آشنایی با سگ نژاد کایرن تریر

مصطفی سلیمانی      ۱۷ تير ۱۳۹۸

 سگ-کایرن-تریر

کایرن تریر یکی از انواع سگ های شکارچی است که منشا آن در جزیره اسکای اسکاتلند می باشد. در آن زمان کشاورزها از تریر برای فراری دادن حیوانات موذی استفاده می کردند.  آنها به سگی شجاع ، سرسخت و باهوش احتیاج داشتند که البته این خصیصه ها را در تریر های امروزی نیز می توان یافت نمود.

کایرن تریر سگی شکارچی است و این بدین معناست که غرایز ذاتی او شامل پارس کردن کردن ، کندن زمین و شکار کردن است. این رفتارها را می توان با تمرین کاهش داد اما نمی توانیم آنها را از بین ببریم.  بنابراین اگر به ذاتاً شکارچی بودن سگ علاقه ای ندارید بهتر است به فکر نژاد دیگری باشید.

سگ

کایرن باهوش و کنجکاو است و ممکن است بخواهد از دستورات شما نیز سرپیچی کند و قدرت شما را زیر سوال ببرد. بنابراین شما بایستی خود را به عنوان شخص فرمان دهنده معرفی کنید و نقش خود را نیز حفظ نمایید در غیر این صورت این سگ خودمختاری را پیش می گیرد.

این نژاد را برای زمان طولانی در خانه  رها نکنید در غیر این صورت ممکن است با خرابی های زیادی در خانه مواجه شوید.

از دیگر ویژگی  های این سگ می‌توان به این مورد اشاره نمود که غالباً فکر می کند که بزرگ تر از آن چیزی است که در واقعیت می باشد. پس اگر دیدید در مقابل سگ یا حیوان دیگری که بزرگتر از آن است ایستاده و قصد مقابله دارد تعجب نکنید.

 اگر می خواهید که سگ سالمی بخرید هیچ وقت توله سگ خود را از پرورش دهندگان یا فروشگاههای حیوانات خانگی غیرمعتبر نخرید. به دنبال فروشنده قابل اعتمادی بگردید که سلامت مولدهای خود را از جهت بیماریهای قابل انتقال به توله سگ ها آزمایش کند.

سگ

 اندازه

  کایرن های نر حدوداً ۲۵ سانتیمتر قد دارند و وزن آنها نیز به ۶ کیلو و ۵۰۰ گرم می رسد. ماده نیز حدود ۲۲ سانتیمتر قد دارند و وزن آنها نیز در حدود ۶ کیلوگرم است.

 مراقبت

مراقبت از آنها کار دشواری نیست. به خاطر اندازه کوچکی که دارند این نژاد می تواند برای ساکنان آپارتمان مناسب باشد اما برای زندگی در مزرعه و مراتع نیز به اندازه کافی  شجاع است. این نژاد نیز همانند بسیار دیگری از نژادها بایستی تمرین و فعالیت کافی داشته باشد. یک پیاده روی طولانی یا بازی برای مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روز به سلامت و هوشیاری آنها کمک می کند.

علیرغم این موضوع کایرن ها در یادگیری سریع هستند اما باید به خاطر داشته باشیم که نسبت به این موضوع سر سخت و بی تمایل هستند. فرمان پذیری را به طور منظم به آنها آموزش دهید ( کلاس های مخصوص آموزش توله سگ ها شروع کنید) تا شما را به خوبی دنبال کند و به دستورات شما احترام بگذارد. اگر سگ نافرمانی کند تعجب نکنید و فقط به آموزش دادن ادامه دهید و مثبت مهربان  و صبور باشید.

 پوست سگ کایرن تریر از دو لایه تشکیل شده است: پوشش بیرونی و خشن آن  ولایه درونی که نرم است. بوستان ها در رنگ های بسیاری از جمله قرمز، راه راه، سیاه، شنی رنگ  و خاکستری قابل مشاهده است.

 رسیدگی به پوشش بدنی آنها آسان است و شانه کردن آن برای یک بار در هفته همانند شستشوی دوره ای آنها ( حدوداً هر سه ماه یکبار یا در مواقع نیاز)  کافی است. حمام کردن مداوم آنها نیز توصیه نمی‌شود چرا که سبب نرم شدن پوست خشن آن ها می گردد. اگر چه پوشش نازک برای تمام سگ ها مضر نیست برای حیوانات خانگی نیز خوب است اما این امر سبب  کاسته شدن زیبایی ظاهری آنها می‌شود.

سگ

 دندان های کایرن خود را حداقل دو یا سه مرتبه در هفته مسواک کنید تا از رسوب جرم دندان جلوگیری شود.   حتی اگر می‌خواهید از بیماری‌های لثه و مشکلات تنفسی نیز جلوگیری شود توصیه می شود که یک بار در روز دندان های سگ خود را مسواک بزنید.

 اگر سگ شما ناخن های خود را برای جلوگیری از وارد آمدن جراحات یا دیگر مشکلات به طور طبیعی داخل نمیبرد یک یا دو مرتبه در ماه  آنها را کوتاه کنید.  زمانی که صدای تق تق آنها را روی زمین شنیدید مشخص می شود که ناخن های آنها خیلی بلند شده است. داخل ناخن های انگشتان سگ رگهای خونی وجود دارد و اگر آنها را زیادی کوتاه کنید موجب خونریزی می گردد و دفعات بعدی آن سگ به شما اجازه کوتاه کردن ناخن هایش را نمی دهد .

گوش های کایرن خود را برای تمیز کردن کثیفی و بوی بد که می تواند منجر به عفونت شوند مرتبا معاینه کنید. در زمان بررسی گوشی ها برای جلوگیری از عفونت آنها را با گوش پاک کن های نهم و آغشته به  اسیدهای پاک کننده ملایم تمیز نمایید. 

سگ

 کایرن را از همان بدو تولد به تمیز کردن و معاینه کردن عادت دهید.  چنجه هایش را نوازش کنی چرا که سگ ها روی پاهایشان حساس هستند. تمیز کردن و آراستن آنها را با تشویق و جایزه همراه کنید چرا که این کار زمینه انجام آسان معاینات دامپزشک را در سنین بالاتر فراهم می کند.

 در زمان تمیز کردن به دنبال جراحات، جوش ها و علائم عفونت همچون کثیفی، نازکی پوست یا التهاب بر روی پوست، داخل بینی و چشم ها و روی پاهای آنها نیز بگردید.

 چشم ها باید از هرگونه کثیفی یا چیز اضافی پاک باشد و در نهایت اینکه معاینات هفتگی شما را در تشخیص به موقع بیماری کمک می‌کند.

 کودکان و دیگر حیوانات خانگی

 کایرن تریرها علاقه زیادی به کودکان دارند و با آنها با مدارا برخورد می‌کند. در واقع از سر و صدا کردن و جنب و جوش داشتن در کنار کودکان لذت می برند. همانند دیگر حیوانات خانگی اگر اجتماعی شده باشند و به خوبی تربیت شده باشند با دیگر اعضای  خانه تعامل خوبی دارند. اگرچه ممکن است که به حیوانات دیگری که به حیاط خانه شما وارد می شوند حمله کنند.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی