معرفی و نگهداری سگ نژاد باکسر

مصطفی سلیمانی      ۲۵ مهر ۱۳۹۷

معرفی سگ باکسر

باکسرها وفادار ، باهوش و دارای ظاهری جذاب هستند. درواقع باکسرها پکیج کاملی از یک سگ محسوب می شوند. زرنگ، هوشیار وشجاع می باشند. البته همیشه هوشیار نیستند ولی همیشه شجاعانه عمل می کنند مدت زیادی است که باکسرها از جمله سگ های محبوب مردم آمریکا به حساب می آیند.

عضلات  باکسر زیر پوشش خارجی کوتاهشان جلوه می کند  چشمان قهوه ای تیره و پیشانی پر چین و چروک آن ها سبب شده که باکسرها کنجکاو و هوشیار بنظر برسند. باکسرها همانند ورزشکاران، آرام، متین و قدرتمند راه می روند.

بیشتر بخوانیم: معرفی سگ نژاد ژرمن شپرد

باکسرها شاد و بازیگوش (اهل تفریح و بازی) هستند. طبیعت صبور و محافظ، آن ها را به یکی از سگ های مشهور در حفاظت از کودکان تبدیل کرده است. آن ها بطور جدی نگهبانی و محافظت از خانواده را برعهده خواهند گرفت و با شجاعتی مثال زدنی از هر تهدیدی استقبال خواهند نمود.

بررسی اجمالی سگ نژاد باکسر :

خلق و خو : زرنگ، فعال، سرگرم کننده دوست داشتنی

قد: جنس نر ۶۳/۵ - ۵۸/۵ سانتی متر و جنس ماده ۵۹/۶ - ۵۴/۶ سانتی متر

وزن: جنس نر ۲۹/۴  - ۳۶/۲ کلیوگرم و جنس ماده ۲۲/۶ -۲۹/۴ کیلوگرم

طول عمر : ۱۲ - ۱۰ سال

خواستگاه : کشور آلمان

محبوبیت نژاد : (دهمین نژاد محبوب (بین ۱۹۴ نژاد

گروه : کاری

تاریخچه نژاد سگ باکسر :

اجداد باکسر به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح و سگ های امپراطوری آشوریان Assyrian Empire باز می گردد. اما آنچه امروز به عنوان باکسر درنظر می گیریم به اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ در کشور آلمان باز می گردد. تصور می شود که این نژاد از یک نژاد آلمانی بزرگتر و سنگین تر به نام بولن بیسر Bullenbeisser آغاز شده است. در قرون وسطا نجیب زاده های آلمان از بولن بیسرها به عنوان شکارچی برای گرفتن، نگه داشتن و نابود کردن حیواناتی همچون خروس، گراز وحشی و... در دهکده های سلطنتی خود استفاده می کردند. در اوایل قرن ۱۹ وضعیت سیاسی کشور آلمان تغییر کرد و نجیب زاده ها کنار رفته، املاک آن ها از بین رفت و سنت شکار با این نوع سگ ها به پایان رسید.

از طریق تلاقی بولن بیسر و یک نوع نژاد کوچک Mastiff از کشور انگلستان، باکستر امروزی بوجود آمد. در طول این سال ها باکسرها مشاغل زیادی نظیر: گاوچران، سگ پلیس، سگ جنگ) هر دو جنگ جهانی(، سگ نگهبان، سگ محافظ، سگ راهنمای نابینایان و... را انجام داده اند. از سال ۱۹۵۰ تا امروز باکسرها به عنوان یکی از ۱۰ نژاد پرطرف دار در ایالات متحده آمریکا به حساب می آیند.

تاریخچه نژاد سگ باکسر

تغذیه سگ باکسر

باکسرها را باید با غذای با کیفیت تغذیه نمایید. غذا را می توان هم بصورت تجاری از پت شاپ ها تهیه کرد و هم طبق دستور و نظارت دامپزشک در منزل تهیه و در اختیار او قرار داد. بعضی از سگ ها مستعد چاقی هستند، پس قبل از مصرف از میزان کالری مواد غذایی اطلاع حاصل کنید. تشویقی ها می توانند کمک های مهمی در امر آموزش این نژاد باشند، اما توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد از آن ها می تواند منجر به چاقی حیوان شما شود. در مورد اینکه کدام یک از غذاهای انسانی برای سگ شما مناسب و کدامیک مناسب نیستند، از دامپزشک خود سوال نمایید. آب تمییز را همیشه در دسترس او قرار دهید. اگر در مورد وزن و رژیم غذایی او نگران هستید، حتما با دامپزشک خود مشورت نمایید.

تغذیه سگ باکسر

بهداشت بدن سگ باکسر :

باکسرها با دارا بودن پوشش کوتاه و شفاف خود نیاز کمی به مراقبت دارند. یک یا دوبار برس زدن در طول هفته، او را در بهترین وضعیت حفظ می کند. باکسرها تمایل دارند همیشه تمیز باشند، پس در مواقع لزوم آن ها را استحمام نمایید. ناخن های بلند می تواند موجب درد و مشکلاتی در ساختار پنجه شوند به همین دلیل اگر ناخن های او به دلیل عدم وجود اصطحکاک با سطوح سخت بلند بود، لازم است بصورت ماهیانه برای کوتاه کردن آن ها اقدام نمایید. همچنین برای جلوگیری از رسوب و ایجاد جرم دندانی بصورت روزانه اقدام به شستن و مسواک زدن دندان های او نمایید.

بهداشت بدن سگ باکسر

ورزش

باکسرها سگ هایی بسیار پرانرژی و بازیگوش هستند. آن ها هر روز نیاز به ورزش دارند .

در هنگام ورزش هرگز اقدام به باز کردن کمربند باکسر نکنید، زیرا ممکن است  به علت به ارث بردن روحیه تهاجمی از اجداد خود (شکارچی وحشی (صدماتی گاها جبران ناپذیر به افراد و یا سایر سگ ها وارد نمایند .

به دلیل دارا بودن خصوصیاتی چون قدرت جنب و جوش بالا، باکسرها سگ های مناسبی برای افراد مسن ضعیف الجثه و همچنین کودکان نیستند زیرا صاحبان این سگ ها باید از توانایی فیزیکی لازم در کنترل هیجانات و جنب و جوش آن ها برخوردار باشند.

آموزش:

ایجاد فضای اجتماعی و انجام آموزش اولیه برای هدایت انرژی توله باکسر و قراردادن او در مسیر تربیتی صحیح، ضروری است. با اینکه باکسرها بسیار باهوش هستند، اما تکرار آن ها را خسته می کند. آن ها تمایل دارند با تکیه به توان ذهنی خود، مشکلات را حل نمایند. آن ها سگ های همجنس خود را تحمل نمی کنند اما از داشتن همراهی با جنس مخالف لذت خواهند برد. باکسرها از نظر چالاکی، اطاعت، همراهی، شناسایی مواد مخدر و مواد منفجره و... در میان سگ ها بهترین هستند.

سلامتی:

باکسرها قادر به تحمل سرما و گرمای شدید نیستند، از این رو همواره باید در محیط خانه و به عنوان یک عضو مورد علاقه نگهداری شوند. پرورش دهندگان باید سگ های مولد این نژاد را بطور مداوم از نظر: دیسپلازی مفصل لگن، بیماری های قلبی) تنگی آئورت، کاردیومیوپاتی،...) میزان فعالیت غده تیروئید ، میوپاتی دژنراتیو و برخی سرطان ها ارزیابی کنند.

تست سلامت باکسر

تست های توصیه شده برای بررسی سلامت این نژاد باکسر: ارزیابی مفصل لگن و آرنج، ارزیابی غده  تیروئید، بیماری دریچه آئورت، کاردیومیوپاتی، آزمایش DNA میوپاتی دژنراتیو، تست ARVC DNA  می باشد.

نژاد باکسر


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی