رسیدگی به پوشش و بهداشت سگ

مستوره نوربخش      ۲۷ مهر ۱۳۹۷

بهداشت سگ

هم سگ و هم صاحب سگ باید فرایند رسیدگی به پوشش بدن و آرایش مو ها را فعالیت جالب و مفرحی بدانند. این کار نه تنها سگ ها را ریلکس می کند بلکه برای پوست و پوشش آن ها نیز مفید می باشد به علاوه در صمیمی تر شدن رابطه سگ با صاحبش بی تاثیر نیست .همچنین درهنگام برس کشیدن روی پوشش بدنی سگتان می توانید هرگونه ضایعه پوستی، زخم های کوچک و حضور انگل ها را بررسی کنید.

آموزش چگونگی رسیدگی به پوشش بدن سگ

رسیدگی به پوشش بدنی یه پروسه طبیعی برای مراقبت و تربیت سگ شما است در صورتی که شما به سگتان آموزش دهید انجام این پروسه در آینده  دشوار نخواهد بود.

یک حوله بر روی زمین بیندازید واز سگ خود بخواهید که روی آن حوله بایستاد (با دادن پاداش ) سپس به آرامی به او ضربه بزنید و او را تحسین کنید اما اجازه ندهید که او بیش از حد هیجان زده شودبه سگتان تمامی وسایلی را که به ترتیب قرار است از آن ها استفاده کنید معرفی کنید و اجازه بدهید تا سگتان با آنها آشنا شود مثلا برس را بو کند.

بیشتر بخوانیم: دلایل علمی نیاز شما به سگ

او را به آرامی اصلاح کنید و شانه را به آرامی از پشت او بدون این که به او فشار بیاورید بر روی پوستش حرکت دهید. پس از چند بار شانه زدن این کار را متوقف سازید و مجددا او را تحسین کنید و به او پاداش بدهید.

شانه کردن موهای سگ

مهم نیست که پوشش سگ شما از چه نوعی می باشد، هر روز زمان صرف کنید و او را به آراستن پوشش بدنی اش تمرین دهید و او را به این کار عادت دهید.

برای سگی که به تازگی به منزل آورده اید زمان کوتاهی را برای آراستن موهایش صرف کنید تا از ایستادن خسته نشود و به خاطر همین مدت کوتاه به آن پاداش بدهید در حین انجام این کار با صدایی آرام و مطمئن با او صحبت کنید و از کشیدن موهایش، شلخته کردن و یا گره زدن آنها که ممکن است موجب ایجاد درد یا آسیب به سگ شود خودداری کنید. با گذشت زمان طول مدت رسیدگی به پوشش بدنی و در پی آن ایستادن سگ را افزایش دهید. از ابتدای کار جدی و محکم باشید و در صورتی که سگتان قصد داشت شانه را گاز بگیرد به او اجازه این کار را ندهید چون ممکن است برایش تبدیل به یک بازی شود. به این نکته دقت کنید که در حین عمل آراستن موها سگ شما نباید بنشیند و یا دراز بکشد مگر اینکه ازش خواسته باشید که این کار را انجام دهد زیرا به منظور سهولت در دسترسی به تمام نقاط بدن سگ باید ایستاده باقی بماند.

زمانی رسیدگی به پوشش بدنی مناسبی برای سگ خود خواهید داشت که سگ شما عادت کند به مدت طولانی روی حوله بایستد.

زمانی که به موهای سگ خود برس می کشید از یک روند ثابت استفاده کنید تا مطمئن باشید تمامی نقاط بدن را شانه کرده اید و نقطه ای را از دست نداده اید.برس زدن را از پاهای عقبی شروع کنید به این صورت که با استفاده از ابزار مناسب از پوست به سمت خارج شانه بزنید.

با دست دیگر پوست را بکشید تا زمانی که در حال شانه زدن هستید مو ها به هم گره نخورند و ایجاد درد نکنند. از هر وسیله ای که استفاده می کنید مطمئن شوید که به درستی از آن روی پوست استفاده می کنید و مراقب باشید که با آن پوست را خراش ندهید.

عمل شانه زدن را روی پاهای سگ به سمت اطراف بدن ادامه دهید.سپس به سراغ دست ها بروید و حتما قفسه سینه ما بین دست ها را هم شانه بزنید و این پروسه را در سمت دیگر بدن نیز تکرار کنید و در انتها، دم و اطراف سر را شانه بکشید.

در سگ هایی با موی بلند با ریزش موهای ریزتر موها به هم دیگر متصل می شوند و تشکیل توپ های مویی می دهند. این اتفاق در نقاط حرکتی مثل زیر بغل رخ می دهد که می تواند بسیار دردناک باشد.

برای از بین بردن توپ های مویی باید موها را به طور کامل بتراشید یا اینکه آنها را شانه کنید تا باز شوند اما به دلیل دردی که دارد ممکن است برای سگ خاطر بدی به جای بگذارد

راه بهتر این است که شما به صورت روزانه با شانه زدن موهای سگتان از تشکیل این توپ های مویی جلوگیری شود.

شانه زدن سگ

برای تمییز کردن دندان سگ خود به چند نکته توجه کنید:

۱- به هیچ وجه از خمیر دندان مخصوص انسان استفاده نکنید. تنها از خمیر دندان هایی که مخصوص سگ می باشد استفاده کنید.

۲- برای بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از عفونت دندان و لثه و همینطور کاهش جرم دندان، سعی کنید بصورت روزانه اقدام به شستن دندان های سگ خود نمایید.

۳- برخی از مواد تجاری بصورت جویدنی برای تمییز کردن دندان طراحی شده اند، قبل از استفاده از این موارد با دامپزشک مشورت نمایید.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی