زبان بدن ایگوانا

مصطفی سلیمانی      ۱۹ فروردين ۱۳۹۸

ایگوانا

حیوانات با زبان های گوناگونی با صاحب خود ارتباط برقرار می کنند. مانند پارس کردن سگ عصبانی، بالا رفتن بچه گربه گرسنه از پاها و آواز خواندن پرنده خوشحال. اما تشخیص روش برقراری ارتباط در ایگوانا مشکل است. ایگوانا هیچ صدای قابل توجهی از خود تولید نمی کند، اما با دانستن زبان بدن این حیوان می توانید به راحتی با آن ارتباط برقرار کرده و حالات حیوان را متوجه شوید.

ایگوانا

ایگوآنا وقتی عصبانی می شود رفتارهای خاصی از خود نشان می دهد در صورتی که با این رفتارها آشنا باشید از عصبانیت حیوان مطلع می شوید در نتیجه از گاز گرفتن توسط آن در امان خواهید بود.

1- تکان دادن سر

ایگوآنا سر خود را به منظور برقراری ارتباط تکان می دهد. در درجه اول باید نگاه کنید که ایگوآنا سر خود را بالا و پایین می کند و یا به طرفین حرکت می دهد که هر کدام معانی متفاوتی دارند.

حیوان با بالا و پایین آوردن سرش نشان می‌دهد که باید اطرافش را خالی کنید، زیرا این مکان قلمرو اوست. نرها بیشتر از ماده ها به خصوص بعد از بلوغ جنسی، سر خود را تکان می‌دهند.

بالا و پایین بردن آرام سر معمولاً به این معناست که شما را به وجود خود آگاه کند و بگوید که او اینجاست.

آرام سر تکان دادن در ایگوانا نر به وفور مشاهده می شود که نشانه تهاجمی و چابک شدن حیوان است.

در صورتی که شاهد تکان دادن سر حیوان به طرفین بودید که آن را تحت عنوان تکان دادن شانه می‌شناسند بدانید قصد رساندن این پیام را دارد که نیاز به غذا ندارد. تکان دادن خیلی شدید سر نشانه تحریک بیش از حد ایگوانا است. در ایگواناهای بزرگ به خصوص نرها هنگام تکان های سر بایستی بیشتر احتیاط کنید.

بیشتر بخوانیم: تعیین جنسیت ایگوانا

ایگوانا

2- ژست گرفتن

یکی از علائم عمده در زبان بدن ایگوانا وضعیت و فرم قرار گیری بدن حیوان است. ایگوانای خوشحال در هنگام آفتاب گرفتن پاهای قدامی را کشیده و سر خود را بالا می گیرد.

ایگوانا

در صورتی که ایگوآنا دو طرف بدن را بزرگ کرده و بدن را پف می‌دهد و پاها را به سمت بیرون باز کرده و دم خود را تکان می دهد. این فرم وضعیت ایگوانا را به عنوان حالت تبری می شناسند. اگر ایگوانا در این حالت تحریک شود با حرکت سریع دم و حالتی شبیه خمیازه کشیدن به صورت دردناکی گاز می گیرد.

3- غبغب ایگوآنا

ایگوآنا از غبغب خود برای برقراری ارتباط استفاده می کند.

حجیم کردن غبغب برای محافظت صورت می گیرد ایگوانا ترسیده غبغب خود را حجیم کرده تا بزرگتر به نظر برسد تا مزاحمان از آن بترسند. بزرگ کردن غبغب در ایگوانا برای کنترل و تنظیم دمای بدن هم صورت می گیرد.

ایگوانا

بزرگ شدن غبغب در زیر نور خورشید طبیعی است و این کار سبب می‌شود نور بیشتری را برای گرم شدن جذب کند.

یکی دیگر از دلایل منبسط کردن غبغب، سلام کردن است که برای سلام کردن به سایر ایگوآناها در طی جفتگیری و به خصوص در قلمرو یابی استفاده می شود.

4- خارج کردن زبان از دهان

ایگوآنا گاهی از زبان خود برای به دست آوردن اطلاعات محیط خود استفاده می کند.این حیوان زبان خود را به غذا، وسایل و اشیاء جدید، حتی انسان و سایر حیوانات می کشد تا از اطراف خود اطلاعات بدست آورد.

ایگوانا

بیرون آوردن زبان به عنوان علامت گزیدن و گاز گرفتن نیز شناسایی می شود. در هنگام جستجو در خانه، حیوان زبان خود را به اجسام مالیده و شروع به بررسی محیط می کند. زبان ایگوانا چسبناک است و در صورت کوچک بودن اجسام آنها را می بلعد. هنگامی که ایگوانا شروع به جستجو می کند باید بسیار مراقب و مطمئن باشید که ایگوانای شما در خانه امنیت کافی دارد.

5- حرکات شلاقی دم

حرکت شلاقی دم اولین سلاح ایگوانا برای محافظت از خود است. شما نمی توانید مانع از این حرکت حیوان شوید، ولی می توانید قبل از شلاق زدن متوجه شوید و از ضربه خوردن در امان بمانید زیرا ضربه خوردن از دم بسیار دردناک است. حرکت سریع دم سبب تعجب افرادی که تا به حال این ضربه را تجربه نکرده اند، می شود.

ایگوانا ابتدا سایر علامت های تحریک را نشان می دهد، سپس شروع به تکان دادن دم می کند . اگر این علائم را دیدید شما در امان هستید وگرنه آسیب وارد شده به شما زیاد بد نیست و فقط درد شدیدی دارد. باید مراقب چشم ها باشید تا هنگام حرکات شلاقی، دم حیوان به چشم هایتان آسیب نرساند.

6- پیچ و تاپ خوردن (لولیدن)

یکی دیگر از علائم واضح ایگوانا پیچ و تاب خوردن است. وقتی ایگوانا در دست شما پیچ و تاب می خورد علامت این است که از وضع موجود راضی نیست و نمی‌خواهد پیش شما باشد. می بایست حیوان را آزاد گذاشت تا خودش تصمیم بگیرد که کجا می خواهد برود.

راه های متفاوتی برای نزدیکی به ایگوانا در حال تکان خوردن وجود دارد. یکی از آنها این است که به خود حیوان اجازه دهید تصمیم گیری کند تا به آن استرس وارد نشود در این صورت حیوان را طوری تربیت کرده اید که هر کاری بخواهد انجام دهد. روش دیگر آن است که حیوان را محکم گرفته و به آن بفهمانید که چه کسی تصدی امور را به عهده دارد.

7- حمله

ایگوانا

ایگوانای آماده به حمله بسیار خطرناک است. علائم حمله بسیار واضح است. ایگوانا نر قابلیت حمله وری بالایی دارد و بایستی احتیاط لازم را هنگام نزدیک شدن به ایگوانا به خصوص زمانی که در فصل جفتگیری است انجام دهید. به طور معمول وقتی یک ایگوانا به فردی حمله می‌کند این حمله و رفتار تهاجمی به علت فصل جفت گیری حیوان است. اگر مطمئن هستید که این رفتار تهاجمی به علت فصل جفت گیری حیوان نیست باید حیوان را نزد دامپزشک برده و برای رفتارش با دامپزشک مشورت کنید.

همچنین ایگواناهای جوان، برادران و خواهران خود را از بوی مدفوع آنها می شناسد و به این دلیل است که به یکدیگر حمله نمی کنند.

8- گزیدن

گاز گرفتن یکی از رفتارهای معمول در ایگوانا است. بیشتر صاحبان حیوانات علت گاز گرفته شدن شان را اشتباه خود می دانند زیرا به علائم هشدار دهنده توجه نکرده اند. بهترین کار برای جلوگیری از گاز گرفته شدن احتیاج است.

ایگوانا تهاجمی به علت اینکه احساس می کند چیزی را دوست ندارد آن را گاز می گیرد. ایگوانا گرسنه ممکن است شما را گاز بگیرد زیرا فکر می‌کند شما خوردنی هستید. همچنین زمانی که یک ایگوانا می ترسد با گاز گرفتن از خود دفاع می کند. هنگامی که یک ایگوانا در حالت استراحت است و شما به سرعت به آن نزدیک شوید با حمله کردن به سوی شما سعی دارد دست شما را بگیرد به همین علت عقاید مختلفی در زمینه گاز گرفتن ایگوانا مطرح است، ولی معمولاً علت گاز گرفتن دفاع از خود است.

9- حفر کردن

حفر کردن یک حالت طبیعی در ایگوانای ماده برای تخم گذاشتن است. حفر کردن همچنین به عنوان یک عمل برای کنجکاوی هم صورت می گیرد. حفر گودال همچنین علامت این است که حیوان از محیط اطراف خود راضی نیست و با این کار سعی در تغییر محیط زندگی دارد.

ایگوانا

10- عطسه یا خرناس کردن

اگر چه عطسه و خرناس به عنوان زبان بدن در ایگوانا مطرح نیستند ولی این کار در ایگوانا بسیار معمول است. ایگوانا با این کار نمک اضافه را از بدن خود پاک می کند. عطسه و خرناس کردن همیشه علامت بیماری عفونی تنفسی نیست و انجام این دو عمل کاملاً طبیعی است ولی اگر خرناس بسیار طولانی باشد، جیره غذایی را باید تنظیم کرد.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی