ده مشکل رفتاری رایج در سگ ها

مصطفی سلیمانی      ۸ مرداد ۱۳۹۸

سگ

علل و راه حل های بدرفتاری حیوان شما

مشکلات رفتاری سگ ها معمولا ناشی از فهمیدن نادرست یا کنترل بد است که توسط صاحب حیوان ایجاد می‌شود. اگر شما به تازگی صاحب یک سگ شده‌اید یا قصد آوردن یک سگ را دارید باید بدانید این مسئله یکی از مسائل چالش برانگیز است. اولین قدم برای پیشگیری و حل مشکلات رفتاری رایج سگ ها فهمیدن کامل و درست آنهاست. به وسیله آموزش اطاعت کردن می توانید بسیاری از این مسائل را پیشگیری یا بهتر کنترل کنید.

بیشتر بخوانیم: چگونه نوله سگ خود را اجتماعی کنیم

۱. پارس کردن

سگ

بسیاری از سگ ها به یک یا چند روش صدا در می آورند. ممکن است به وسیله پارس کردن ؛ زوزه کشیدن ؛ ناله کردن و غیره باشد. پارس کردن بیش از اندازه می‌تواند یک مشکل رفتاری به حساب بیاید. قبل از آنکه بخواهید این مشکل را برطرف کنید ابتدا باید بفهمید چرا سگتان صدا درمی‌آورد. بسیاری از علت های پارس کردن سگ ها موارد زیر است :

•     هشدار یا اخطار

•     سرگرمی و هیجان

•     نیاز به توجه

•     اضطراب

•     خستگی

•     پاسخ دادن به سایر سگها

شما باید کنترل پارس کردن بیش از اندازه را یاد بگیرید . حتماً روش دادن دستور سکوت به سگ را یاد بگیرید و آن را در سگ آموزش دهید. قاطع و صبور باشید و با تعهد به جزئیات توجه کنید و بدانید رفع این مشکل می تواند طول بکشد.

۲. جویدن

سگ

این یک رفتار طبیعی در همه سگهاست. در واقع جویدن یکی از فعالیت‌های مهم در بسیاری از سگ هاست. این کار تنها یک وسیله برای برقراری ارتباط با محیط اطرافشان است. اما جویدن زیاد و سریع یک مشکل رفتاری محسوب می شود خصوصا اگر سگتان باعث تخریب وسایل شود.

معمولاً دلایل جویدن سگ ها شامل موارد زیر است :

•     دندان درآوردن در توله ها

•     خستگی یا انرژی زیاد

•     اضطراب

•     کنجکاوی خصوصاً در توله ها

سگتان را تشویق کنید تا ابزار و اسباب بازی های مناسب برای جویدن را بجود. وسایل شخصی تان را دور از دسترس سگتان بگذارید. هنگامی که در منزل نیستید سگتان را در جعبه بگذارید یا به فضایی که خرابی کمتری می تواند ایجاد کند محدودش کنید. اگر می‌خواهید سگتان را از جویدن چیز اشتباهی منع کنید با یک صدای تند این کار را بکنید سپس آن وسیله را با یک اسباب بازی مخصوص جویدن مثل دندانی ها جایگزین کنید.

سگ

یکی از کارهای مهم دیگری که می‌توانید انجام دهید آن است که مطمئن شوید سگتان به مقدار کافی ورزش می کند بنابراین می تواند کاملاً تخلیه انرژی شود و به سمت ورزش کردن تحریک شود تا جویدن اشیا !

۳. کندن زمین

اگر به سگها فرصت داده شود بسیاری از آنها مایل به کندن زمین هستند. این یک مسئله کاملاً غریزی است . بعضی از نژادهای سگ ها مثل تریر برای این کار اشتیاق بیشتری دارند چرا که آنها از نسل سگ های شکاری هستند .

سگ

به طور کلی بسیاری از سگ ها به دلایل زیر زمین را می‌کنند :

•     خستگی یا انرژی زیاد

•     اضطراب یا ترس

•     غریزه شکاری

•     ایجاد حس آرامش مثل خنک کردن یا لانه‌سازی

•     تمایل به پنهان کردن اموال مثل استخوان ها و اسباب بازی ها

•     برای فرار یا دسترسی به یک منطقه

اگر سگتان دوست داشته باشد حیاط خانه را بکند این مسئله می تواند ناراحت کننده شود. تلاش کنید علت زمین کندن آن را پیدا کنید سپس آن را از بین ببرید. به سگتان تمرین بیشتری دهید ، زمان بیشتر و بهتری را با هم بگذرانید و برای آموزشش بیشتر تلاش کنید. اگر زمین کندن برای آن امری اجتناب ناپذیر است یک منطقه و مکان را برای این کار برای سگتان مشخص کنید و به آن بدهید مثل یک جعبه شن و آن را آموزش دهید که فقط می‌تواند آنجا این کار را انجام دهد.

۴. استرس جدا شدن از صاحب

سگ

یکی از مشکلات رفتاری مورد بحث در سگها اضطراب زیاد هنگام جدا شدن است که آن را به صورت صدا درآوردن ، جویدن ، ادرار کردن بی جا و دیگر خرابکاری‌ها نشان می‌دهد. همیشه همه این عکس العمل ها ناشی از اضطراب جدا شدن از صاحب نیست ؛ نشانه های دقیق این اضطراب شامل موارد زیر است :

•     سگ وقتی صاحبش برای بیرون رفتن آماده می شود بی تابی می کند

•     پس از رفتن صاحبش حدود ۱۵ تا ۴۵ دقیقه بدرفتاری می کند

•     همیشه می خواهد به دنبال و در اطراف صاحبش باشد

•     تلاش می‌کند تا صاحبش در هر زمان ممکن آن را لمس کند

سگ

اگر واقعاً سگی این مسئله را دارد نیاز به آموزش های اختصاصی دارید . تمریناتی برای تغییر رفتار و کاهش حساسیت آن و در موارد خیلی شدید درمان دارویی هم توصیه می‌شود اما  باید آخرین راهکار باشد .

۵. ادرار بی‌جا و بی موقع

سگ

این مسئله در میان مشکلات رفتاری سگ ها بسیار اذیت کننده تر است . سگ تان می‌تواند بخشی از منزل شما یا دیگران یا یک محیط عمومی را ناخواسته کثیف کند. شما باید این مسئله بسیار مهم را ابتدا با دامپزشک خود مطرح کنید تا وجود هر گونه بیماری را رد کند. سپس به تعیین علت این رفتار بپردازید.

•     دلایل این مشکل عبارتند از

•     شرایط هیجان / آرامش

•     نشان گذاری قلمرو

•     اضطراب

•     جلب توجه

•     عدم وجود دستشویی مناسب

سگ

این مشکل در توله سگ ها اجتناب ناپذیر است خصوصاً قبل از دوازده هفتگی اما در مورد سگ های بزرگ تر داستان فرق می کند. بسیاری از سگ‌ها نیاز به تغییر رفتار جدی شما دارند تا عادات بدشان را کنار بگذارند به این دلیل که آنها از روی تغییر رفتار شما بد و خوب کارهایشان را درک می کنند.

۶. التماس کردن برای غذا

سگ

این عادت یک رفتار بد است اما بسیاری از صاحبان سگ ها در واقع سگ را به آن تشویق می‌کنند که می‌تواند منجر به مشکلات گوارشی و چاقی شود. سگ‌ها در واقع گدایی غذا می کنند چون عاشق غذا هستند . اگرچه ته مانده میز غذا نه حکم تشویقی را دارد و نه غذای مناسبی است ولی مقاومت در برابر نگاه ملتمسانه آنها سخت است و با این توجیه که "فقط همین یک بار" در بلند مدت این مسئله مشکل‌آفرین خواهد شد . در واقع شما به سگتان یاد می‌دهید اجازه دارد برای غذا التماس کند و با این کار یک پیام اشتباه به او داده اید . قبل از آنکه برای غذا خوردن بنشینید به سگتان دستور بدهید به جای خودش برگردد ، ترجیحاً جایی که نتواند شما را ببیند. اگر لازم می بینید حتی می توانید آن را در اتاق دیگری بگذارید. اگر این کار را کردید بعد از آنکه همه خانواده غذا خوردنشان را تمام کردند به آنها هم مقداری تشویقی بدهید.

۷. دنبال کردن اشیا متحرک

سگ

اشتیاق سگ برای تعقیب کردن اشیا متحرک در واقع ناشی از خوی شکارچی بودن آنهاست. خیلی از سگ ها، سایر حیوانات ، مردم و ماشین ها را تعقیب می کنند .که همه اینها اگر نتوانید سگتان را به موقع متوقف کنید می تواند منجر به نتایج خطرناک و مخربی شود. شما می توانید اقداماتی را برای جلوگیری از این فاجعه انجام دهید :

•     در تمام مدت سگتان را در بند کنید ، مگر زمانی که در خانه تحت نظر مستقیم شماست.

•     سگتان را آموزش دهید تا با صدای شما نزد تان برگردد

•     یک سوت یا وسیله صداساز دیگری را داشته باشید تا با آن توجه سگتان را جلب کنید

•     همواره هوشیار باشید و همه موارد خطر احتمالی را در نظر داشته باشید مثل افرادی که می‌دوند.

بهترین موفقیت آن است که بتوانید تعقیب و دنبال کردن سگ را همواره تحت کنترل خود داشته باشید. آموزش های اختصاصی و اصولی سگ را تعلیم می‌دهد تا در تمام طول عمرش در وهله اول به شما توجه کند.

۸. بالا و پایین پریدن

سگ

این کار یکی از رفتارهای طبیعی و عادی در سگهاست. توله ها برای دیدن مادرانشان بالا می‌پرند و همچنین ممکن است هنگامی که مردم را می بیند نیز بالا و پایین بپرند. سگ های بالغ معمولاً وقتی هیجان زده می شوند یا چیزی را در دست کسی می بینند می پرند . این مسئله گاهی می‌تواند آزاردهنده و حتی خطرناک باشد. روش های زیادی برای متوقف کردن پریدن سگ وجود دارد اما همه آنها موفقیت آمیز نیست . بالا گرفتن یک زانو، گرفتن پنجه ها یا به عقب هل دادن سگ می تواند در بعضی موارد مفید باشد اما در بیشتر سگها باعث سوء تفاهم می شود.

سگ این کار را معمولاً برای جلب توجه انجام می‌دهد و در واقع هر توجه شما حکم یک جایزه را دارد و آن را تشویق می کند. بهترین روش در این مواقع آن است که به سادگی رو برگردانید و به سگتان بی‌ توجهی کنید. حتی اگر لازم است از آن دور شوید. اصلاً با سگتان حرف نزنید و ارتباط چشمی مستقیم نگیرید و آن را لمس نکنید. به سراغ کارتان بروید تا زمانی که آرام شود ، سپس به سمت او رفته و به آن جایزه دهید. با انجام این کار خیلی طول نمی کشد تا سگتان متوجه منظور شما شود.

۹. گاز گرفتن

سگ

سگ ها به دلایل مختلف گاز میگیرند و چنگ می‌زنند که بسیاری از آنها غریزی است. توله ها برای کشف محیط اطرافشان این کار را می‌کنند . مادر توله ها ؛ توله هایش را به آرامی گاز میگیرد تا آنها را در صورت نیاز نظم دهد و این کار کمک می‌کند تا گاز گرفتن توله ها مهار شود. صاحبان توله سگ ها می توانند با آموزش و به مرور به آنها نشان دهند گاز گرفتن و به دهان گرفتن اشیا کار خوبی نیست.

به جز در توله ها در سگهای بالغ هم گاز گرفتن به دلایل مختلف انجام می‌شود. گاز گرفتن و ضربه زدن لزوما به معنای تهاجم نیست یک سگ ممکن است به دلایل مختلفی گاز بگیرد و چنگ بزند و ضربه وارد کند :

•     ترس

•     دفاع از خود

•     حفاظت از اموال

•     درد یا بیماری

•     هیجان غریزی

هر سگی ممکن است در شرایطی که لازم می‌ببیند گاز بگیرد. صاحب آن و پرورش دهندگان می توانند با آموزش مناسب ، اجتماعی کردن و شیوه های پرورش صحیح دفعات این کار را کمتر کنند.

۱۰ . تهاجم

سگ

سگ حالت تهاجمی را با غریدن ، پارس کردن ، نشان دادن دندان‌ها ، چنگ زدن و گاز گرفتن نشان می‌دهد. اینکه بدانیم هر سگی بدون در نظر گرفتن نژاد و تاریخچه بالقوه توان تهاجم دارد مهم است ؛ اگر چه سگ هایی با سابقه خشونت و سوء استفاده و نژادهای با غریزه تهاجمی مستعدتر و به بروز حالت تهاجمی نسبت به مردم و سگ های دیگر هستند. متاسفانه برخی نژادها برچسب خطرناک بودن خورده‌اند و حضورشان در بعضی مناطق ممنوع است در حالی که تاریخ نشان داده این مسئله خیلی هم به نژاد مربوط نیست. شرایط محیطی سگ ، بزرگ‌ترین عامل بر رفتار حیوان است. همچنین بدون در نظر گرفتن نژاد ممکن است برخی صفات تهاجمی را از والدین به ارث ببرند. خوشبختانه اکثر کارشناسان با قوانین مختص به نژادها موافق نیستند.

سگ

دلایل حمله کردن سگ تقریباً همان دلایل مربوط به گاز گرفتن و چنگ زدن سگ هاست ؛ اما تهاجم به طور کلی مسئله جدی تری است. اگر سگ شما تمایل به تهاجم دارد ابتدا با یک دامپزشک مشورت کنید چرا که شاید مشکلات سلامتی دارد ؛ سپس از کمک های یک مربی با تجربه یا رفتارشناس حاذق استفاده کنید. باید اقدامات جدی برای ایمنی از خطر تهاجم سگ ها انجام شود.

سگ


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی