نحوه متوقف کردن گاز گرفتن سگ

مستوره نوربخش      ۱۲ مرداد ۱۳۹۸

سگ

اگر سگ شما کسی را گاز بگیرد احتمالاً هول می کنید و ناراحت می شوید. آیا گاز گرفتن کسی توسط سگ شما می‌تواند برایتان عواقب قانونی داشته باشد؟ آیا می‌تواند منجر به کشتن سگ شما یا دور کردن آن از شما شود؟ احتمالا اولین عکس العمل شما بعد از گاز گرفتن سگ تان وحشت کردن و شوکه شدن خواهد بود اما در این مواقع اقدام سریع شما بسیار حائز اهمیت است. همچنین شما می توانید از وقوع این اتفاق پیشگیری کنید خصوصا اگر علت گاز گرفتن سگ ‌تان را بدانید. همه کودکان و بزرگسالان باید یاد بگیرند چگونه از خودشان کنار سگها مراقبت کنند. از همه مهمتر آنکه صاحبان سگ ها باید مسئولیت سگ شان را بپذیرند. خوشبختانه از این طریق و همچنین با آموزش‌های عمومی هیچ مشکلی برای کسی پیش نخواهد آمد.

بیشتر بخوانیم: مشکلات رفتاری سگ ها

چرا سگ ها گاز می گیرند ؟

سگ

معمولا سگ ها به هر دلیلی که احساس تهدید کنند مردم را گاز میگیرند. این در واقع غریزه طبیعی آنهاست که در سگ های اهلی هم وجود دارد؛ مهم نیست چقدر خوب و مهربون به نظر می رسند. به همین دلیل لازم است هر کسی که به هر طریقی با این حیوانات مواجهه دارد بداند چه چیزی رفتار تهاجمی را در آنها تحریک می کند.

 _سگ ها ممکن است برای دفاع از خود، قلمرو یا حتی اموالشان گاز بگیرند. خصوصاً سگ های مادر به شدت در مراقبت از توله های شان جدی هستند.

 _در شروع کارها مثل زمانی که تازه از خواب بیدار شدند یا یک کودک ناگهانی از پشت به آنها نزدیک شود می تواند آن ها را به گاز گرفتن تحریک کند.

_ از یک سگ دور شدن با حالت دویدن حتی اگر سرگرم بازی کردن باشد می‌تواند آن را به گاز گرفتن تحریک کند ممکن است در ابتدا احساس کند قصد بازی کردن دارید اما با این وجود می‌تواند به سرعت حالت تهاجمی بگیرد .

 _سگ ها وقتی در موقعیت ترسناک قرار می گیرند ممکن است هر کسی که به آنها نزدیک می‌شود را گاز بگیرند این موقعیت ممکن است یک چیز کاملا معمولی مثل یک صدای بلند یا یک شرایط جدی مثل آزار و اذیت یا رها کردن آنها باشد .

_ جراحت و بیماری‌ها همچنین یکی از دلایل اصلی گاز گرفتن سگ ها می باشد. اگر سگی حالش خوب نیست ممکن است دوست نداشته باشد کسی حتی افراد مورد علاقه اطرافش به او نزدیک شوند و یا لمسش کنند.

سگ

نحوه متوقف کردن گاز گرفتن سگ

شما به عنوان صاحب یک سگ باید مسئولیت آموزش آن را بپذیرید و همواره آن را تحت کنترل خود داشته باشید . شما مسئول رفتار سگ تان هستید و در خط مقدم جلوگیری از این رفتارها هستید . پس دانستن کارهایی که برای پیشگیری از گاز گرفتن ضروریست بسیار مهم است نکات زیر می تواند به شما کمک کند:

سگ

- حداقل باید در ابتدا سگ خود را از طریق آموزش های پایه تربیت کنید و یک سری آموزش های برنامه ریزی شده را در سراسر طول زندگی آن ها داشته باشید تا آموخته هایشان را تقویت کند.

- سگ خود را اجتماعی کنید. اجازه دهید سگتان در آرامش و شرایط مثبت با انسان‌های مختلف تعامل داشته باشد مثل کودکان ، کهنسالان و معلولین. به طور منظم سگتان را در معرض موقعیت های مختلف قرار دهید مثل سایر حیوانات ، صداهای بلند ، ماشین های بزرگ ، دوچرخه و هر چیز دیگری که می تواند آنها را بترساند. تاجایی که امکان دارد در سنین پایین تر اقدام کنید و برای سگتان تجربه‌ها را در شرایط مثبت ایجاد کنید.

- زبان بدن سگتان را یاد بگیرید. خصوصا علائمی که ممکن است منجر به گاز گرفتن شود. وقتی مردم در اطراف شما هستند بیشتر به سگتان توجه کنید تا سریع متوجه شوید که آیا حالت تهاجمی در سگ مشاهده می کنید یا نه و قبل از آن که اوضاع بدتر شود آن را متوقف کنید یا از آن موقعیت بیرون ببرید.

- هرگز سگتان را تنبیه فیزیکی، خشن یا تهاجمی نکنید و قبل از انتخاب ناخودآگاه این موارد روش‌های مثبت را به کار بگیرید. به خاطر داشته باشید حتماً به سگتان برای رفتارهای خوبش جایزه دهید.

سگ

- همیشه سگتان را در بند یا حصار نگه دارید. اگر اوضاع سگتان خوب بود آنگاه می توانید آن را در منطقه مجاز آزاد کنید. همیشه سگ را در دیدرس خود نگه دارید.

سگ

- اگر مشکوک هستید یا می دانید سگتان ترسیده یا حالت تهاجمی دارد به دیگران هشدار دهید . اصلا نگذارید سگ تان به طرف مردم و یا سایر حیوانات برود مگر آن که کاملاً تحت کنترل باشد اگر لازم شد از یک پوزه بند استفاده کنید.

سگ

- واکسیناسیون سگ خود را همواره انجام دهید، خصوصا علیه هاری. برنامه چک آپ منظم توسط دامپزشک را حتما داشته باشید .

سگ

نحوه تعامل با سگ

سگ ها اغلب موجودات جالب و دوست داشتنی هستند پس می شود به سادگی با دیدن آنها به وجد آمد. آنها می توانند به سرعت به سمت کسی که نمی شناسند بروند. حتی اگر شما خودتان سگی نداشته باشید باید رفتار مناسب در تعامل با سگ ها را بدانید. باید بدانید کی و چگونه به آنها نزدیک شوید و حتما این مسائل را به خوبی به کودکانتان بیاموزید تا همه نحوه جلوگیری از گاز گرفتن سگ ها را بدانند.

سگ

- هیچ گاه به سگ های ناآشنا بدون اجازه صاحبانشان نزدیک نشوید و آنها را لمس نکنید. اگر به شما اجازه ندادند به آنها اصلاً نزدیک نشوید ‌.

- وقتی با سگ ناشناخته‌ای مواجه می شوید اجازه بدهید خود سگ به شما نزدیک بشود یا به آرامی به سمت دیگر بپیچید. قبل از دست زدن به حیوان اجازه دهید دستتان را بو بکشد .

- صورتتان را به سگ هایی که نمی‌شناسید نزدیک نکنید این مورد شامل بغل کردن و بوسیدن آنها نیز می‌شود .

- زبان بدن سگ ها را یاد بگیرید. آنها اغلب قبل از گاز گرفتن علائم خطر را بروز می‌دهند .

- اگر جایی با یک سگ هستید بی‌حرکت بمانید و از ارتباط چشمی پرهیز کنید ؛ هیچ گاه ندوید و فریاد نکشید. هر وقت توجه سگ از شما برداشته شد به آرامی از آن منطقه دور شوید

 -اگر سگی شما را به زمین زد به پهلو بیوفتید و حالت جنینی بگیرید ؛ سر و صورتتان را بپوشانید. آرامش خودتان را حفظ کنید و بی‌حرکت بمانید .

- هیچگاه به سگی که در حال خوردن ، خوابیدن و مراقبت از توله هایش است نزدیک نشوید ؛ چرا که آنها در این شرایط بسیار محتاط تر هستند و این کار می‌تواند خطر آفرین باشد.

سگ

- هرگز و به هیچ عنوان کودکان خردسال و نوزادان را با یک سگ تنها نگذارید.

- به سگ مجروح نزدیک نشوید ؛ آن را لمس نکنید و اقدام به جابه جا کردن آن نکنید. در عوض برای کمک با یک مرکز دامپزشکی یا مراقبت از حیوانات تماس بگیرید.

اگر گاز گرفتگی اتفاق افتاد

تعلل نکنید اگر سگتان فردی را گاز گرفت مراحل زیر را اجرا کنید:

سگ

۱ _ آرامش خود را حفظ کنید.

۲ _ سگتان را در محیط بسته یا جعبه ای محدود کنید.

۳ _ کمک کنید فرد مجروح محل جراحت را با آب گرم و صابون کاملا بشوید.

۴_ نسبت به فرد مجروح حسن نیت و دلسوزی داشته باشید. از سرزنش کردن دروغین یا دفاع کردن از خودتان بپرهیزید. البته این به معنی آن که به اشتباهتان اعتراف کنید! نیست به خاطر داشته باشید گفته های شما می‌تواند علیه شما در مجامع قانونی و مدنی استفاده شود .

۵ _ با یک مرکز اورژانس تماس بگیرید. بسته به شدت جراحت ممکن است نیاز به آمدن آمبولانس باشد . حتی اگر جراحت جزئی است فرد باید اقدامات درمانی و پیش‌گیرانه لازم را انجام دهد چرا که جراحت های خفیف و سطحی می تواند به سرعت جدی شوند .

۶ _بهتر است با یکی از دوستان یا آشنایان فرد مجروح تماس بگیرید .

۷_اطلاعات تماس تان را با فرد مجروح مبادله کنید.

۸_ با دامپزشک‌تان تماس بگیرید و پرونده پزشکی سگتان را از او بگیرید .

گازگرفتگی و قوانین آن

قوانین گاز گرفتن شخص توسط سگ شما در کشورهای مختلف متفاوت است و شما باید راجب به قوانین مربوط به هر منطقه ای که هستید تحقیق کنید. در نتیجه می دانید چه چیزی انتظارتان را می کشد موارد زیر معمولاً در گازگرفتگی ها مشترک است :

۱ _شما باید مدرکی برای اثبات انجام کامل واکسیناسیون سگ‌ علیه بیماری هاری داشته باشید.(شناسنامه)

واکسن-سگ

سگ

۲ _ممکن است یک دوره قرنطینه نیاز باشد و اگر واکسیناسیون هاری درست نباشد ممکن است این مقدار قدری طولانی تر شود.

سگ

۳_  بسته به موقعیت و شرایط و تاریخچه ای که سگتان دارد ممکن است جزء سگ های خطرناک شناخته شود و ممکن است مجبور به رعایت قوانین خاصی برای مدیریت کردن سگ تان شوید .

۴ _ممکن است اگر سگتان خطرناک تشخیص داده شود قانون حکم به یوتنایز کردن (مرگ راحت) سگ تان بدهد خصوصا اگر جراحت ایجاد شده خیلی جدی باشد یا مرگ و میری اتفاق افتاده باشد. همچنین می تواند برای شما هم مسئولیت قانونی و اتهامات جنایی داشته باشد .

وضعیت شما پس از گازگرفتگی

فرد آسیب دیده می تواند یک پرونده مدنی علیه تان تشکیل دهد یا اتهاماتی را مطرح کند و از طرف دیگر شما نیاز به یک وکیل خواهید داشت .

احتمال آنکه لازم باشد مطابق قانون هزینه های درمانی فرد آسیب دیده را تامین کنید وجود دارد. ایده خوبی است که شما پیش پیش هزینه ها را بپردازید تا به فرد مجروح نشان دهید مسئولیت سگ تان را پذیرفته اید. حتی ممکن است این کار شما ؛ شما را از شر دادگاه رفتن خلاص کند و صرف نظر از همه اینها این کار اخلاقی تر است .

حتی اگر شما توضیحی راجب این مسئله داشته باشید ؛ در واقع اثبات این که سگ شما را تحریک کرده اند یا به نحوی رفتار سگتان توجیه‌پذیر باشد و اینکه قربانی مقصر بوده بسیار دشوار است و می تواند به سادگی تبدیل به ماجرای طولانی شود در حالی که ارزشش را ندارد .

اگر اجازه دادند سگتان را نگه دارید

باید با مسئولیت پذیری بیشتر جلوی وقوع مجدد این قبیل اتفاقات را بگیرید. می توانید مجدداً بخش گام های پیشگیری را مطالعه کنید.

در بسیاری از موارد می توان به راحتی با انجام اقدامات ایمنی مناسب از گاز گرفتگی جلوگیری کرد . اگر قادرید علت گاز گرفتن را مشخص کنید تلاش کنید از قرار گرفتن سگتان در موقعیت های مشابه پیشگیری کنید .

با سگ تان کار کنید تا بتواند عکس العملش را در شرایط فوق کنترل کند. آموزش دادن و اجتماعی کردن سگ در اسرع وقت بعد از گازگرفتگی امری ضروری است. بهترین راه تماس گرفتن با یک مربی حرفه‌ای یا یک دامپزشک رفتارشناس است.

سگ

می‌توان به بسیاری از رفتارهای تهاجمی از طریق آموزش و اجتماعی کردن سگ و تغییر رفتار کمک کرد. اما در مواردی که حالت تهاجمی غیر قابل برگشت دارند بسیاری از مردم ناگزیر به انجام یوتنایز می شوند البته این کار آخرین راه است!


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی