مزیت و روش استفاده تشویقی در زمان آموزش سگ

مصطفی سلیمانی      ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

uploads/articles/20190812/1565635019_66.jpg

بعضی از صاحبان سگ در مورد استفاده از تشویقی ها طی فرایند آموزش به سگ شان مردد هستند. اما باید بدانید تشویقی ها کمک می کنند تا به سادگی به هدف آموزشی خود برسید و سگتان به خوبی متوجه شود رفتار یا کارش را به درستی انجام داده است. سگ ها هنگامی که در ازای رفتار خوبشان جایزه بگیرند تمایل دارند سریع‌تر یاد بگیرند و بیشتر لذت ببرند .

دلایل استفاده از تشویقی ها برای آموزش

استفاده از تشویقی ها هنگام آموزش سگ اصلاً هیچ شباهتی به رشوه دادن ندارد بلکه مانند چک حقوقی یک کارمند عمل می کند. اگر شما شغل مورد علاقه تان را داشته باشید و یک رئیس عالی باشید احتمالا اگر جلوی چک حقوقی کارمند تان را بگیرید ؛ در واقع جلوی کار خود را گرفته اید. تشویقی های سگ همان حکم چک حقوقی سگتان را دارد . تشویقی ها به سادگی وسیله‌ای برای کسب اطمینان از مشتاق بودن سگ شما به کار کردن طی جلسات آموزشی هستند

سگ

استفاده از تشویقی برای فریب دادن

یکی از موارد مصرف تشویقی ها برای فریب دادن سگ در جهت انجام دادن رفتار مورد نظر شماست. برای مثال وقتی به یک سگ فرمان نشستن را آموزش می دهید می توانید در ابتدا به وسیله تشویقی ها شروع کنید و سگ را فریب دهید. یک تشویقی را نزدیک بینی سگ نگه دارید سپس به آهستگی آن را از بالای سر به پشت سر حیوان ببرید. بسیاری از سگ ها تشویقی را با بینی دنبال می کنند و هر چه بینی آنها بالاتر می‌رود انتهای بدنشان پایین می‌آید. این مورد مصرف از تشویقی ها در تعدادی از رفتارهای دیگر نیز به خوبی کار می‌کند مثل رفتارهایی که شامل پایین آمدن یا برگشتن است .

به وسیله تشویقی ها به سگتان جایزه دهید

یکی دیگر از موارد مصرف بسیار خوب تشویقی ، برای جایزه دادن به سگ است تا بتواند تشخیص دهد چیزی را به درستی انجام داده است. اگر سگتان را مطابق آنچه گفته شد فریب دادید و انتهای بدنش بر زمین قرار گرفت باید به او یک تشویقی بدهید. این مسئله در مورد همه رفتارها کارآمد است : شما باید بلافاصله به سگتان تشویقی بدهید تا بتواند ارتباط بین انجام دادن کار و پاداش را دریابد. شما می‌توانید سگتان را به وسیله تشویقی تحریک کنید تا رفتارهایی که دوست دارید را تکرار کند و بدین وسیله آن رفتار را تقویت کنید. مثل بی صدا دراز کشیدن در طول شام خوردن شما یا نشستن کنار در خانه هنگام حضور مهمان.

سگ

سایز تشویقی های سگ را کوچک نگه دارید

شما مجبور نیستید هر وقت خواستید به سگتان جایزه دهید. از تعداد انگشت شماری تشویقی سگ استفاده کنید. در عوض از ریزترین سایز تشویقی برای سگتان بهره ببرید. برای بسیاری از سگ‌ها تنها تکه های کوچکی از تشویقی برای انجام دادن کارشان کافیست. بعضی سگها حتی با یک دانه از غذای خشک خودشان نیز راضی می شوند

بیشتر بخوانیم: میزان تشویی هنگام آموزش سگ

اگر سگتان نسبت به تشویقی کمتر پاسخ داد، می توانید با خوشمزه تر کردن تشویقی سگ این مشکل را برطرف کنید. بسیاری از مربیان سگ از تکه های کوچک مرغ پخته شده ، پنیر رشته ای ، هات داگ و جگر استفاده می‌کنند.

سگ

مشکلات و تثبیت رفتارها

اگر در فاز آموزش سنگین هستید و روزانه مقدار زیادی تشویقی مصرف می‌کنید ممکن است سگتان دچار اضافه وزن شود به خصوص در مورد سگ های بزرگ اصلاً خوب نیست. چاقی در سگها مشکلات متعددی به وجود می آورد. پس تنظیم کردن برنامه غذایی روزانه سگتان برای محاسبه مقدار کالری مورد نیاز حیوان و به طبع آن مقدار تشویقی مجاز روزانه بسیار حائز اهمیت است

بیشتر بخوانیم: خطرات اضافه وزن در سگ

شما نمی خواهید سگتان بیش از حد نیازش کالری دریافت کند ؛ چراکه او طی جلسات آموزشی تشویقی دریافت می‌کند. به یاد داشته باشید کالری تشویقی ها باید حداکثر ۱۰ درصد نیاز روزانه سگتان را تامین کند.

سگ

اگر سگ تان ببیند یک تشویقی در دست دارید یا به سمت ظرف تشویقی می روید این سیگنال را دریافت می‌کند که اگر کاری را که از او می خواهید انجام دهد تشویقی در راه خواهد بود. در واقع  شما باید به سگتان یاد دهید که فقط در صورت درست انجام دادن کار در خواستی شما، تشویقی دریافت می کند  در نتیجه سگ بعد از مدتی وقتی بفهمد شما قصد تشویقی دادن را دارید کاری که بخواهید انجام می دهد در نتیجه فقط تشویقی را به سگتان نشان دهید و تا زمانی که کامل و درست آنچه را از او خواسته اید انجام نداده به اوچیزی ندهید.

مردم تصور غلطی دارند که استفاده از تشویقی های سگ باعث می‌شود حیوان شان صرفاً برای دریافت تشویقی کار کند. نگران نباشید ! نیازی نیست همه عمر با جیب های پر از تشویقی راه بروید. وقتی که سگتان رفتار جدید را یاد گرفت می توانید تشویقی را کنار بگذارید و فقط هر از گاهی از آن ها استفاده کنید.

با دادن تشویقی به سگ در هنگام آموزش به زودی متوجه خواهید شد که تربیت سگ هم برای خودتان و هم سگ بسیار جذاب و لذت بخش خواهد شد.

 


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی