چگونه می توانیم در هوای گرم تابستان از سگ خود مراقبت کنیم؟

مصطفی سلیمانی      ۱۷ مرداد ۱۳۹۸

سگ

تابستان زمان تفریح کردن با سگ در بیرون از منزل است. پیاده روی های طولانی در پارک، کوهنوردی، تفریحات ساحلی و مسافرت های خانوادگی از جمله این تفریحات است. البته بایستی توجه داشت که گرمای هوا ممکن است موجب رنجش شما و ایجاد خطراتی برای سگ ها شود. در معرض کنه ها و دیگر حشرات قرار گرفتن، آفتاب سوختگی و حتی گرمازدگی از جمله مشکلات موجود برای سگها در فصل تابستان است. ما قصد داریم در این مقاله نکات ایمنی که لازم است برای حفظ سلامت سگ خود در تابستان رعایت کنید را بیان کنیم. این راهنمایی ها به شما کمک می کند تا در روزهای گرم تابستان سگ خود را سالم و سرحال نگه دارید.

کنترل دمای بدن سگ

سگ

در روزهای گرم تابستان در زمان بیرون رفتن سایبانی برای سگ خود پیدا کنید یا سعی کنید سگ خود را به مکانی ببرید که تهویه هوا در آنجا وجود دارد. خانه سگ در تابستان مکان مناسبی نیست چرا که هوای گرم را در داخل خود نگه میدارد.

برای خنک شدن سگ تان می توانید یک استخر آب کوچک به منظور شنا کردن در آن فراهم کنید.

سگ

هیچ وقت سگ خود را در هوای گرم داخل خودرو رها نکنید. هوای داخل یک خودروی در بسته تنها در ۲۰ دقیقه می‌تواند به ۳۸ درجه سانتی گراد برسد.

مقدار زیادی آب آشامیدنی و خنک آماده کنید.

در روزهای گرم سگ خود را به انجام فعالیت فیزیکی زیاد وادار نکنید و آن ها را اول صبح یا بعد از ظهر که گرمای خورشید کمتر است برای پیاده روی به بیرون ببرید.

 سگ خود را برای زمان طولانی در معرض آسفالت یا شن‌های داغ قرار ندهید چرا که می‌تواند موجب سوختن پنجه های سگ شود.

 حواستان به نژاد سگ تان باشد.

سگ های براکیوسفال (پوزه کوتاه) همانند بولداگ، باکسر، پیکینیز...  در هوای گرم برای کاهش دما بدن دچار مشکل می شوند زیرا همانند سگ های پوزه بلند نمی‌توانند تند تند نفس بکشند. این سگها را باید در داخل مکان هایی که مجهز به دستگاه خنک کننده هستند نگه دارید.

سگ

حفظ سلامت سگ در تابستان

از آنجایی که سگها در ماه‌های تابستان تمایل بیشتری به بیرون رفتن و ارتباط برقرار کردن با دیگر سگ ها و حیوانات دارند، از واکسیناسیون به موقع و منظم سگ خود اطمینان حاصل کنید.

سگ خود را از چمن هایی که در ۲۴ ساعت اخیر سمپاشی شده اند یا به آنها کود داده شده است و یا گیاهان و گلهای سمی دور نگه دارید. بدن سگ را به خوبی برس کشیده، تمیز کرده و آن را از شپش پاک کنید. 

سگ

از دامپزشک خود بخواهید تا مواد پیشگیری کننده از کک، کنه و شپش های ناقل کرم قلب را به شما معرفی کنند.

سگ

 نکات ایمنی برای بردن سگ به ساحل

سگ

 سایبانی همچون چادر ساحلی برای سگ خود فراهم کنید تا زیر سایه آن به استراحت بپردازد.

 آب آشامیدنی فراوان به همراه داشته باشید.

 از سگ خود در مقابل آفتاب سوختگی محافظت کنید. سگ هایی که موی کوتاه، خز سفید و پوست صورتی دارند به راحتی آفتاب سوخته می شوند.

سگ

در طول روز سگ خود را زیاد در معرض آفتاب قرار ندهید و قبل از بیرون رفتن به گوش ها، بینی و پوشش خارجی بدن آنها کرم ضد آفتاب بزنید. فعالیتهای آنها را زیر نظر بگیرید. دویدن بر روی شن برای سگی که هنوز استخوان‌هایش شکل نگرفته است می تواند باعث آسیب به تاندون ها و رباط هایش گردد و همینطور دویدن بر روی شن خیس موجب تاول زدن کف پنجه های سگ ها شود.

هرگزاجازه ندهید آب دریا را بخورند چرا که آب شور آنها را مریض میکند.

در پایان روز سگ خود را بشویید. نمک و دیگر املاح معدنی موجود در آب دریا ممکن است پوشش خارجی بدن ‌سگ آسیب برساند.

ایمن نگه داشتن سگ در داخل آب

به سگتان اجازه شنا کردن بدهید. برخی از سگها ذاتا شناگر هستند و بقیه آنها حتی اجازه نمی دهند که پنجه هایشان خیس شود.

 به سگتان اجازه شنا کردن بیش از حد را ندهید. شنا کردن سگ کار سختی است و به سرعت آنها را خسته می کند و همچنین مراقب جزر و مد های شدید هم باشید.

 هیچ وقت سگ خود را بدون مراقبت در درون آب رها نکنید. 

 جلیقه نجات تن سگ خود کنید.

سگ

 مسافرت در تابستان به همراه سگ

 مسافرت با هواپیما:

سگ

 توجه داشته باشید که برخی از خطوط هوایی (ایرلاین ها) به خاطر خطراتی که ممکن است در نتیجه هوای گرم برای سگ ها اتفاق بیافتد، در فصل تابستان از سوار کردن سگ در هواپیما ممانعت میکنند. برخی نیز فقط در اوایل صبح و بعد از ظهر به سگ ها اجازه سوار شدن می‌دهند. قوانین خاص ایرلاین‌ها را مطالعه کنید.

اگر قصد سوار کردن سگ بر هواپیما را دارید بسته های یخ پوشیده شده با حوله در قفس سگ بگذاریم.

ظرف آب آشامیدنی و همچنین ظرف آب یخ زده که در طول سفر گرم می شود به همراه داشته باشید.

سگ

مسافرت با ماشین:

با قرار دادن بسته های یخ پوشیده شده با حوله در قفس، سگ خود را خنک نگه دارید همچنین از تهویه هوای داخل قفس اطمینان حاصل کنید.

از تشک های خنک کننده مخصوص برای کف جعبه سگ استفاده کنید. 

 آفتابگیر بر روی شیشه های ماشین قرار دهید.

 آب تازه و بطری اب یخ زده و چادر به همراه داشته باشید تا در مواقع توقف بتوانید سایبان بنا کنید. همچنین یک اسپری آب به همراه داشته باشید تا با اسپری کردن آب بر روی سگ، آن را خنک کنید.

سگ

 مراقب کم شدن آب بدن و گرمازدگی باشید

 کم شدن آب بدن

 سگ ها زمانی که از بدنشان بیش از مقداری که مایعات دریافت می کنند، مایعات خارج شود دچار کم آبی می شوند. آنها از طریق نفس نفس زدن، ادرار کردن و تعرق پنجه هایشان آب بدنشان را از دست می‌دهند. در صورتی که هر یک از علائم زیر را مشاهده نمودید باید بدانید که سگ شما نیاز به آب و جایگزینی الکترولیت ها دارد.

 علائم کم آبی بدن سگ:

1. نفس نفس زدن

۲. خشک شدن بینی و لثه ها

۳. غلیظ شدن بزاق دهان

۴. بی حالی و رخوت

۵. گود رفتگی چشم ها

۶. وقتی پوست بدن را می کشیم دیرتر به حالت اول برمی گردد

گاهی اوقات فقط آب دادن به سگ کفایت نمی‌کند و الکترولیت ها نیز بایستی تامین شوند. برای این منظور از آب های غنی شده با الکترولیت ها استفاده کنید. برای میزان مورد نیاز مصرف الکترولیت ها نیز با دامپزشک خود مشورت کنید. همچنین در شرایطی ممکن است نیاز باشد تا به طور اورژانسی به یک دامپزشک مراجعه کنید تا به مایعات درون وریدی رسیدگی کند.

 گرمازدگی

گرمازدگی برای سگی که در معرض گرمای شدید قرار گرفته است نتایج وخیمی به بار می آورد. گرمازدگی سگ زمانی اتفاق می افتد که دمای هوای بالای محیط بیش از تحمل سگ باشد. مقدار آسیبی که به سگ می رسد به میزان دمای هوا و مدت قرارگیری در معرض گرما بستگی دارد. نشانه های گرمازدگی و کارهایی که در این شرایط بایستی انجام دهید از قرار ذیل هستند:

 گرمازدگی معمولی (مراحل اولیه):

سگ

1. به سختی نفس نفس زدن

۲. له له زدن

سگ

۳. سرازیر شدن بیش از حد بزاق دهان

۴. لثه ها و زبان به رنگ قرمز روشن در آیند

۵. سگ به سختی تعادل خود را حفظ کند

 گرمازدگی وخیم (مراحل ثانویه):

سگ-گرمازده

۱. لثه ها سفید یا آبی شوند

2. بی حالی و عدم تمایل به حرکت کردن

۳. از دست دادن کنترل ادرار و مدفوع

۴. به سختی و با سر و صدا نفس کشیدن

۵. شوک

اگرعلائم گرمازدگی را در سگ خود مشاهده نمودید بایستی فورا آن را خنک کنید.روش های خنک کردن سگ شامل بردن به زیر سایه، اسپری کردن آب خنک یا ولرم به سگ و باد زدن آن است. سگ گرما زده شده به شدت نیاز به مایعات، داروی تقویتی و اکسیژن دارد.

سگ

 در طول انجام این کارها به طورمرتب دمای بدن سگ را اندازه گیری کنید. زمانی که دمای بدن سگ بین ۳۷.۸ تا ۳۸.۸ درجه سانتی گراد ثابت شد می توانید عملیات خنک کردن را متوقف کنید. اگر موفق به خنک کردن سگ نشدید و علائم گرمازدگی وخیم را مشاهده نمودید سگ خود را نزد دامپزشک ببرید.

 بهترین درمان برای گرمازدگی سگ پیشگیری است. مدت زمان انجام فعالیت فیزیکی سگ در هوای گرم را کم کنید. زمان هایی از روز را که خنک تر هستند برای انجام این فعالیت ها انتخاب کنید.

در مواقعی که هوا گرم است آب آشامیدنی و خنک، سایه و زمان های استراحت مکرر را برای سگ خود در نظر بگیرید.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی