آشنایی با سگ نژاد گلدن رتریور

مصطفی سلیمانی      ۱۸ تير ۱۳۹۸

سگ

گلدن رتریور یکی از محبوب ترین نژادهای سگ در ایالات متحده آمریکا است. رفتار دوستانه و صبورانه این سگ آن را به یکی از بهترین حیوانات خانگی تبدیل کرده است و همینطور ویژگی باهوش بودن آن سبب کارآمدی این سگ شده است.  گلدن رتریور در  فعالیت هایی همچون بازیابی برای شکارچیان، تعقیب و تشخیص مواد مخدر حتی در درمان به عنوان سگ دستیار به خوبی عمل می کند. این سگ ها و ذات آن ورزشکار است و همچنین در فرمان پذیری با دیگر سگ ها رقابت می‌کنند.

ریزش موی گلدن رتریورها  مخصوصاً در بهار و پاییز به شدت زیاد است. برس کشیدن روزانه بدن آنها موجب تمیز کردن موهای جدا شده از پوست و همینطور جلوگیری از ریزش آنها بر روی لباس ها و همچنین در سراسر منزل می گردد. اما اگر با یک گلدن رتریور زندگی می کنید باید به موهای آن عادت کنید چرا که این سگ جزئی از خانواده خواهد شد و باید داخل خانه با دیگر اعضای خانواده زندگی کند و نمی توان آن ها را برای ساعات طولانی در فضای باز تنها گذاشت.

گلدن-رتریور

گلدن-رتریور

  آنها را می توان سگ های فعالی دانست و روزانه  نیازمند انجام فعالیت سنگین برای مدت ۴۰ تا ۶۰ دقیقه هستند. بهتر است این سگ ها را با آموزشهای مربوط به فرمانبرداری، کلاسهای افزایش مهارت و دیگر فعالیت‌های مختص سگ ها بزرگ کنیم و این کارها بهترین تمرین های ذهنی و فیزیکی به شمار می رود.

اگرچه  گلدن ها با کودکان  مهربان هستند، اما نباید فراموش کرد که آنها سگ های بزرگ ، قوی و خشنی هستند که ممکن است اتفاقی به کودکان کوچک آسیب برساند.

 گلدن ها عاشق خوردن هستند و اگر زیاد به آنها غذا داده شود خیلی سریع دچار اضافه وزن می‌شوند. بنابراین سعی کنید که سگ خود را به وعده های غذایی منظم در زمان‌های خاص عادت دهید.

 از آنجایی که گلدن رتریورها محبوبیت زیادی دارند، افرادی هستند که در پرورش و فروش این سگ ها به جای سلامت و سرحالی نژاد تنها به کسب درآمد و پول از این طریق اهمیت می دهند. بنابراین برای خرید یک توله سگ سالم هیچ وقت از فروشندگان غیر معتبر ای که سلامت مولدهای خود را برای  جلوگیری از انتقال بیماری‌های ژنتیکی که ممکن است به توله سگ های تازه متولد شده انتقال پیدا کند خرید نکنید.

اندازه

ارتفاع قد جنس نر گلدن رتریور بین ۵۸ تا ۶۱ سانتیمتر و وزن آن ها بین ۲۲ تا ۳۴ کیلو گرم است. این میزان در جنس ماده بین ۵۴ تا ۵۷ سانتی متر قد  و بین ۲۵ تا ۲۹ کیلوگرم  وزن می باشد. این نژاد از سگ معمولا در یک سالگی به حداکثر قد و در دو سالگی به وزن متوسط این نژاد می رسد.

 مراقبت

 این سگ ها برای فعالیت در خارج از خانه متولد شده اند. اگر شما علاقه به کوهنوردی یا آهسته دویدن دارید گلدن رتریور شما نیز از همراهی شما در انجام این فعالیت ها لذت می برند. همچنین اگر شما دوست دارید توپ خود را پرتاب کنید سگ شما از این موضوع خوشحال تر خواهد شد چرا که همانطور که از اسم آن پیداست گلدون ها عاشق دنبال کردن و برگرداندن وسایل هستند.

خسته کردن آنها با فعالیت های یک روز در میان برای مدت۲۰ تا ۳۰ دقیقه سبب می شود  مهربان و آرام بمانند و اگر این موضوع را فراموش کنیم  این فعالیت ها را انجام ندهیم موجب بروز مشکلات رفتاری در آنها می‌شود.

همانند دیگر نژادهای رتریور، گلدن ها نیز به طور ذاتی دوست دارند وسایلی مثل توپ، اسباب بازی نرم، روزنامه و یا بهتر از همه اینها  یک جوراب با بوی بد را با دهانشان جابجا و حمل کنند.

گلدن-رتریور

 اگه یه توله سگ گلدن را بزرگ می کنید باید از آن به طور ویژه مراقبت نمایید این سگ ها بین ۴ تا ۷ ماهگی به سرعت رشد می کنند که  این موضوع آنها را مستعد به پذیرش اختلالات استخوانی می کند.

سگ

بنابراین تا قبل از دو سالگی که بدن آنها کاملا شکل نگرفته است به توله سگ گلدن خود اجازه دویدن و بازی کردن بر روی  سطح های خیلی سخت همچون سنگ فرش ها و پیاده روها  را ندهید. بازی کردن بر روی چمن برای آنها مناسب تر است.

 رنگ پوست و بهداشت بدن

 پوشش بدن گلدن رتریورها از دو لایه تشکیل شده است: لایه رویی متراکم است آب به آن نفوذ نمی کند ولایی زیرین که ضخیم تر است. موهای برخی از آنها موج دار است و برخی دیگر نیز صاف است. در بدن گلدن رتریور ها جنس موهای پشت دست‌ها و زیر بدن همانند خز است موهای روی سینه پشت ران بر روی دم پر مانند است. 

نژاد گلدن رتریور در انواع  طیف رنگی طلایی از طلایی روشن تا تیره وجود دارد. برخی از پرورش دهندگان و فروشندگان سگ، شروع به فروش گلدن های نادر سفید نیز نموده اند اگرچه American Kennel Club  رنگ سفید را به عنوان یکی از رنگ های  موجود برای این نژاد نمی شناسد.

سگ-گلدن-رتریور

 میزان ریزش موی گلدن رتریورها در فصول تابستان و زمستان متعادل است. اما این میزان در بهار و پاییز شدت می یابد. اگر شما با گلدن رتریور زندگی می کنید لازم است تا به وجود موهای آن بر روی لباس ها و وسایل منزل عادت کنید.

از آنجایی که گلدن رتریور پوشش متراکمی دارد می‌توان گفت که پیرایش زیادی نیز نیاز دارند. برای جلوگیری از درهم تنیده شدن موها پیشنهاد می شود که هر روز آنها را شانه کنید و در کمترین حالت هفته یکبار این کار را انجام دهید.

 گلدن شما حداقل ماهی یک بار هم نیاز دارد برای زیبا دیده شدن و خوشبو بودن این کار را دفعات بیشتری انجام دهید.

سگ

حداقل هفته ای دو تا سه بار دندان های گلدن را مسواک کنید تا جرم دندانی که بر روی دندان ها ایجاد شده و باکتری‌های موجود در دهان از بین بروند. هم چنین برای بهتر نفس کشیدن و جلوگیری از بروز بیماریهای دهانی بهتر است این کار را هر روز انجام دهید.

  اگر سگ شما به طور طبیعی ناخن هایش در زمان بیرون بردن سگ کوتاه نشده بود می توانید ماهی یک یا دو بار کوتاه کنیم.اگر می توانید صدای تق تق کردن آنها را به هنگام راه رفتن بر روی زمین بشنوید این موضوع نشان دهنده آن است که ناخن های آنها خیلی بلند شده است. ناخن های سگ رگ های خونی در داخل آنها دارد و اگر آنها را بیش از اندازه کوتاه کنید موجب خونریزی می گردد و دفعات بعدی با شما همکاری نخواهد کرد.اگر مهارت کافی برای انجام این کار ندارید از یک دامپزشک یا پیرایشگر راهنمایی بخواهید.

گلدن-رتریور

گوش های تا خورده این نژاد، محیط تاریک و گرمی را برای رشد باکتری ها و قارچ ها فراهم می کند  به همین دلیل این نژاد مستعد عفونت های گوشی می باشد. بنابراین هر هفته و هر زمان که خیس می شود گوش های آن را برای مشاهده قرمزی و بوی بد که نشان دهنده ی عفونت هستند معاینه کنید.

 زمانی که می خواهید گوش های سگ خود را معاینه کنید از یک تکه پنبه استفاده کنید و لاله خارجی گوش را تمیز کنید. هیچ چیزی را داخل کانال گوش نکنید تنها محیط بیرونی آن را تمیز نمایید.

سگ گلدن را از کودکی به معاینه کردن و آراستن عادت دهید. سگ ها نسبت به پاهایشان و چک کردن دهانشان خیلی حساس هستند. رسیدگی به پوشش بدنی و چک های مکرر سلامتی حیوان را در سنین کم  همراه با جایزه و تشویق انجام دهید تا این کار را به یک تجربه شیرین تبدیل کنید بدین وسیله می توانید موجب سهولت دامپزشک در هنگام معاینه حیوان در میان سالی شوید.

 در هنگام بورس کشیدن یا آراستن بدن، سگ خود را معاینه کنید تا اگر مشکلاتی مثل جوش، زخم  یا  علائم عفونت مثل قرمزی، نازک شدن پوست یا التهاب پوست در داخل بینی، دهان، چشم ها بر روی پاها  داشتند به دامپزشک اطلاع دهید. چشم ها بایستی عاری از هرگونه قرمزی یا کدورت باشند. انجام معاینات هفتگی شما را در تشخیص به موقع بیماری‌ها کمک می‌کند. 

گلدن رتریور و کودکان

گلدن-رتریور

 نژاد گلدن رتریور با سر و صدا و جنب و جوش کودکان مشکلی ندارد و به خوبی با آن کنار می آید. علیرغم مهربانی، به دلیل داشتن جثه بزرگ و قوی ممکن است به طور اتفاقی موجب  صدمه  به کودک گردد.

 همانند دیگر نژادها شما همواره بایستی به کودک خود یاد بدهید که چگونه به سگ ها نزدیک شوند آنها را لمس کنند و همیشه مراقب ارتباط و رفتار بین سگها و کودکان باشید تا از هرگونه گاز گرفتن و کشیدن گوش و دم حیوان توسط کودک جلوگیری شود. همچنین به کودکان خود یاد بدهید که در هنگام غذا خوردن یا خوابیدن سگ به او نزدیک نشوند و سعی نکنند تا غذای سگ را از او دور کنند. 

 گلدن رتریورو سایر حیوانات خانگی :

این نژاد از بودن در کنار دیگر حیوانات خانگی خوشحال می شود. در حقیقت از همراهی دیگر سگ ها لذت می‌برد و اگر به طور صحیح آموزش ببینند و به درستی با دیگر حیوانات آشنا شود می توان در خصوص عدم آسیب رساندن به خرگوش ها، گربه ها و دیگر حیوانات به سگ گلدن رتریور اعتماد نمود.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی