چگونه قفس خرگوش را تميز كنيم؟

مستوره نوربخش      ۲۰ اسفند ۱۳۹۷

قفس-خرگوش

اگرچه تمیز کردن قفس خرگوش چندان خوشایند نیست، اما چون این نظافت جز نیازهای خرگوش شماست، با برنامه ریزی و تبدیل این کار به یک تکلیف عادی به سادگی انجام پذیر می باشد.

قفس خرگوش حداقل هفته ای یک بار باید تمیز شود اما این قاعده وابسته به سایز قفس و چگونگی تربیت حیوان نیز هست.

بیشتر بخوانیم: خرید خرگوش

تمیز کردن روزانه قفس خرگوش

هر روز دو مرتبه (یک بار در صبح و یک بار در شب) میوه و سبزیجات و سایر غذاهای تازه که خورده نشده و در کف قفس ریخته اند را از قفس خارج کنید.

خرگوش

ظرف غذا و آب خرگوش را بشویید (بطری آب را با یک برس بشویید و اگر نیاز به تعویض دارد این کار را انجام دهید) كاسه غذا را بشوييد.

بهم ریختگی ها و کثیفی های کوچک مثل نشت آب، رسوبات ادرار و... را تمیز کنید و در محیط حیوان بستر علوفه خشک و خانه برای استراحت حیوان (جعبه خواب) قرار دهید و هر بار محل خواب حیوان را چک کرده و در صورت نیاز تمیز کنید.

تميز كردن هفتگي قفس خرگوش

تمامی لوازم جانبی و اسباب بازی ها و وسایل خواب حیوان را با آب و مایع ظرفشویی کاملا بشویید و درصورت نیاز تعویض کنید. بهتر است جهت سهولت کار برای هر قفس دو دست وسایل خواب داشته باشید و هر هفته جایگزین‌ کنید.

ضدعفونی-وسایل-خرگوش

قفس را با آب داغ تمیز کرده و جهت پاک ‌کردن بهتر رسوبات چسبنده  ادرار از سرکه استفاده کنید. اگر قفس کوچک است در محیط بیرون یا در وان و یا با شلنگ آن را بشویید.

ضدعفونی-قفس-خرگوش

ضد عفونی دوره ای قفس هم پیشنهاد می شود اما قبل از هر گونه ضد عفونی باید شست و شو کامل انجام شود.

اما باید درنظر داشته باشید که ضدعفونی کننده ها را برای قفس های چوبی به کار نبرید، چون اگر خوب آب بندی نشده باشند ممکن است مواد شیمیایی را جذب کنند.

جهت یک ضدعفونی مناسب، یک قسمت محلول سفید کننده را با ده قسمت آب مخلوط و قفس و سایر لوازم را به مدت ۳۰ دقیقه در آن قرار داده و سپس به خوبی با آب شست و شو دهید.

محلول سفيد كننده (يك قسمت سفيد كننده به ده قسمت آب) می تواند برای ضدعفونی كردن قفس و ساير لوازم مورد استفاده قرار بگيرد.

ضدعفونی-قفس

تميز كردن جعبه خواب خرگوش

همان طور كه اشاره شد جعبه خرگوش بايد هر روز چک و تميز شود، که این کار نه تنها به تمیز ماندن محیط حیوان کمک می کند بلکه اين فرصت را به شما مي دهد كه ادرار و مدفوع خرگوش تان را زير نظر داشته باشيد. این نظارت شما را از هرگونه تغيیری كه ممكن است نشانگر بروز مشکل در سلامت خرگوش شما باشد، آگاه می كند.

تکرار نظافت کامل جعبه بسیار وابسته به نوع و مقدار خاشاکی است که برای بستر استفاده می کنید. هرچه لایه خاشاک نازکتر باشد زمان تعویض آن کمتر است و باید روزانه عوض شود.

نكاتی برای تميز كردن قفس

جهت تمیز کردن قفس و جعبه ی خرگوش به خصوص برای از بین بردن نمک کلسیم موجود در ادرار خرگوش (که ماده ای سخت است و به قفس می چسبد) سرکه بهترین ماده است که می توان آن را در یک بطری اسپری ریخت تا کار سریعتر شود.

انتخاب یک بستر جاذب به آسان تر شدن تميز كردن قفس كمك مي كند.

انتخاب قفس مناسب مهم است. قفس بزرگ برای خرگوش ‌بهترين است اما به دنبال قفسی باشيد كه تميز كردن آن آسان باشد. مثلاً سطوح چوبی ادرار را جذب مي كند و تميز كردن آن ها دشوار است.

خرگوش

عقيم كردن خرگوش سبب کاهش علامت گزاری قلمرو توسط آن شده و قفس تمیزتر می ماند.

بخش هایی که با مدفوع کثیف شده را در سینک حمام، وان یا رخت شویی بشویید و ترجیحاً از سینک آشپزخانه استفاده نکنید.

روي تقويم تان يك برنامه هفتگی به منظور نظافت تنظيم كنيد. بنابراين شما ديگر تميز كردن قفس خرگوش تان را فراموش نمی كنيد.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی