پنج نکته پایه ای برای مراقبت از موی سگ

مصطفی سلیمانی      ۲۲ تير ۱۳۹۸

سگ

 همه سگ‌ها به برنامه‌ روتینی برای مراقبت از موی ‌شان نیاز دارند. بعضی نیاز به بورس کردن روزانه موهایشان دارند بعضی به اصلاح مرتب مو نیاز دارند و حداقل همه سگ‌ها هر از گاهی نیاز به حمام کردن و کوتاه کردن ناخن هایشان دارند. نگهداری از جسم سگ‌ها مثل مراقبت از مو و ناخن ها یکی از نیازهای پایه ای سگ‌هاست. برای مراقبت از موی سگ ها و غیره نیاز به لوازمی دارید که داشتن آنها ضروری است وقتی دارید لوازم عمومی سگ ها را تهیه می کنید لوازم مراقبت از مو و ناخن آنها را فراموش نکنید شما می توانید با بررسی لوازم مورد نیازتان بهترین آنها را برای راحتی خودتان و سگ تان انتخاب کنید.

سگ

سگ های مختلف انواع مختلفی از پوشش خارجی را دارند بنابراین جای تعجب نیست که انواعی از برس ها وجود داشته باشد شما باید برس یا شانه ای را انتخاب کنید که متناسب موی سگ شما باشد ممکن است سگ شما به بیش از یک مدل برس یا شانه نیاز داشته باشد.

سگ

•     برس های بریستل : برای انواع مختلف مو کارایی دارد این بورس ها انواع مختلفی دارند از نرم تا سخت و از کوتاه تا بلند مدل های کوتاه و نرم آن برای سگ هایی با موی کوتاه مناسب است مدل بلند و سخت آن برای سگ هایی با موهای ضخیم مناسب است بورسهایی با دندانه های سیمی بهترین برس برای سگ هایی با موی بلند تا متوسط است.

سگ

•     برس های صاف کننده مو ( گره باز کن) : این برس‌ها در سگ هایی با موهای متوسط تا بلند به منظور باز کردن گره موها و صاف کردن آن استفاده میشود.

•     برس های از بین برنده وز شدگی و گره خوردگی : این برس‌ها برای انواع موهای گره خورده و تنک شده عالی است .

•     برس های مناسب برای ریزش مو : این مدل دندان های خاصی دارد که مو های اضافی و ریخته را جمع میکند و ریزش مو را کم می‌کند.

•     شانه‌های مخصوص موی انگل دار: این شانه ها برای تشخیص و برداشتن کک ها کاربرد دارد این ابزار به تنهایی نمی‌تواند کک را از بین ببرد.

برس-سگ

•     برس یا شانه هندی: این ابزار مو را از آلودگی ها و غیره پاک کرده و بهتر است قبل از برس کردن استفاده شود همچنین دندانه های پلاستیکی ریز آن ترشح چربی طبیعی پوست را تحریک می کند سگ هایی که فوق العاده موی کوتاهی دارند شاید چیزی به جز این برس یا شانه نیاز نداشته باشند.

کوتاه کردن ناخن ها

این کار می‌تواند هم برای سگ و هم برای صاحبش استرس زا باشد شناخت تکنیک های مناسب و استفاده از ابزار درست میتواند این استرس را کم کند.

•     ناخن گیر استیل سبک یا پلیر : ناخن گیر ها صنعتی بوده و شبیه قیچی عمل می‌کند و ناخن را می‌برد.

•     ناخن گیرهای گیوتینی : دارای یک تیغه قابل تعویض است و فنری بوده هنگامی که دسته آن در حالت افقی قرار دارد ناخن را قطع میکند.

ناخنگیر-سگ

•     ناخن گیرهای شبیه قیچی : این مدل فنری ندارد و برای سگ هایی با ناخن های کوتاه و ظریف بسیار مناسب است .

•     اگر شما به طور تصادفی یک ناخن را زیادی کوتاه کردید و دچار خونریزی شد به وسیله پودرهای خون بند می توانید خونریزی را بند آورید.

•     سوهان : لبه ناخن را به تدریج برمی دارد و لبه صافی از ناخن را به شما می دهد . سوهان هایی از جنس چوب یا فلز را می توان برای ناخن های ظریف و کوچک استفاده کرد. همچنین سوهان های برقی هم هستند که برای همه ناخن‌ها کارآمد هستند سرعت پایین آن برای ناخن های ظریف تر و سرعت های بالاتر برای ناخن های ضخیم تر مناسب است.

شامپوهای مخصوص سگ ها

وقتی که یک شامپوی مناسب استفاده کنید حمام کردن سگ شما بسیار موثرتر خواهد بود . همیشه شامپوهای بدون صابون را انتخاب کنید که مخصوصا برای سگ ها استفاده می شود از شامپوهایی که عطر یا رنگ بیش از حد دارند اجتناب کنید.

بیشتر بخوانیم: بهترین شامپوهای سگ

سگ

•     شامپوها که چشم را نمی سوزاند: این شامپوها چشم سگ شما را در طول حمام کردن اذیت نمی‌کنند.

•     شامپو جو دوسر: این شامپو برای تسکین پوست های تحریک شده و خارش دار طراحی شده.

•     شامپو های طبیعی: این شامپوها عاری از مواد شیمیایی هستند و اغلب از گیاهان تهیه می‌شوند این شامپوها برای پوست و مو بسیار مفید هستند.

•     شامپو های دارویی :این شامپوها توسط دامپزشک تجویز می‌شود و برای آلرژی ها و سایر شرایط پوستی مفید هستند.

•     نرم کننده : معمولا پس از شامپو استفاده می‌شود و به حفظ رطوبت ، درخشندگی و پیشگیری از گره خوردن موهای سگ تان کمک می کند. بعضی از آنها بعد از استفاده باید شسته شوند و بعضی دیگر می‌توانند روی مو بماند تا خشک شوند. نرم کننده ها همیشه ضروری هستند.

•     درمان دارویی: این مواد دارویی برای کشتن کک‌ها و جرب ها و سایر انگلهای خارجی استفاده می‌شوند . استفاده از ضد کک ها را نباید به طور طولانی مدت استفاده کرد چراکه راه‌های بهتری برای دفع کک ها وجود دارد. ( داروها معمولاً شامل مواد شیمیایی قوی هستند که پوست ، چشم ها و غشاهای مخاطی را تحریک می کند ) اگر لازم باشد در بعضی شرایط پوستی نیاز به درمان طولانی تری با این داروها است.

مراقبت از گوش های سگ

سگ

گاهی به مراقبت از گوش های سگ ها توجه نمی شود اما گوش ها هم به اندازه مو و ناخن مهم هستند. تمیز کردن روتین گوش ها می تواند آنها را از موم و چربی و آلودگی ها پاک کند و از عفونت پیشگیری کند از دامپزشک یا یک آرایشگر حیوانات راجع به تکنیک های مناسب تمیز کردن گوش سگ بپرسید.

•     پاک کننده های گوش  برای تمیز کردن و شستن کانال گوش استفاده می‌شوند محصولات مخصوص سگ ها که توسط دامپزشک توصیه می‌شود را تهیه کنید.

•     پدها یا توپی های پنبه ای که پس از استفاده از پاک کننده ها برای تمیز کردن گوش از اجرام استفاده می شود.

•     هموستات : می‌تواند برای زدودن موهای اضافی ناحیه گوش استفاده شود مطمئن شوید قبل از به کارگیری آن کاملاً نحوه استفاده از آن را بلد هستید.

هموستات-سگ

•     داروهای گوش : ممکن است توسط دامپزشک برای شرایط مختلف گوش مثل عفونت یا آلودگی به جرم تجویز شود.

توجه کنید هیچ گاه از گوش پاک کن یا الکل برای گوش سگ تان استفاده نکنید.

ماشین اصلاح موی سگ

همه سگ ها به کوتاه کردن مو نیاز ندارد مثل نژاد های مو کوتاه.

سگ-مو-کوتاه

بعضی نژادها با موهای بلند تا متوسط مثل گلدن رتریور گاهی به کوتاه کردن موهای شان نیاز دارند، اما در بعضی نژادها مثل شیتزو یا پودل که موهایشان در حال رشد است نیاز به کوتاهی های منظم دارند.

سگ-شیتزو

صاحب سگ ها و آرایشگر حیوانات معمولاً از ماشین های اصلاح برقی استفاده می کنند تا ضمن سرعت بالاتر نتیجه تمیزتر و یکنواخت تری بدهد. آرایشگرهای با تجربه ممکن است از قیچی مو استفاده کنند تا منظم‌تر کوتاه کنند یا موهای بلند را مرتب کنند. اگر شما تجربه لازم برای کار با قیچی مو را ندارید بهتر است از ماشین های اصلاح برقی استفاده کنید.

سگ

نکته بسیار مهم این است که در مواقع گره خوردن موهای سگ هرگز از قیچی استفاده نکنید چرا که احتمال آسیب جدی به سگ‌تان وجود دارد در این مواقع استفاده از برس های مخصوص یا ماشین اصلاح توصیه می‌شود.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی