چگونه به سگ آموزش دهیم که به طور کامل و بدون حواس پرتی روی ما تمرکز کند ؟

مصطفی سلیمانی      ۱۵ مرداد ۱۳۹۸

سگ

توانایی جلب توجه کامل سگ تان بخش مهمی از آموزش یک سگ است. دستورهای "منو ببین" یا "نگاه کن" معمولاً برای جلب توجه سگ استفاده می‌شوند . این دستورها برای مواقعی که نیاز است سگ‌تان به دقت به شما توجه کند لازم است ؛ مانند آموزش اطاعت کردن سگ، درمواقع رفع مشکلات رفتاری یا پرت کردن حواس سگ از چیزی که باعث ایجاد حالت تهاجمی و رفتار پرخاشگرانه در آن می‌شود.

بیشتر بخوانیم: مشکلات رفتاری سگ ها

سگ

این دستورها خصوصاً در مورد افرادی که تحت عنوان یک تیم با سگ شان کار می‌کنند مفید است ؛ برای مثال افرادی که در مسابقات مربوط به چابکی سگ ها شرکت می کنند یا تیم‌های عملیاتی جستجو و نجات که با کمک این دستورها می‌توانند توجه سگشان را جلب کرده و به او بگویند چه کاری از او می‌خواهند. مهم نیست نیاز شما چیست دستور "منو ببین" دستور بسیار ساده ای برای آموزش سگ است.

سگ

آماده شوید

سگ

برای انجام این آموزش شما در وهله اول نیاز به مقداری تشویقی خوشمزه دارید. اگر قصد دارید آموزش تمرکز سگ را با کلیکر(وسیله ای که می توان با یک دکمه یک صدای کوتاه مثل کلیک از آن تولید کرد) پیش ببرید باید قبل از شروع آموزش آن را تهیه کنید. اما اگر از قبل این کار را نکرده اید می توانید به وسیله فرمان "منو ببین" یا "نگاه کن" کلیکر را به سگتان معرفی کنید .

بهتر است آموزش این دستور را در محلی که حداقل حواس پرتی را برای سگتان دارد شروع کنید. اتاقی از خانه را انتخاب کنید که اعضای خانواده مزاحم آموزش‌تان نشوند. همچنین بهتر است آموزش را در زمان‌هایی که خانه نسبتاً ساکت تر است انجام دهید تا صدای پا ؛ در و غیره حواس سگتان را پرت نکند .

از نام و دستور استفاده کنید

سگ

وقتی که کلیکر یا تشویقی سگ را آماده کردید، سگتان را صدا کنید و به دنبالش جمله امری را بیاورید مثل "نگاه کن" یا "منو ببین". در مورد بسیاری از سگ ها شنیدن نامشان برای جلب توجه آنها کافیست. اگر سگتان بعد از دستور به صورت شما نگاه کرد می توانید آن را تشویق کنید یا کلیکر سگ را به صدا درآورده سپس به آن تشویقی بدهید .

حرکت دادن یک تشویقی

سگ

بعضی سگ ها ممکن است به سرعت با شنیدن نامشان که همراه با جمله های امری فوق می آید پاسخ ندهند. در این موارد شما باید بعد از جمله امری یک تشویقی را جلوی بینی سگتان تکان دهید وسپس آن را سمت صورت خودتان ببرید. سگتان با نگاهش تشویقی را دنبال می‌کند و در نهایت به صورت شما نگاه می کند. سپس او را تشویق کنید یا کلیکر را بزنید و فوراً یک تشویقی به او بدهید .

طی چند جلسه کوتاه آموزشی دیگر نباید مشکلی با جلب توجه سگ به خودتان را داشته باشید .

مشکلات و تثبیت رفتار

بسیاری از سگ ها به سادگی دچار حواس پرتی می شوند. پس انجام این آموزش در موقعیت های مختلف بسیار مهم است. تمرینات را ادامه دهید و به تدریج با سگتان در محیط های شلوغ تر کار کنید تا این آموزش برای سگتان کاملاً تثبیت شود. برای مثال در یک روز شلوغ که خانواده تان بسیار پر جنب و جوش هستند و سر و صدای زیادی وجود دارد به همان اتاق آموزش بروید ؛ وقتی سگ تان به شما به خوبی پاسخ داد سپس به یک اتاق پر رفت و آمد و شلوغ تر بروید .

هنگامی که سگتان در محیط خانه بدون هیچ حواس پرتی به دستور "منو ببین" شما جواب داد سپس آن را به منطقه شلوغ‌تری ببرید مثل حیاط و همین طور که به آموزش جلب توجه سگ تان با اندک حواس پرتی ادامه می دهید به تدریج در محیط های شلوغ تر کار را پیش ببرید مثل پارک و محیط‌های عمومی دیگر.

سگ

حتما آموزش تمرکز سگ را در کنار انسان ها و سگ های دیگر نیز انجام دهید و حتماً با سگتان در شرایط مختلف کار کنید تا بتوانید به زودی در هر شرایطی توجه سگتان را کاملاً به خودتان جلب کنید .

نکات :

1.اگر در جلب توجه سگ تان مشکل دارید حتماً بررسی کنید که آیا از تشویقی های خوبی استفاده می‌کنید؟ بعضی از مردم با استفاده از تکه های کوچک مرغ پخته شده یا هات داگ برای سگ، نتایج خوبی گرفته اند.

2.زمانی که سگتان در تمرکز روی شما بهترعمل کرد، شرایط آموزش سگ را در محیط هایی با درصد حواس پرتی بالاتر ببرید و شرایط را سخت تر کنید. مثلا سعی کنید آموزش را کنار یک سگ بازیگوش انجام دهید یا کنار فرد محبوب سگتان یا از فردی بخواهید با فشار دادن یک اسباب‌بازی سگ یا صدای تحریک کننده دیگری تلاش کند که حواس سگتان را پرت کند

3.به تدریج فاصله بین خودتان و سگ را افزایش دهید. در حالت ایده آل شما می توانید در وسط یک آپارتمان یا حتی یک زمین بخواهید سگتان شما را ببیند و به شما دقت کند.

سگ


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی