آشنایی با سگ نژاد شی هوا هوا

مصطفی سلیمانی      ۲۰ تير ۱۳۹۸

شی-هوا-هوا

ویژگی هایی همچون اندازه کوچک، شخصیت متفاوت و گوناگونی نوع پوست و رنگ نژاد شی هوا هوا موجب فریبندگی این سگ شده است. از لحاظ زیرکی و فرمان پذیری با تمامی سگها در رقابت است و از نظر کارشناسان جز ۱۰ سگ برتر نگهبان به حساب می آید. برای او هیچ چیز لذت بخش تر از همراهی صاحبانش و پیرایش و ورزش کردن نیست.

شی-هوا-هوا

شی هوا هوا نژادی با عمر طولانی است بنابراین انتظار نگهداری از آن را تا ۱۸ سال داشته باشید. شی هوا هوا در زمان سرما خوردن، هیجان زده شدن و ترسیدن می لرزد.

این سگ را زمانی که در هوای سرد و مرطوب بیرون می‌برید برای او لباس گرم بپوشید. اگر در زمان تولگی اجتماعی نشوند ممکن است با دیگر سگ ها رفتار غیر دوستانه ای داشته باشند. شی هوا هوا در مقابل سگ ها عقب‌نشینی نمی‌کند، پس اگر با سگ بزرگ وحشی مواجه شود ممکن است این امر مشکل ساز شود. شی هوا هوا را بدون مراقب در حیاط تنها نگذارید چون ممکن است از سوی حیوانات درنده، شاهین و یا دیگر پرنده های شکارچی مورد حمله قرار گیرد. شی هوا هوا ممکن است در مقابل افراد غریبه محتاطانه عمل کند. پس توله سگی را انتخاب کنید که از ابتدا در یک خانه و در تعامل با انسان ها بزرگ شده باشد.

سگ

اگر شما کودکی در خانه دارید شی هوا هوا سگ مناسبی برای شما نیست چرا که شی هوا هوا نژادی آسیب پذیر است و ممکن است در زمان بازی با کودک شما صدمه ببیند و اکثر فروشنده ها این سگ را به افرادی که دارای فرزند کوچکتر از ۸ سال هستند نمی فروشند.

بیشتر بخوانیم: سگ نژاد گلدن رتریور

این نوع سگ همراه سرحالی به شمار می‌رود اما آنها به ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش و تمرین در روز نیاز دارند ممکن است این میزان بیشتر از آن چیزی شود که شما انتظار دارید. مراقب این نژاد به خصوص در زمان تولگی آن باشید چرا که توانایی مراقبت از خودش را ندارد. سگ های نژاد شی هوا هوا اگر خسته شوند ممکن است دست به خرابکاری بزنند و همچنین اگر رژیم غذایی آنها تغییر دهید ممکن است بدغذا شوند.

قوانینی که می خواهید در خانه رعایت شود را به طور واضح و مشخص به او آموزش دهید و نسبت به آنها پافشاری کنید و در غیر این صورت حیوان خانگی شما تصمیم گیرنده می شود. هیچگاه توله سگ خود را از فروشنده های غیر معتبر نخرید. سعی کنید به دنبال فروشنده های قابل اعتماد و معتبری باشید که سلامت ژنتیکی مولدهای خود را مورد آزمایش قرار می دهند.

اندازه:

سگ

به طور متوسط وزن شی هوا هوا بین 1.5 تا 3 کیلوگرم می باشد. در میان این نژاد نمونه هایی از سگها کوچکتری وجود دارد که البته کاملاً سالم به نظرنمی رسند. این نژاد ممکن است وزن بیشتری یعنی در حدود 5.5 کیلوگرم یا حتی بیشتر داشته باشند که البته انتخاب خوبی برای خانواده‌های دارای کودک می باشد.

مراقبت :

شی هواهوا علی رغم اندازه کوچکی که دارند همانند دیگر سگ ها نیاز به تمرین و آموزش دارند. میزان انرژی که شی هوا هوا بزرگ سال دارند تعجب آور است. علاقه زیادی به بازی کردن با شما را دارند .از پیاده روی و با سر و صدا بازی کردن در حیاط لذت می برند. این سگ‌ها تا جایی که انرژی در بدن دارند و تا زمانی که از شدت خستگی نیافتند به بازی کردن ادامه می دهند پس مراقب آنها باشید تا خودشان را مخصوصا در روزهای گرم خسته نکنند. گرچه از بازی کردن در فضای بیرون لذت می‌برند اما نباید در بیرون از منزل زندگی کنند چرا که در مقابل مهاجمانی همچون گرگ، شاهین و سگ های بزرگ که میتوانند وارد حیاط شما شوند ایمن نیستند. این نژاد برای همراهی کردند پرورش یافته است و بهترین جا برای همراهی کردن در کنار شماست.

شی-هوا-هوا

آموزش دادن شی هوا هوا کار لذت بخشی می‌تواند باشد. نسبت به خصوصیات ویژه سگ‌ها همانند زیرکی و فرمانپذیری عملکرد خوبی دارند اما همچنان حتی اگر شی هواهوا شما از نظر فرمان پذیری به خوبی به حرف های شما گوش می دهد باز هم نیاز است که آنها در کلاس‌های آموزش فرمان‌پذیری شرکت کنند و در این شرایط است که سگ شما با انسان ‌ها و سگ های متفاوتی در ارتباط خواهد بود که به اجتماعی شدن آنها کمک می کند و باعث می شود که چیزهایی را که لازم است تا سگ ها آموزش ببیند را یاد بگیرند.

شی هوا هوا را می توان همانند دیگر نژادها در خانه آموزش داد و طبق یک برنامه منظم آنها را به بیرون از منزل برد. شی هوا هوا زمانی که صبح زود از خواب بیدار می شوند، بعد از صرف هر وعده غذایی، بعد از چرت زدن، بعد از بازی کردن و حتی قبل از خواب دوست دارند بیرون بروند. زمانی که نمی توانید از آنها محافظت کنید سگ خود را در باکس قرار دهید تا یاد بگیرند که ادرارشان را کنترل کنند و از بروز اتفاقات در خانه جلوگیری شود. زمانی که در باکس هستند  به جز شب ها برای خواب ، هر ساعت یا دو ساعت یکبار آنها را بیرون بیاورید هیچگاه آنها را بیشتر از ۲ تا ۴ ساعت متوالی در باکس قرار ندهید. جدا از آموزش خانگی استفاده از باکس برای آموزش راه خوبی است تا مطمئن شویم که سگ ما به جاهایی که نباید وارد نمی شود.

شی هواهوا نیز همانند دیگر نژادها زمانی که کوچکتر هستند می توانند به شدت خرابکار باشند وحتی به اندازه توله سگ های لابرادور رتریور آسیب های زیادی وارد نمایند اما رد دندان‌های کوچک آن را بر روی وسایل می ماند. همچنین آموزش در محفظه ماندن به شما کمک می کند تا اگر ناچار به سوار شدن به وسیله نقلیه یا بستری شدن در بیمارستان بودید ،حیوان شما بتواند محدودیت را تحمل کند اما هیچ وقت شی هوا هوا را مجبور نکنید که کل روز را در قفس بماند. نباید آن را زندانی کنیم و جز در زمان خواب شبانگاهی نباید بیشتر از چند ساعت در محفظه بماند. این نژاد باید در کنار انسان زندگی کند و نباید در محفظه قفل شده یا در لانه سگ زندگی کند. شی هوا هوا را با تکنیک هایی چون جایزه دادن یا به کمک بازی آموزش دهید در این صورت می بینید که سگ شما همه چیز را به خوبی یاد می گیرد.

رنگ و بهداشت پوشش بدن:

شی هوا هوا از نظر پوشش خارجی بدن دو نوع هستند: موهای کوتاه که پوشش بدنی آنها خیلی صاف به چشم می آید و دومی موهای بلند می باشد.

نوع اولی که صاف هستند، پوششی صاف و براق دارند که در ناحیه گردن دارای موهای بلندی هستند. موهای روی گردن و گوش نازکتر می باشد و دم آن ها خز مانند است.

سگ

نوع دومی که دارای موهای بلند هستند مثل مدل قبلی صاف و گاهی کمی حالت دار می باشند . موهای روی گوش آنها چتری مانند و دم و پاهای آنها با مو پوشیده شده است و همچنین چروکی نیز بر روی گردن دارند. پاهای عقبی آن هم همانند شلواری با موهای بلند پوشیده شده است. روی شکم نیز موهای بلندی دارند که به زیبایی معروف است.

شی-هوا-هوا

جدایی از اینکه دو نوع پوشش دارند، رنگ ها و نشانه های گوناگونی نیز دارند. شی هوا هوا را می‌توان در رنگ‌های سیاه، سفید، حنایی، شکلاتی، خاکستری، نقره ای یا سه رنگ (برای مثال شکلاتی، سیاه و آبی با قهوه ای مایل به زرد و سفید) را به صورت راه راه، خال خال و یا دیگر اشکال مشاهده نمود.

شی هوا هوا سگی است که شستشو و تمیزی را دوست دارد و پیرایش و آراستن آن تنها چند دقیقه در هفته زمان می‌برد.

شی-هوا-هوا

شما اگر موهای کوتاهی دارد آن را به صورت هفتگی با شانه ای که از موهای طبیعی ساخته شده و یا دستکش های مخصوص مالش سگ شانه کنید و اگر موهای بلندی دارد آن ها را با برس (شانه) های سوزنی شکل شانه کنید. شانه های دندانه دار تمیز کردن کک از روی بدن به شما در تمیز کردن موهای کنده شده یا مرده کمک می کند. سگ شی هوا هوا در طول سال نیز ریزش موی کمی دارد و ممکن است در فصل بهار و پاییز این مقدار بسیار زیاد باشد و در نوع مو بلند شی هوا هوا ممکن است این ریزش به صورت گلوله ای و انبوه باشد.

بیشتر بخوانیم: مراقبت از موی سگ

پیرایش و شانه کردن منظم آن ها می تواند به کنترل ریزش مو کمک کند و اگر این کار منظم انجام شود، شی هوا هوا به حمام کردن بیشتر از ماهی یکبار یا حتی دو ماه یک بار احتیاج پیدا نمی کند. از شامپو مخصوص سگ استفاده کنید تا از خشک شدن پوست و پوشش سگ خود جلوگیری کنید.

در زمان تمیز کردن حتماً گوش های سگ خود را معاینه کنید و اگر بوی بدی احساس کردید یا کثیفی در آن دیدید حتماً با استفاده از پنبه و مایع پاک کننده ای که دامپزشک به شما توصیه می کند آن را تمییز نمایید. مراقب باشید تمیز کردن داخل گوش عمیق تر از چیزی که می توانید ببنید نباشد. اگر دیدید داخل گوش خشک شده آن را با روغن بچه یا روغن نارگیل چرب کنید.

در زیر چشم برخی از شی هوا هوا ها آلودگی ایجاد می‌شود. با دقت چشم ها را باز کنید تا بتوانید آن ها را از چیزهای اضافی که در چشم است، پاک کنید و از وسایل مخصوص این کار برای انجام این عمل استفاده کنید.

ناخن های شی هوا هوا به سرعت رشد می کنند پس آنها را کوتاه نگه دارید و اگر صدای تق تق آن ها بر روی زمین به گوش رسید به معنای آن است که ناخن هایش زیاد بلند شده است. سعی کنید کوتاه کردن ناخن را به عنوان یک عمل بدون استرس به سگ خود معرفی کنید. همزمان با کوتاه کردن ناخن، کف پاها و دست ها را نیز برای دیدن هر چیز اضافی که ممکن است چسبیده باشد یا جراحت معاینه کنید. ( جراحتی که ممکن است از آن بی‌اطلاع باشیم ) همانند دیگر نژادهای کوچک، شی هوا هوا نیز دندان های ضعیفی دارد. بنابراین آنها را ۲ یا ۳ مرتبه در هفته (هر روز بهتر است) مسواک بزنید تا باکتری ها و مواد جمع شده روی دندان پاک شوند چرا که این عمل به سلامت دهان آن ها کمک می کند. این کار را از زمان تولگی اش شروع کنید تا به آن عادت کند.

شی-هوا-هوا

در زمان رسیدگی به پوشش بدنی سگ، آن را برای یافتن زخم ها، جوش یا علائم عفونت همچون قرمزی، نازک شدن پوست یا التهاب روی پوست، داخل گوش ها، بینی، دهان، چشم ها و روی پاها معاینه کنید. گوش ها باید بوی خوبی بدهند و چیزی داخل آن نباشد. چشم ها نیز باید کاملاً عاری از هر چیز اضافی باشد و قرمز هم نباشد.

انجام معاینات هفتگی به شما در تشخیص زودهنگام مشکلات پیش آمده برای سلامت آن ها کمک می کند.

ارتباط سگ با کودکان و سایر حیوانات خانگی:

این نژاد عاشق بچه ها هستن اما قرار گرفتن بچه کوچک در کنار توله این نژاد می تواند حادثه افرین باشد از طرف دیگر این نژاد در مقابل بدرفتاری هایی که با او می شود تمایل به دفاع کردن از خود را ندارد این نژاد ممکن است اگر کودک آن را درست نگه نداشته باشد از میان دستان او جهش کند و به خود آسیب بزند.به همین دلیل اغلب پرورش دهندگان سگ علاقه ای به فروش این نژاد به خانواده هایی که دارای کودک نو پا هستند را ندارند زیرا نگران هستند که شاید سگ توسط کودک آسیب ببیند. این نژاد برای خانوادهایی مناسب است که دارای فرزندان بزرگ و کم سرو صدا باشند که بدانند چطور با سگ برخورد کنند.

این قانون را در خانه ای که این نژاد سگ وجود دارد برای کودکان بگذارید که فقط زمانی می توانند سگ را بین دستان خود نگه دارند که روی زمین نشسته باشند.

شما همواره باید به کودک خود یاد بدهید که چگونه به سگ ها نزدیک شوند و آن ها را لمس کنند و همیشه مراقب ارتباط و رفتار بین سگ و کودکان باشید تا از هرگونه گاز گرفتن و کشیدن گوش و دم آنها جلوگیری شود همچنین به کودک خود یاد بدهید که در هنگام غذا خوردن یا خوابیدن  به هیچ سگی نزدیک نشوند و سعی نکنند تا غذای سگ را از آنها دور کنند. هیچ سگی را نباید بدون مراقبت، با کودک تنها گذاشت.  حتی اگر خانواده شما کودکی ندارد بهتر است تا شی هوا هوا شما به کودکان دیگر نزدیک شود تا اگر زمانی با آنها رو به رو شدند برایشان جدید و ترسناک نباشد ولی حواستان به رفتار بین کودکان و سگ خود باشد.

اگر سگ شی هوا هوا در زمان کودکی با گربه و سایر حیوانات خانگی در منزل شما آشنا شود رفتار خوبی با آنها خواهد داشت. این نژاد در مقابل سگ های دیگر اغلب فکر می کند که بزرگ تر از آن چیزی است که واقعاً وجود دارد و این موضوع ممکن است موجب بروز مشکلاتی بشود. اما در حالت کلی احتمال آسیب دیدگی سگ های نژاد کوچک وجود دارد.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی