شش تا از بهترین اسباب بازی های تشویقی دهنده سگ ها

مصطفی سلیمانی      ۶ مرداد ۱۳۹۸

سگ

داشتن این اسباب بازی ها برای افرادی که سگ های پر جنب و جوش دارند ضروری است. سگ ها این وسایل را دوست دارند چرا که پر از غذا و سرگرم کننده هستند و انسان ها هم این مدل را دوست دارند چرا که سگ هایشان را مشغول و سرگرم می کند ؛ همچنین مربی های سگ ها و رفتارشناسان هم این ظرف ها را توصیه می کند تا چالش ذهنی برای سگ ایجاد شود و هم از این طریق رفتارهای ناخواسته آنها را تغییر داد.

این مقاله را بخوانید تا همه چیز را راجب به این اسباب بازی ها یاد بگیرید و بدانید چگونه یک مدل درست برای سگتان انتخاب کنید.

 اسباب بازی های تشویقی دهنده سگ چگونه کار می کنند ؟

این ظرف ها فقط برای غذا نیستند علاوه بر غذا برای مخفی کردن تشویقی و همچنین مشغول نگهداشتن سگ‌تان طراحی شده اند این وسایل برای سگ هایی که وقتی تنها میشوند خراب کاری می کنند یا وقتی بیکار می شوند اذیت می‌کنند، خیلی عالی می باشند. همچنین اگر سگ خیلی تند غذا می‌خورد این ظرف ها برایش مفید هستند و آن را مجبور می‌کند در یک زمان مقدار کمتری غذا بر دارد.

سگ

اگر اصلا قبلا از این ظرف‌ها برای سگتان استفاده نکرده اید لازم است به آنها یاد بدهید چطور از آن استفاده کنند. در زیر به یک سری نکات اشاره شده است.

۱. برای دفعات اول از تشویقی های با ارزش استفاده کنید مثلا تشویقی های نرم با عطر زیاد که بتوان آنها را به قطعات ریزتر ببرید. پس از آنکه سگ جذب شد می توانید آن را با تشویقی های دیگر ترکیب کنید یا حتی آن را از یک وعده کامل غذایی با دانه های غذای خشک سگ تان پر کنید.

۲. به آرامی شروع کنید و تدریجا سختی آن را زیاد کنید. اجازه بدهید سگ‌تان آن را بو بکشد و تشویقی ها را قبل از آنکه در ظرف پر کنید زیر یا کنار آن قرار دهید سپس از ساده ترین تنظیمات شروع کنید. بسیاری از این اسباب بازی ها معمولا با کاهش یا افزایش سایز سوراخ ها به حالت پازل های آسان تا سخت قابل تنظیم هستند.

همچنین می‌توانید تشویقی ها را روی این اسباب بازی بریزید تا سگ‌تان متوجه آن شود.

۳. صبور باشید. بعضی سگ ها گیرایی بالایی دارند و بعضی دیگر نیاز دارند بهشان نشان دهید چگونه می‌توانند به غذا دسترسی پیدا کنند.

۴. اسباب بازی های مختلف را امتحان کنید تا بهترین آنها را برای سگ تان پیدا کنید.

این ظرف های اسباب بازی در شکل ، سایز و سطح توانایی (راحت تا سخت) متفاوتی وجود دارند در مطلب زیر با بهترین آن‌ها از نظر ما آشنا شوید .

مکعب شگفت انگیز 

این ظرف یکی از مدل‌های اصلی و پایه است که می توانید درون آن را از تشویقی یا قطعات ریز دانه غذای خشک  پر کنید. سگ شما مجبور است آن را با بینی جابجا کرده و با تکان دادن روی زمین تشویقی ها را از آن بیرون بریزد شما می‌توانید سختی آن را با چرخاندن محور مرکزی مکعب تنظیم کنید و سوراخ ها را کوچک تر کنید تا قطعات کمتری بیرون بریزد.

مناسب برای :

 • سگ های پر جنب وجوش که نیاز دارید آنها را مشغول کنید.
 • سگ‌هایی که باید آهسته تر غذا بخورند می توانید ظرف را از یک عده کامل غذایی پر کنید.

نامناسب برای :

 • سگ های خیلی کوچک
 • سگ های حساس به سر و صدا. این ظرف از پلاستیک سخت است پس می‌تواند ایجاد سر و صدا کند اگر شما یا سگتان به سر و صدا حساس هستید می توانید از آن روی فرش استفاده کنید.

نکته : برای تمیز کردن این ظرف باید محور مرکزی آن را خارج کنید

کویزل  

سگ

این اسباب بازی محکم ، منعطف و شناور یک گزینه فوق العاده برای سگ هایی که دوست دارند گاز بگیرند می باشد. شما می‌توانید تکه‌های کوچک تشویقی را درون آن بگذارید تا سگتان با بازی کردن آنها را خارج کند یا می توانید یک چوب جویدنی را به طور عمودی در آن قرار دهید تا مدت طولانی آن را به جویدن خود سرگرم کند این وسیله همچنین طول عمر دندانی ها و چوب های جویدنی را زیادتر می‌کند و با مشغول کردن سگتان شما می‌توانید به کارتان برسید.

سگ

مناسب برای :

 • سگ هایی که جویدن و گاز گرفتن را دوست دارند یک تکه چوب جویدنی در آن  بگذارید و ساعت ها سرگرم شان کنید.
 • سگ هایی که دوست دارند بازی کنند صرف نظر از بحث تشویقی این وسیله یک اسباب بازی سرگرم کننده برای سگتان است.

نامناسب است برای :

 • سگ هایی که دندانهای حساسی دارند مثل توله ها ؛ سگ های پیر.
 • سگ هایی که قدرت فک فوق العاده بالایی در گاز گرفتن دارند و ممکن است بتوانند پلاستیک آن را خرد کنند.

نکته :  این ظرف را برای شستشوی راحت تر می توان در ماشین ظرفشویی قرار داد.

صفحه ضربه ای

سگ

این صفحه مناسب سگ های باهوشی است که نیاز است سرعت غذا خوردنشان را کم کنید. این ظرف مجهز به مخروط ضربه ای و یک سری وسایل قابل سر خوردن می باشد که توانایی حل مسئله سگ را به چالش می کشد. در صورتی که سگ بتواند  یک محفظه ای را باز کند یک تشویقی خوشمزه پاداش می‌گیرد. همچنین شما می توانید با تغییر تعداد و محل تشویقی ها هر بار چالش جدیدی را برایش ایجاد کنید.

مناسب برای :

 • سگ هایی که غذاشان را خیلی تند می خورند.
 • توله های باهوش که از چالش لذت می‌برند.

غیر مناسب :

 • برای سگ هایی که ممکن است زود خسته و ناامید شوند و ظرف را در گوشه ای رها کنند.
 • سگ هایی که صورت مسطحی دارند و احتمال کشیدن وسایل کشویی از طریق پوزه برایشان سخت است.

نکته : از تشویقی و غذاهای متنوع درونش بریزید تا چند مزه را تجربه کند.

استار مارک

سگ

این وسیله سنگین وزن است  و کف ضد سر خوردگی دارد و با ایجاد تکان‌های غیرقابل کنترل برای سگتان جالب است ظرفیت بالایی دارد و این یعنی می توانید مقدار زیادی تشویقی یا کل غذای یک وعده سگ را در آن بریزید و از همه بهتر آن که دهانه های قابل تنظیم در کف و نوک ظرف وجود دارد تا بتوانید آن را با سایز های مختلف غذا و تشویقی تطبیق دهید.

مناسب است برای :

 • سگ های پر انرژی که می خواهید همراه با استفاده از تنقلات ورزش هم بکنند.
 • افرادی که فضای محدودی دارند. این اسباب بازی در جای خودش تکان می خورد و سگ تان را فعال نگه می دارد بدون آنکه نیاز به فضای زیادی داشته باشید.

نامناسب برای :

 • سگ هایی با فک قوی که گاز می گیرند چرا که این وسیله برای بازی طراحی شده نه گاز گرفتن.

نکته : کارشناسان می گویند ظرف را با آب داغ و سرکه تمیز کنید تا نیازی به جدا کردن قطعات از هم نباشد.

توپ تشویقی هوشی

سگ

این مدل طوری طراحی شده است که به سگتان در ازای بازی کردن پاداش می دهد تشویقی ها را درون این توپ بریزید با تغییر صفحات داخلی توپ می توانید سطح سختی آن را تنظیم کنید و می توانید توپ را از تشویقی یا یک وعده کامل غذایی پر کنید .

مناسب است برای :

 • سگ های متوسط
 • سگ‌هایی که تعقیب کردن را دوست دارند.
 • سگ هایی که نیاز دارند از ابزارهایی برای کاستن از سرعت غذا خوردنشان استفاده شود.

نامناسب برای :

 • سگهای فانتزی که خیلی کوچک هستند و ممکن است پنجه‌شان درون دندانه های توپ گیر کند.
 • سگ های پیر که دنبال کردن توپ ممکن است برایشان سخت باشد.

نکته : اگر کف منزل شما سرامیک یا پارکت است و سر و صدای توپ زیاد است یک جوراب کهنه را دور توپ بکشید و محل سوراخ ها را ببرید این کار سر و صدا را کمتر می‌کند. همچنین با افزایش اصطکاک، گرفتن آن را توسط سگتان آسان تر می کند .

توپ تشویقی دندانی

سگ

این توپ منعطف پلاستیکی یک سری دندانه‌های نرمی دارد که دو کار می‌کنند : نگه داشتن تشویقی ها و دانه های غذای خشک درون توپ و ارائه یک چیز جویدنی لذت بخش برای سگ شما و یک لاستیک تمام طبیعی که برای جویدن خوب است و دندان را اذیت نمی کند و وقتی درونش پر از تشویقی باشد یک وسیله بسیار جذاب می شود.

مناسب برای :

 • سگ های پیر که نیاز به چالش هایی مناسب شرایط دندانی شان دارند.
 • توله هایی که بازی کردن را دوست دارند.

نامناسب برای

 • سگ هایی که با قدرت زیاد گاز می گیرند.

نکته : برای استفاده های طولانی مدت می توانید کره بادام زمینی را بین دندانه های پلاستیکی بمالید.

اگر شما برای خرید یکی از این اسباب بازی ها به فروشگاه رفته باشید متوجه شده اید. ما در این مقاله فقط بعضی از مدلهای محبوب مان توضیح داده ایم اما تعداد بسیار زیادی از این وسیله ها در دسترس هستند و سبک های مختلف، مدل های مختلفی را می پسندند. پس از این که چند مدل از این اسباب بازی ها را به عنوان تشویقی امتحان کنید نترسید.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی