چگونه توله سگ خود را اجتماعی کنیم؟

مستوره نوربخش      ۷ مرداد ۱۳۹۸

سگ

هیچ وقت توانایی‌های یادگیری یک توله سگ را دست کم نگیرید. از نظرمربی های تربیتی، توله ها بین ۳ تا ۱۶ هفتگی وارد دوران بحرانی اجتماعی شدن می شوند.

چگونگی اجتماعی کردن یک توله سگ :

اجتماعی شدن زود هنگام

شما تربیت توله سگ تان را از لحظه ای که برای اولین بار وارد خانه شما می شود آغاز می کنید از آنجایی که توله ها به ندرت قبل از ۶ هفتگی ( وغالبا قبل از ۸ هفتگی ) از مادرانشان جدا می شوند در واقع آموزش آنها حتی قبل از آنکه آنها را ببینید شروع شده است.

سگ

کار مهمی که در این دوره بحرانی اجتماعی شدن سگ باید انجام دهید مواجه کردن آنها با آدم های جدید و سگ های جدید است و طی انجام این کار نباید آن را در هیچ شرایط ترسناکی قرار دهید.

در این بازه کمتر از دو ماه همزمان با آن که توله سگ تان را از شیر می گیرید؛ کار زیادی دارید ، که این مدت زمان برای آماده کردن دوست کوچکتان برای دنیای بزرگی که پیش رو دارند زیاد نیست.

سگ

ساختن تجربه های مثبت

سگ

اجتماعی شدن مناسب در درجه اول به معنی آشنا کردن توله سگ ( در شرایط مثبت و ایمن ) با همه صداها و مناظری است که بخشی از جهان اطرافش خواهد بود است. برای ساکنان شهرها یا هر کسی که پیش بینی می کند تا ۱۲ سال بعد از آوردن سگ به شهر برود این شرایط شامل خیابان های شلوغ و صدای ماشین ها و اتوبوس ها و موتورها می‌شود. برای افرادی که زیاد سفر می‌کنند ؛ ماشین سواری، جعبه مخصوص حمل و نقل ، بطری آب و پله برقی و غیره مهم هستند. برای خانواده‌هایی که بیش تر در محیط های روستایی زندگی می کنند حیوانات مزرعه و صدای ماشین های زراعی مهم است.

دردرجه دوم، معرفی کودکان (در هر سنی) ، افراد معلول که از ویلچر یا عصا استفاده می کنند یا مرد هایی که از کلاه ، دستکش و یا عینک آفتابی استفاده می کنند نیز مهم هستند و اینها را نباید فراموش کنید.

شرایط جدید را به آرامی و بطور مثبت معرفی کنید

سگ

نکته کلیدی آن است که در اولین برخورد سگتان با شرایط جدید در راستای اجتماعی شدن، دست‌ پاچه نشوید. اینکه سگتان در اولین آشنایی اش با بعضی چیزها بترسد طبیعی است. ممکن است ترسش را با لرزیدن، ناله کردن، بالا گرفتن دمش، خمیازه کشیدن، لیس زدن لب ها یا تلاش برای مخفی شدن یا فرار کردن نشان دهد.

سعی کنید اولین تجربه را در حد امکان از طریق صحبت کردن با سگ یا جایزه دادن به آن با مقدار کمی غذای خوشمزه لذتبخش کنید. اگر سگتان خیلی مضطرب می شود ، آن را دورتر از آن شیء ببرید یا با سطح پایین و ضعیف تر از شرایط مدنظر رو به رویش کنید ؛ مثلا اگر خیابان اصلی مد نظر شما پر سر و صدا است از یک خیابان خلوت تر برای اولین بار استفاده کنید.

اگر سگتان هنوز به طور کامل واکسینه نشده است نباید توله سگ شما با محیطی که سگ های دیگر حضور دارند یا قبلا وارد آن شده اند در تماس مستقیم قرار بگیرد. مثلا می توانید حیوان را بغل بگیرید یا در مکان‌های عمومی می توانید یک پتو یا زیراندازی را کنارخودتان پهن کنید و سگ را روی آن قرار دهید. البته سگ را با بند در کنارتان نگه دارید تا نتواند پا از محدوده زیرانداز شما فراتر بگذارد.

مهد آموزشی توله سگ ها

سگ

یکی از جاهای مناسب برای اجتماعی کردن توله سگ ها جامعه خود سگهاست . این کلاسهای آموزشی توله سگ ها طوری طراحی شده است که نحوه تعامل سگ با سایر سگها را در محیطی ایمن و دوستانه به آنها آموزش می دهند . اکثر توله ها تقریبا در یک سطح از مراحل واکسیناسیون هستند. در حقیقت به توله سگ ها بعد از دوره دوم واکسیناسیون ( حدود ۱۰ تا ۱۲ هفتگی ) و بعد از اطمینان از وضعیت سلامتی آنها، اجازه داده می شود که در کنار یکدیگر بازی کنند.

در یک کلاس آموزشی اجتماعی  کردن سگ ها به آنها مهارت های لازم برای برخورد با شرایط متفاوت و جدید را که امکان دارد با آن رو به رو شوند را آموزش می دهند.  اگر شما بین انتخاب دو گزینه در این زمینه تردید دارید می توانید گزینه ای را انتخاب کنید که دارای گواهی آموزش سگ است تا ضمن آموزش مهارت‌های بازی کردن سالم و حفظ سگتان از تجربیات منفی به شما نیز یاد بدهد چگونه این کار را می توانید انجام دهید.

توله سگ شما همچنین اجازه تعامل با سگ های بالغ دوستان و آشنایان که از واکسیناسیون کامل و اصولی و سلامت آنها مطمئن هستید را دارد. همیشه وقتی توله سگ خود را در کنار سگ جدیدی قرار می دهید باید از نزدیک بر ارتباط و رفتار آنها نظارت مستقیم و مستمر داشته باشید. اگر سگ بالغ قصد آزار یا زورگویی به توله شما را داشت آنها را از هم جدا کنید . خیلی از سگ های بالغ در مواجهه با توله ها صبور نیستند بنابراین قبل از روبه رو شدن با توله سگ باید نحوه رفتار درست را به آنها نشان دهید.

راهنمایی نهایی شما در خصوص اجتماعی کردن سگ ها :

سگ

در این دوره ۳ ماهه در زندگی آنها ؛ توله‌ها گیرایی بالایی جهت کسب دانش و مهارت دارند و اطلاعات راجب به جهان اطراف شان را به همان سرعت ارائه شما دریافت می کنند. شما می توانید روی اخلاق و زندگی توله تان برای سال ها تاثیر بگذارید ( البته نه تغییرات کامل ) تا به طور مناسبی اجتماعی شوند. باید برای ایجاد تجربه های جدید در توله مثل آشنایی با سگ های دیگر و مردم و ... برای سگتان زمان بگذارید و آنها را به تجربه های مثبت تبدیل کنید.

شما در این مدت پایه یک زندگی طولانی و شاد را با سگ تان می گذارید که بهتر از این نمی شود.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی