ریزش موی سگ

مستوره نوربخش      ۲۵ تير ۱۳۹۸

سگ

چه انتظاری باید داشت و چگونه آن را مدیریت کنیم؟ ریزش مو در بعضی سگ ها مثل لابرادو رتریور ، نیوفاندلند و پیکینیز به طور طبیعی زیاد است.

پیکینیز

و در بعضی دیگر مثل پودل ، داشهوند ، بردر تریر اصلا وجود ندارد. اینکه چرا در بعضی نژادها ریزش مو وجود دارد و در بعضی ندارد دلایلی وجود دارد اما آنچه که اکنون مطرح است این است با ریزش موی سگ چه کار کنیم؟

ریزش مو در نژادهای مختلف سگ متفاوت است. بعضی ریزش موی فصلی دارند و بعضی ریزش موی سالیانه این امر به نوع پوشش خارجی سگ شما بستگی دارد. برای مثال گلدن رتریور یک پوشش ضخیم دو لایه دارد که بیشتر مستعد ریزش موی سالیانه دارد.

بیشتر بخوانیم: مراقبت از موی سگ

سگ هایی که ریزش موی فصلی دارند اگر دقت کرده باشید در فصل‌های بهار و پاییز ریزش موی‌شان بیشتر می‌شود. در بهار به وسیله ریزش مو پوشش سگ سبک تر می شود تا آن را برای هوای گرم آماده کند و در پاییز آن را برای زمستان آماده می‌کند. در این فصل ها شما تغییراتی در نوع پوشش سگ و مقدار ریزش موی آن متوجه می شوید .

در مورد سگ هایی که دچار ریزش مو می‌شوند برس کردن موهایشان بسیار مهم است. گاهی هفتگی؛ گاهی چند بار در هفته و در اوج دوره ریزش مو هر روز باید اینکار انجام شود.

حتی اگر ریزش موی سگ تان خیلی شدید نیست باز هم برس کردن و مراقبت منظم موهایشان ضروری است. اما مقدار آن بستگی به نوع پوشش سگ‌تان دارد .

برس مناسب برای سگ‌تان انتخاب کنید انتخاب درست شما به فرآیند بهداشت و مراقبت از مو واقعا کمک می کند مخصوصاً اگر سگ‌تان دوره‌های ریزش مو دارد.

برای سگ هایی با موهای کوتاه مثل پاگ ؛ بیگل و... شما می توانید این کار را به خوبی به وسیله برس طبیعی بریستل یا یک برس گره باز کن یا برس های دستکشی انجام دهید و موهای ریخته را کاملا جمع و حذف کنید.

سگ-پاگ

برس-سگ

ابتدا مو را خلاف جهت رویش آن شانه کنید تا موهای مرده و ریخته خارج شوند سپس در جهت رویش مو شانه کنید تا آنها را جمع و حذف کنید. چند مرتبه این فرایند را تکرار کنید تا ضمن خارج شد تمام موهای مرده چربی طبیعی پوست در همه جا پخش شود. اگر از برس گره باز کن یا دستکشی استفاده می کنید آن را به صورت دایره ای و در جهت رویش موها حرکت دهید تا موهای ریخته و مرده را از بین ببرد. چندین مرتبه این کار را تکرار کنید خصوصاً زمانی که ریزش مو شدید است.

برای سگ هایی با موهای بلند (خصوصاً با پوشش دو لایه ) آنهایی که یک لایه ریزش مو زیر پوشش اصلی رویی دارند مثل پامرانین و کولی ، پمبروک ولش کرگی ،شما نیاز به ابزاری دارید که بتواند تا عمق مو را به خوبی شانه بزند و موهای مرده لایه اصلی و زیری را از بین ببرد.

سگ

برس های slicker ابزاری عالی برای بعضی سگ ها هستند چندین مرتبه در جهت رویش شانه کنید تا زمانی که دیگر موی در برس نبینید.

برس-سگ

وقتی ریزش مو به زمان اوج خودش می‌رسد خصوصاً در سگ‌های با پوشش دو لایه بهتر است ابزار خود را به برس مخصوص ریزش مو یا برس شن کش تغییر دهید. این ابزارها مقداری متفاوت عمل می کنند شما این ابزار را در امتداد مو و در جهت رویش می کشید تا آن را از انتهای مو خارج کنید و دوباره مسیر را تکرار می کنید. برای برس های مخصوص ریزش مو که تیغه دارند دقت کنید آنها را خیلی به پوست فشار ندهید. اگر شما در مسیر شانه کردن مو به گره خوردگی رسیدید برس را کنار بگذارید و به وسیله یک شانه استیل یا برس گره بازکن آن را برطرف کنید.

بیشتر بخوانیم: انتخاب شامپو مناسب برای سگ

سگ

گاهی ریزش مو ناشی از اختلالات غدد درون ریز است مثل کم کاری تیروئید ؛ گاهی ناشی از مشکلات مادرزادی است مثل دیسپلازی فولیکول‌های مو همچنین ممکن است ناشی از آلرژی داشتن سگ شما به چیزی باشد که پوست و مو را تحت تأثیر می‌گذارد. اگر حدس می زنید امکان دارد پوست سگ‌تان مشکلی داشته باشد با دامپزشک‌تان مشورت کنید. در غیر این صورت موثرترین راه مبارزه با ریزش مو شانه کردن های منظم به منظور از بین بردن موهای مرده و حمام کردن با شامپوهای تقویت کننده فولیکول مو سگ است در بعضی سگ ها بدین طریق حتی ریزش مو کاملا از بین می رود.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی