واکسیناسیون توله سگ در سال اول

مستوره نوربخش      ۲ آذر ۱۳۹۷

توله سگ

هنگامیکه این توپ نرم و دلربا را به خانه می آورید، به خوبی می دانید که همه چیز او به شما وابسته است. شما بصورت روزانه تمام مراقبت هایی که نیاز دارد را در اختیارش قرار خواهید داد. او نیازمند توجه لازم، آموزش، خانه راحت، مواد غذایی و مراقبت های مناسب دامپزشکی است. که این مراقبت شامل واکسیناسیون توله سگ در سال اول عمر خود می شود.

توله سگ به کدام واکسن ها نیاز دارد؟

برای دریافت واکسن و یاد آورها لازم است چند ماه بطور مرتب به دامپزشک مراجعه کنید. ممکن است توله سگ از این امر ناراحت باشد ولی باید بدانیم که واکسیناسیون، حیوان خانگی ما را از بیماری های خطرناک و کشنده در امان نگه می دارد. در ادامه برای آشنایی بیشتر شما به عواقب عدم واکسیناسیون مناسب به بیماری هایی که علیه آن واکسیناسیون صورت می گیرد، اشاره می کنیم.

۱- بوردتلا برونشی سپتیکا: این باکتری بسیار مسری بوده و باعث اختلالات شدیدی نظیر سیاه سرفه و استفراغ و در موارد نادر تشنج و مرگ می شود. این باکتری عامل اصلی کنل کاف(Kennel cough)  تراکئوبرونشیت عفونی می باشد.

ویروس

۲- دیستمپر سگ: یک بیماری ویروسی بسیار مسری و خطرناک است. در این بیماری ویروس به دستگاه تنفسی، گوارشی و سیستم اعصاب سگ، راکون، راسو و... حمله می کند. این ویروس می تواند از طریق هوا (سرفه و عطسه) و همچینین ظروف غذا و آب مشترک با حیوان مبتلا، منتقل شود. سگ بیمار علائمی نظیر: ترشحات بینی و چشم، سرفه، عطسه، اسهال، استفراغ، تشنج، فلجی و در نهایت مرگ خواهد داشت.

بیماری ویروسی سگ

همانند سایر بیماری های ویروسی، این بیماری هم هیچ درمانی ندارد. درمان های دامپزشکی شامل مراقبت های حمایتی و تلاش برای جلوگیری از عفونت ثانویه، استفراغ، تشنج و... صورت می گیرد.حیوانی که زنده بماند تا چند ماه ویروس را پخش خواهد کرد، اقدامات بهداشتی لازم برای به حداقل رساندن پخش ویروس را از دامپزشک خود بپرسید.

۳- هپاتیت سگ: هپاتیت عفونی سگ، یک بیماری ویروسی بسیار مسری است.این ویروس بر روی کلیه ها، کبد، طحال، ریه ها و چشم های سگ آسیب دیده تأثیر می گذارد. این ویروس عامل این بیماری با ویروس عامل بیماری هپاتیت انسانی ارتباطی ندارد. علائم در سگ مبتلا شامل: تب، زردی، استفراغ، بزرگ شدن شکم، درد در ناحیه کبد می باشد. بسیاری از سگ ها به فرم خفیف بیماری مبتلا شده و بر بیماری غلبه می کنند ولی فرم حاد بیماری کشنده است. این بیماری نیز همانند سایر بیماری های ویروسی درمانی ندارد. درمان های دامپزشکی حمایتی بوده و در جهت تخفیف علائم و تقویت سیستم ایمنی صورت می گیرد.

هپاتیت

۴- پاراآنفولانزای سگ: یکی از چند ویروسی است که در ایجاد کنل کاف (تراکئوبرونشیت عفونی) مشارکت می کند.

پاراانفولانزا

۵- ویروس کرونا: این ویروس معمولا بر سیستم گوارش سگ اثر می گذارد، این ویروس قدرت اثر گذاری بر روی دستگاه تنفسی و ایجاد عفونت در آن را هم داراست. علائم سگ مبتلا به این ویروس شامل : از دست دادن اشتها، اسهال و استفراغ است. درمان های دامپزشکی در مورد این بیماری ویروسی نیز حمایتی است. تا امروز هیچ ترکیب دارویی که بتواند کرونا ویروس را بکشد، یافت نشده است.

کرونا

۶- کنل کاف Kennel Cough: به عنوان تراکئوبرونشیت عفونی نیز شناخته می شود. کنل کاف  ناشی از التهاب مجاری تنفسی فوقانی است. این التهاب می تواند ناشی از باکتری ها و ویروس هایی نظیر بوردتلا و پاراآنفولانزا سگ ایجاد شد ولی در اغلب موارد چند عامل عفونی بطور همزمان در ایجاد این التهاب ایفای نقش می کنند. این بیماری اغلب بصورت فرم ملایم خود اتفاق می افتد و در موارد نادر این بیماری کشنده است.

کنل کاف

۷- لپتوسپیروز: برخلاف بسیاری از بیماری های اشاره شده در این لیست، عامل لپتوسپیروز باکتری است. عامل لپتوسپیروز در سراسر جهان و درخاک و آب یافت می شود. این بیماری زئونوز بوده و قابلیت ایجاد عفونت در انسان را دارد. علائم سگ های مبتلا شامل: تب، اسهال، استفراغ، درد ناحیه شکم، بی حالی، درد عضلانی، نارسایی کلیه (ممکن است همراه با نارسایی کبد باشد یا نباشد) و... می باشد.برخی از سگ های مبتلا به این بیماری ممکن است، اصلا علائمی را نشان ندهند. خوشبختانه آنتی بیوتیک تراپی بسیار مؤثر بوده و هرچه سریعتر تزریق آنتی بیوتیک آغاز گردد، نتایج بهتری خواهد داشت.

ویروس

۸- پاروویروس: این ویروس بسیار مسری بوده و بر روی تمامی سگ ها در تمامی سنین تأثیر می گذارد اما سگ ها و توله های غیرواکسینه کمتر از ۴ ماه بیشتر در معرض خطر قرار دارند. این ویروس به دستگاه گوارش سگ مبتلا حمله کرده و سبب از دست دادن اشتها، استفراغ، تب و اغلب اسهال شدید خونی می شود. همراه با اسهال به سرعت مایعات بدن کاهش می یابد بطوریکه می تواند طی ۴۸ تا ۷۲ ساعت سگ را به کام مرگ بکشد. بنابراین مراقبت سریع دامپزشکی لازم و بسیار مهم است. هیچ درمانی بجز درمان های حمایتی برای تثبیت شرایط حیاتی دام وجود ندارد. سیستم ایمنی بدن حیوان ویروس را از بین می برد.

سگ بیمار

۹- هاری: هاری یک بیماری ویروسی در پستانداران است. ویروس عامل سیستم اعصاب مرکزی حیوان مبتلا را مورد حمله قرار داده و موجب علائمی نظیر: سردرد، اضطراب، توهم، خستگی بیش از حد، ترس از آب و ... در نهایت فلجی و مرگ می شود. ویروس عامل اغلب از طریق گزش حیوان مبتلا منتقل می شود. درمان چند ساعت بعد از گزش ضروری است در غیر اینصورت مرگ حتمی است.

هاری

برنامه واکسیناسیون توله در ایران:

واکسنDHPP  بین سن ۶ تا ۸ هفتگی تزریق می گردد و سپس این واکسن دوبار با فاصله ۲۸ روز تزریق می گردد. سپس بصورت سالیانه یک نوبت اقدام به تزریق واکسن فوق می کنند.

برای واکسیناسیون علیه هاری سن توله باید بالای ۳ ماه باشد و سپس بصورت سالیانه واکسیناسیون علیه هاری تکرار می شود.

برنامه واکسیناسیون در امریکا:

جدول واکسن سگ

 


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی