معرفی ، نگهداری و آموزش سگ ژرمن شپرد

مصطفی سلیمانی      ۶ مهر ۱۳۹۷

معرفی ، نگهداری و آموزش سگ ژرمن شپرد

سگ ژرمن شپرد German Shepherd یا چوپان آلمانی به عنوان بهترین کارگر چند منظوره در بین سگ ها در نظر گرفته می شود .ژرمن شپرد سگی بزرگ، چالاک، باهوش، نجیب و با شخصیت و داری بدنی عضلانی است. شجاعت، استواری، مطمئن بودن از دیگر خصوصیاتی است که علاقه مندان به این سگ را حیرت زده کرده است.

قرارگیری چوپان آلمانی در رتبه های نخستین محبوبیت بین نژادهای مختلف سگ ، دلایل زیادی دارد ، اما کارشناسان معتقدند ویژگی های منحصر بفرد شخصیتی او نظیر: وفاداری، شجاعت، توانایی سریع در یادگیری دستورات و فدا کردن زندگی خود برای دفاع از عزیزانش باعث افزایش محبوبیت او در بین مردم شده است.

چوپان آلمانی یک حیوان خانگی با شخصیت ویک نگهبان ثابت قدم است و با توجه به خصوصیات نژادی، به خود اجازه برقراری سریع ارتباط و دوستی بی قید و شرط با افراد غریبه را نمی دهد.

بررسی اجمالی سگ ژرمن شپرد German Shepherd

    فطرت : مطمئن ، شجاع ، باهوش

    قد : جنس نر 65-60 سانتی متر و جنس ماده 60-55 سانتی متر

    وزن : جنس نر 40-30 کیلوگرم و جنس ماده  32-22کیلوگرم

    طول عمر: 10-7  سال

    خواستگاه : کشور آلمان

    محبوبیت نژاد : دومین نژاد محبوب (بین ۱۹۴ نژاد)

    گروه : گله داری

بررسی سگ ژرمن شپرد آلمانی

تاریخچه سگ ژرمن شپرد

سگ ژرمن شپرد از خانواده سگ های گله آلمانی می آید، که تا اواخر قرن ۱۹ از یک منطقه به منطقه دیگر متفاوت بود. در سال های پایانی قرن ۱۹ یک افسر سواره نظام بنام کاپیتان مکس وُن استافنیتز مأموریتش را برای توسعه گله ایده آل آلمانی آغاز کرد. او گونه های مختلفی را از شمال و مرکز آلمان باهم تلاقی داد و در نهایت منجر به ایجاد سگ ژرمن شپرد امروزی شد.

وُن استافینتز نیز اولین باشگاه جهان را مختص ژرمن شپرد تأسیس نمود و ۳۵ سال از عمر خود را صرف ترویج و پرورش این نژاد کرد. امروزه این نژاد به گونه ای قابلیت و توانایی های خود را در زمینه های مختلف به نمایش در آورده است که پذیرفتن این موضوع که این نژاد در ابتدا برای گله داری گوسفند ایجاد شده، سخت است.

ژرمن شپرد در اوایل قرن ۲۰ در ایالات متحده آمریکا محبوب شد و بخشی از این محبوبیت به دلیل حضور پر رنگ در فیلم هایی نظیر: Rin-Tin-Tin و bheart بود.

در جنگ جهانی اول بریتانیا این نژاد را بنام Alsatian نام گذاری کرد، نامی که امروزه هم برخی از دوست داران سگ در بریتانیا آن را ترجیح می دهند.

با پیشرفت علم و صنعتی شدن دامداری ها و کاهش مراتع،  نژاد ژرمن شپرد خود را به عنوان یک کارگر مناسب مطرح کرد و امروزه این نژاد به عنوان یکی از سگ های منتخب در واحدهای پلیس، امداد و نجات و در فعالیت های نظامی در سراسر جهان استفاده می شود.

تاریخچه سگ ژرمن شپرد آلمانی

تاریخچه سگ ژرمن شپرد آلمانی

مراقبت از سگ ژرمن شپرد

تغذیه:

غذاهای با کیفیتی برای سنین مختلف این نژاد (توله سگ، سگ بالغ و سگ مسن) بصورت تجاری  وجود دارد که با توجه به شرایط فیزیولوژیک حاوی مواد مغذی مناسب همان سن طراحی شده است. مصرف باقیمانده غذا به تنهایی آن هم اگر استخوان نپخته و یا غذا با چربی بالا باشد که اغلب به دلیل مقرون به صرفه بودن استفاده می شود می تواند مشکل گوارشی در سگ شما ایجاد کند. در حین آموزش می توانید از تکه های کوچک بیسکوییت یا کیبل kibble)) سگ به عنوان تشویقی استفاده کنید. در صورتی که از غذای با کیفیت استفاده می کنید، لزومی به مصرف ویتامین ها و مواد معدنی نخواهید داشت، با این حال افزودن مقدار کمی ماست، سبزیجات پخته و تخم مرغ آب پز به رژیم غذایی او می تواند مفید باشد. لازم است یاد بگیرید که کدام یک از غذاهای انسانی برای سگ مناسب و کدام یک نامناسب است.

    اگر درباره وزن یا رژیم غذایی سگ ژرمن شپرد خود دچار نگرانی شده اید، حتما با دامپزشک مشورت نمایید.

بیشتر بخوانیم: آلرژی غذایی در سگ ها

سگ ژرمن شپرد

رسیدگی به پوشش بدن سگ ژرمن شپرد

سگ نژاد ژرمن شپرد موهای متوسطی دارد با پوشش بدنی دولایه که شامل یک پوشش بیرونی متراکم و خشن و یک پوشش زیرین لطیف تر می باشد   

نگهداری از این نژاد راحت بوده و تنها برای حذف موهای ریخته شده نیاز است هرچند روز یک بار اقدام به کشیدن برس بر روی بدن او نمایید. سگ های نژاد ژرمن شپرد یک الی دوبار در سال موی زیادی می ریزند، در زمان ریزش شدید مو برای جلوگیری از ریزش مو در محیط خانه لازم است به صورت مکرر اقدام به برس کشیدن کنید. ژرمن شپرد هر از چند گاهی نیاز به استحمام دارد. یک بار استحمام در ماه کافی است. استحمام بیش از ۳ بار درماه موجب خشکی پوست سگ خواهد شد. گوش های ژرمن را بصورت مرتب چک کرده و هفته ای یک بار نسبت به تمیز کردن آن ها اقدام نمایید.ناخن های بلند می تواند موجب درد و مشکلات ساختاری شوند به همین دلیل اگر ناخن های او بصورت طبیعی کوتاه نبود، لازم است بصورت ماهیانه برای کوتاه کردن آن ها اقدام نمایید. برای جلوگیری از جرم دندانی،حداقل ۳ بار در هفته اقدام به شستن دندان های سگ خود کنید.

پوشش سگ ژرمن شپرد

ورزش دادن سگ ژرمن شپرد

به عنوان یک نژاد فعال و ‌ورزشکار، ژرمن شپرد برای حفظ سلامت جسمی و روحی خود نیاز زیادی به ورزش دارد. سگی که به اندازه کافی ورزش نمی کند، ناامید خواهد شد و به احتمال زیاد درگیر مشکلات رفتاری می گردد. شما می توانید باسگ خود به پیاده روی کوتاه مدت رفته و با او در یک منطقه امن به بازی بپردازید ولی هرگز اقدام به بازکردن کمربند او نکنید چون بهترین سگ آموزش دیده هم ممکن است ناراحت باشد و از فرمان شما پیروی نکند.

شرکت در فعالیت هایی نظیر: غواصی و شنا، فعالیت های ورزشی پرتحرک، ردیابی، گله داری بهترین تمرین برای سلامت جسمی و روحی او و شما می باشد.

ورزش سگ ژرمن شپرد

آموزش سگ ژرمن شپرد

برگزاری کلاس های آموزشی برای توله ژرمن برای سریع تر اجتماعی شدن آن  ضروری است. آموزش پیوسته و مداوم درآینده به داشتن سگ بالغ مودبی که خود را با شرایط موجود به خوبی وفق داده است کمک خواهد نمود. چوپان آلمانی همراه و همدمی بسیار باهوش و کارگر فوق العاده ای است. تدوام آموزش های مبتنی بر پاداش نتایج بسیار خوبی خواهند داشت. ژرمن شپرد بسیار به صاحبش وابسته بوده و از زندگی در کنار او لذت می برد، همواره باید او را در معرض خانواده و فعالیت های خانوادگی قرار بدهید.

آموزش سگ ژرمن شپرد

آموزش سگ ژرمن شپرد

بیشتر بخوانیم: نکاتی در مورد آموزش و مراقبت از سگ

سلامتی سگ ژرمن شپرد : غالب ژرمن شپردها سگ های سالمی هستند. پرورش دهندگان باید سگ های مولد این نژاد را از نظر میوپاتی دژنراتیو ، دیسپلازی مفصل و آرنج و مفصل لگن  مورد پایش قراردهند. ژرمن شپرد می تواند نفخ، تورم ناگهانی و خظرناکی را در ناحیه شکم تجربه کند و لازم است صاحبان او در مدیریت این شرایط آموزش ببینند.

تست های توصیه شده سلامتی این نژاد شامل : بررسی مفصل آرنج  و لگن می باشد.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی