آیا گربه شما بی حال و مریض است یا عاشق خواب؟

مصطفی سلیمانی      ۱۳ دي ۱۳۹۷

گربه

Cat nap یا چرت زدن گربه یک اصلاح عمومی است که دهه 1880 به کار رفته شد و در واقع یک خواب کوتاه در طول روز است. به نظر می رسد مفهوم چرت زدن به مصر باستان باز می‌گردد. از آنجایی که گربه ها حیوانات مقدس در نظر گرفته می‌شوند فراعنه به تقلید از گربه ها در طول روز به مدت کوتاهی می خوابیدند .

خواب در طول روز برای یک گربه سالم طبیعی است. با این حال گربه ای که بیش از حد می‌خوابد می تواند علامتی از بیماری در حیوان باشد. در این مقاله سعی داریم که خواب و بی حالی ناشی از بیماری را با خواب های طبیعی روزانه گربه مقایسه و تفکیک کنیم :

- گربه ها به طور معمول چقدر می‌خوابند؟ گربه سانان معمولاً بین 15 تا 20 ساعت در طول روز می‌خوابند به گفته کارشناس مشهور گربه Pam jahnson Bennett خوابیدن زیاد در طول روز ناشی از تکامل حیوان در طول زندگی است.

گربه

از آنجایی که گربه ها مجبورند غذای خود را در طبیعت شکار کنند آنها نیاز زیادی به ذخیره انرژی برای حمله و دنبال کردن شکار خود دارند در نتیجه الگوی خواب آن ها بیشتر از سایر رده های حیوانات است.

- آیا یک گربه مریض و بی حال دارید یا گربه ای که تنها عاشق خواب است؟ گربه ها ساعات طولانی تری در طول روز نسبت به سایر حیوانات می خوابند و زمانی که بیشتر مردم خواب هستند بیدار می شوند و فعالیت می کنند.

بی حالی در گربه می تواند یک حالت خفیف و گذرا داشته باشد وهم ممکن است زنگ خطری برای بروز وضعیت وخیم تری باشد. این بی حالی می تواند ناشی از یک مشکل جدی در گربه باشد. یکی از روش هایی که به کمک آن می توان متوجه بی حالی گربه شد بازی کردن با حیوان است. گربه باید به بازی کردن با وسایل مورد علاقه اش عکس العملی نشان دهد. راه دیگر صدا کردن او برای دریافت جایزه است اگر برای دریافت جایزه اش به سمت شما نیامد و یا به بازی با وسایل، علاقه ای نشان نداد باید علت را بررسی نمایید و او را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید.

گربه

- علل احتمالی بی حالی گربه چیست؟ موارد متعددی در ایجاد یک گربه بی حال می‌تواند نقش ایفا کند. خوابیدن او در محیط های خنک کمی طولانی تر می‌شود.مرکز سلامت حیوانات دلایل ذیل را به عنوان علل احتمالی برای بی حالی گربه ذکر می‌کند.

کم خونی، آرتریت، سرطان، افسردگی، کم آبی، شوکه گرمایی، بیماری قلبی ، کرم قلب، عفونت ها، بیماری های کلیوی، انگل ها و سموم.

مهمترین کاری که باید برای یک گربه بی حال انجام دهید حیوان را هر چه سریع تر نزد دامپزشک ببرید. بی حالی یکی از 11 علامت اورژانسی در سلامت حیوان است.

اگر یک گربه مریض و بی حال دارید ولی دامپزشک وضعیت حیوان را یک مشکل جدی اعلام نکرده است وقت آن است که علت بی حالی را در محیط  خانه خود بررسی نمایید. یک رژیم غذایی ضعیف علاوه بر بی حالی منجر به کاهش وزن می‌شود.

بیشتر بخوانیم: پنج قاتل خاموش در گربه ها

گربه

یک رژیم غذایی مغذی و خوش مزه گربه را وادار به تحرک کافی خواهد نمود. مطمئن شوید آب فراوان برای نوشیدن در دسترس او باشد.

گربه

گربه ها علاقه فراوانی به بازی دارند، سعی کنید اسباب بازی متنوعی برای او فراهم کنید (اسباب بازی به شکل پرنده متحرک، لیزر و موش های متحرک) تا گربه برای پیدا کردن آن ها وادار به فعالیت شود.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی