سه‌لابرای دیوارها در مناطق سردسیری مناسب تر است چرا که دمای مناسب خانه ایگوانای شما را حفظ می‌کند.

همچنین می توانید از یک اتاق کوچک یا یک گنجه بزرگ به عنوان خانه ایگوانای خود استفاده کنید . فقط توجه به دو نکته ضروری است:

1) شرایط تهویه مناسب هوا را ایجاد کنید.

2) درب اتاق را با دری که بتوان به راحتی داخل اتاق را بازرسی کرد تعویض کنید.

نباید قفس ایگوآنا را در کنار پنجره ؛ هیترها ؛ تهویه ها یا هر وسیله ای که دمای (سرد / گرم ) جایگاه را تنظیم میکند قرار دهید . باید در جایی باشد که بتوانید به راحتی آن را تماشا کنید.

ایگواناها ضمن اینکه دوست دارند دیده شوند دوست دارند بتوانند محیط اطراف را ببینند و بدانند پیرامونشان چه می گذرد ؛ این کار آنها را شاد می‌کند.

ایگوانا

دکور

ایگوانای شما بالا رفتن از ارتفاع را دوست دارد . بنابراین شما نیاز به یک دکور مناسب در داخل قفس دارید که شامل سطوح و لبه‌هایی در ارتفاعات مختلف باشد تا بتواند در آنجا استراحت یا تغذیه کند . برای برقراری ارتباط بین سطوح مختلف آن باید از شاخه‌های محکمی استفاده کنید که بتواند از آنها بالا برود و به سطوح مختلف به راحتی دسترسی داشته باشد . رمپ ها یا هر وسیله دیگری که بتواند این امکان را فراهم کند نیز می تواند استفاده شود . شما همچنین باید جایی را در اختیار حیوانتان بگذارید که به او احساس امنیت و آرامش دهد ؛ در واقع اتاقی برای مخفی شدن (پناهگاه). یک جعبه چوبی می تواند این کار را برای شما بکند.

نور و گرما

ایگوانا

ایگوانا نیاز به دریافت روزانه ۱۲ ساعت نور UVB دارد تا سالم بماند. نور خورشید مستقیم (از پشت شیشه نباشد) بهترین منبع UVB  است . اما این امکان همیشه در دسترس نیست .لامپ های فلورسنت UVB  به راحتی در دسترس شما هستند . شما باید اطمینان حاصل کنید که حیوان تان می تواند به قدر لازم به این منبع نزدیک شود تا بتواند از اثرات آن بهره مند شود .

دمای مناسب یک ایگوانا ۲۹ درجه سانتی‌گراد است که بخشی از آن را لامپ های UVB تامین می‌کنند . اما برای بخش دیگر نیاز به استفاده از منبع گرمازا  مثل لامپ های حرارتی یا رشته ای دارید . توجه کنید که حیوان شما نباید بتواند به این منابع گرمازا نزدیک شود چرا که احتمال سوختگی وجود دارد.

 قفس ایگوانای شما باید یک گرادیان دمایی از مقداری خنک تر تا کمی گرم تر داشته باشد تا حیوان شما بتواند با جابجایی در آن در دمای مطلوبش قرار بگیرد . شما به یک دماسنج نیاز دارید تا بتوانید بر دمای قفس نظارت کنید . قفس حیوانتان نباید خیلی گرم یا خیلی سرد شود .

بستر

شما باید کف قفس ایگوآنا بستری مناسب قرار دهید . این بستر باید طوری باشد که پاک‌سازی قفس را تسهیل کند و برای ایگوانای شما ایمن باشد . ساده ترین بسترها حوله‌ی کاغذی یا روزنامه‌ است . شما می توانید از فرش یا کف‌پوش مخصوص خزندگان یا کف‌پوش‌های دیگر استفاده کنید . فقط دقت کنید این کف‌پوش به راحتی قابل خارج کردن از قفس و تمیز کردن باشد . برای اینکه قفس‌تان بیشتر طبیعی به نظر برسد می توانید از محصولات طبیعی زیست محیطی موجود در پت شاپ ها استفاده کنید . مزیت این محصولات چرک تاب بودن آنهاست که تمیز کردن آنها را ساده‌تر می‌کند و می‌توانید با یک تکان دادن آن را تمیز کنید .

ظرف آب و غذا

ایگوانا

ایگوانای شما نیاز به ظرفی برای آب و غذا دارد . این ظرف‌ها باید به قدری سنگین باشند که حیوان شما نتواند آن را بریزد . ظرف غذا باید در محلی از قفس قرار بگیرد که ایگوانای شما احساس راحتی و امنیت بیشتری در آن جا دارد . بهتر است چند ظرف آب داشته باشید یکی را نزدیک ظرف غذا بگذارید و بقیه را در جاهایی که اغلب اوقات آنجا هاست.

رطوبت

ایگوانا نیاز به محیط گرم و مرطوب دارد. ظرف های آب مقداری از رطوبت را تامین می‌کنند که کافی نیست . برای تأمین رطوبت لازم می توانید از وان آب پلاستیکی در قفس حیوان تان استفاده کنید . یا می‌توانید روزانه با اسپری کردن آب در قفس و بر بدن ایگوانا این نیاز را رفع کنید.

تمیز کردن قفس

ظروف آب و غذا در قفس ایگوانا باید روزانه با مواد شوینده شسته شوند و زباله ها هر روز دور ریخته شوند . سطوح و شاخه ها و ... هر از گاهی باید تمیز شوند و هر چند وقت یکبار باید تعویض شوند . بوی قفس شما یک شاخص خوب برای سنجش تمیزی آن است.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی