همه چیز در مورد عقیم کردن توله سگ ها

مصطفی سلیمانی      ۲۴ اسفند ۱۳۹۷

توله-سگ

عقیم کردن توله سگ یکی از راه های مراقبت از حیوان خانگی است و مهم است بدانید چه موقع اقدام به عقیم کردن نمایید. توله سگ های ماده سریعتر از آنچه که فکر کنید بالغ می شوند. آن ها می توانند به زودی و در ۵ یا ۶ ماهگی حامله شوند و بیشتر سگ ها می توانند دو تا توله در طول سال داشته باشند.

عقیم کردن

عقیم-کردن

عقیم کردن به معنی انجام عمل جراحی به وسیله دامپزشک به منظور حذف اندام های تولید مثلی در جنس نر و ماده می باشد. در نتیجه حیوان عقیم شده قادر به تولید مثل نخواهد بود.

عقیم-کردن-سگ

برای حذف بیضه از اصطلاح Castration و در جنس ماده از اصطلاح  OHE(ovarianhysterechtomy) استفاده می شود که به معنای حذف تخمدان و رحم می باشد.

عقیم-کردن

به چه دلیلی اقدام به عقیم سازی سگ می کنیم؟

عقیم سازی مزایای گوناگونی دارد، مثلا از حاملگی ناخواسته جلوگیری می کند و تقریباً باعث حذف رفتارهای ناشایست و اذیت کننده مثل حالت های تهاجمی و جنگیدن، پرسه زدن، علامت گذاری با ادرار می شود.

بیشتر بخوانیم: واکسیناسیون توله سگ

جراحی موجب پیشگیری از رفتارهای تهاجمی، زخم های ناشی از مبارزه، ترشحات واژن و عفونت های رحمی می شود. عقیم سازی جنس نر موجب حذف احتمال سرطان بیضه و کاهش احتمال هایپرپلازی پروستات و همچنین عقیم سازی جنس ماده قبل از شروع اولین فصل جفت گیری به میزان ۷ برابر احتمال سرطان سینه را کاهش می دهد. مطالعات جدی نشان می دهد که متوسط عمر سگ های عقیم شده ۱/۵ سال بیشتر از سگ های عقیم نشده است.

بهترین سن جراحی

سگ های بالغ می توانند در هر سنی عقیم شوند اما بهترین زمان عقیم کردن قبل از بلوغ جنسی است. توصیه ما عقیم کردن در سن 6 تا 9 ماهگی می باشد  اما چیزی که بیشتر رایج است عقیم کردن در سن 4 ماهگی است.  حتماً قبل از عقیم کردن در مورد زمان آن با دامپزشک صحبت کنید، ممکن است به منظور رسیدن به شرایط فیزیکی بهتر نیاز به تعویق انداختن زمان عقیم سازی باشد.  

برخی سگ ها می توانند قبل از ۶ ماهگی آبستن شوند و برخی مواقع نیز ممکن است سریع تر از این زمان آبستنی رخ بدهد. انجمن دامپزشکی آمریکا توصیه به عقیم سازی حیوانات ولگرد در ۴ ماهگی دارد. بسیاری از پناهگاه ها زمانی که توله ها به ۸ هفتگی می رسند، اقدام به عقیم سازی می کنند. توله سگ ها سریع تر از حیوانات بالغ بعد از جراحی بهبود می یابند.

جراحی

توله سگ به طور کامل بیهوش می شود و احساس ناراحتی نمی کند. بیهوشی تزریقی یا استنشاقی صورت می گیرد. گاهی اوقات نمایشگر قلب و تنفس یا دستگاه الکتروکاردیوگرام (EKG) مورد استفاده قرار می گیرد.

سگ

دامپزشک ممکن است از بخیه قابل جذب یا حتی چسب پوست که نزدیک برش قرار می دهد، استفاده کند. میزان برش در جراحی بستگی به نظر دامپزشک دارد که بر اساس سن و سایز حیوان به چه میزان باشد.

برش جراحی در توله سگ های نر در کیسه بیضه زده می شود، در حالی که برش جراحی در سگ بزرگ اغلب در پایه قسمت قضیب در جلوی کیسه بیضه زده می شود. اگر یک یا هر دو بیضه هنوز داخل کیسه بیضه نیامده باشد، ممکن است لازم باشد تا در ناحیه شکم برش زده شود. برش جراحی در توله سگ ماده در ناحیه شکم صورت می گیرد.

مراقبت در منزل

 بعد از بازگشت از بیهوشی سگ ها مقداری گیج و گنگ هستند. بنا بر صلاح دید دامپزشک برخی از سگ ها در همان روز می توانند به منزل بروند درحالی که برخی دیگر ممکن است نیاز باشد تا یک شب را در کلینیک بمانند. بعد از گذشت چند ساعت برخی سگ ها بلند شده و حتی می دوند. فعالیت سگ خود را برای چند روز بعد از جراحی محدود کنید و توله سگ را در داخل منزل نگهدارید تا زخم ها بهبود یابند.

محل جراحی را از نظر تورم، قرمزی یا باز شدن بخیه ها بررسی کنید. برای باز کردن بخیه ها نیاز است حدود یک هفته بعد از جراحی به کلینیک مراجعه نمایید.

سگ


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی