آیا علت گسترش شپش در انسان ها وجود حیوانات خانگی می باشد؟

مصطفی سلیمانی      ۲۷ دي ۱۳۹۷

شپش-انسان

از حیوان خانگی خود لذت ببرید. احتمال انتقال شپش از حیوان خانگی به انسان وجود ندارد. بهتر است بگوییم بسیار بعید است که شما از حیوان خانگی خود شپش بگیرید.

یکی از سوالاتی که اغلب در مورد شپش مطرح می شود این است:

آیا می توان شپش را از سگ یا گربه خود بگیریم؟

جواب کوتاه به این سوال خیر است.

شپش ها برای زنده ماندن نیاز به ۲ چیز دارند:

۱- درجه حرارت سر انسان  ۲- خون انسان به عنوان وعده غذایی

گاهی اوقات ممکن است شپش از سر انسان بر روی بدن حیوان قرار بگیرد اما شپش به مدت طولانی روی بدن حیوان زنده نخواهد ماند زیرا شرایط برای زنده ماندن این بندپا فراهم نیست. سگ یا گربه ممکن است مدت کوتاهی به عنوان یک سکوی فرود برای شپش ها باشند اما اگر به مدت یک روز روی بدن حیوان خانگی بماند، خواهد مرد.

شپش-سگ

حیوانات خانگی می توانند به عنوان یک حامل برای شپش مطرح باشند اما شپش انسان ها قادر به آلوده کردن حیوانات خانگی نیست. در حالیکه این اتفاق نادر است اما این مطلب به این معنی است که حیوان خانگی شما ممکن است شپش را برای چند ساعت روی بدن خود نگه دارد و تا زمانی که زنده است به فرد دیگری انتقال دهد و از این طریق به گسترش شپش کمک کند. درست همانند این که پتو یک فرد بیمار را بر روی یک فرد سالم بیندازید و فرد سالم صرف نظر از جنسیت به جرم آلوده می گردد.

بیشتر بخوانیم: رسیدگی به پوشش و بهداشت سگ

در مورد شپش سر ۹۸٪ موارد آلودگی از طریق تماس مستقیم بین انسان ها اتفاق می افتد و موارد کمی وجود دارد که شپش از طریق سگ، گربه، مبل، فرش و ... به انسان منتقل شود.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی