غذای خشک در مقابل مواد غذایی کنسرو شده، کدام یک برای حیوان شما بهتر است؟

مستوره نوربخش      ۴ دي ۱۳۹۷

غذا-گربه

پاسخ ما دامپزشکان به این سوال برای همه یکسان نیست زیرا شرایط صاحبان حیوانات و حتی مراحل زندگی‌ خود حیوانات و شرایط سنی‌ آنها باعث تغییر در توصیه‌های ما خواهد شد. در ادامه برای یادگیری شما در مورد مواد غذایی مناسب حیوان خانگی توضیح خواهیم داد.

میزان آب مصرفی حیوان : به احتمال زیاد هیچکس از دانستن این موضوع که مواد غذایی خشک تقریبا بدون آب است، شگفت زده نخواهد شد. مقدار آب در مواد غذایی کنسرو شده متفاوت است اما به طور متوسط حدود ۷۰% از مواد غذایی کنسرو شده را آب تشکیل می‌‌دهد. اهمیت این موضوع چیست؟ برای حیوان سالم میزان آب مصرفی ممکن است اهمیت چندانی نداشته باشد اما سگ یا گربه‌ای که مبتلا به بیماری چون دیابت و یا بیماری کلیوی هستند به علت اینکه به طور غیر طبیعی آب از دست می‌‌دهند، داشتن یک منبع اضافی آب در دسترس تفاوت زیادی در سلامت کلی‌ آنها می‌‌تواند داشته باشد.

اب-گربه

حیواناتی که مستعد ابتلا به سنگ کلیه یا مثانه هستند نیز از آب اضافی موجود در مواد غذایی کنسروی سود می‌‌برند زیرا باعث تولید بیشتر ادرار شده و با تخلیه بیشتر مثانه مانع از تشکیل سنگ می‌‌گردد.

حفظ سلامت دندانها : در گذشته عقیده بر این بود که غذای خشک به دلیل ماهیت فیزیکی‌ سخت و تردی که دارند از رسوب و ایجاد پلاک بر روی دندان جلوگیری می‌‌کنند. شرکت غذای حیوانات خانگی هیل شروع به بررسی‌ این نظریه کرد .نتیجه حاصل از این مطالعه نشان می دهد حیوان خانگی که به صورت منظم کیبل (غذای خشک) می‌‌خورد، نحوه عملکرد این غذا با دندان های حیوان همانند شکستن لامپ روی آسفالت است و در واقع حالت اصطحکاک و خراشیدگی زیادی رخ نمی‌‌دهد. و در خارج از این تحقیق هم شواهد محکمی وجود ندارد که تایید کند غذای سفت برای سلامت دندان‌ها بهتر است

گربه.

- هزینه : مواد غذایی خشک قیمتی به مراتب ارزان تر نسبت به مواد غذایی کنسروی دارند.

- مواد غذایی سالم و عاری از آلودگی : اخیرا هفته‌ای نیست که بدون خبر مسمومیت حیوانات خانگی  به وسیله مواد غذایی آلوده بگذرانیم. علت این مسمومیت ها وجود باکتری سالمونلا در غذا می باشد. بدون استثناء تمام مواد غذایی خشک می‌‌توانند به این باکتری آلوده شوند و حیوان شما را بیمار نمایند.

چرا سالمونلا در غذای کنسرو شده یافت نمی‌‌شود؟ زیرا مواد غذایی کنسروی در درجه بالا پخته شده و تمام باکتری‌های آن کشته می‌‌شوند اما این کار را در مورد کیبل (مواد غذایی خشک) نمی‌توان انجام داد و به همین دلیل است که سالمونلا در غذای خشک یافت می شود.

گربه

گربه‌ها : بسیاری از گربه‌ها  بدون اینکه بنشینند، اقدام به مصرف غذا می‌‌کنند. آنها دوست دارند چندین مرتبه در طول روز سمت غذای خود بروند و به صورت سرپایی اندکی‌ غذا بخورند. مواد غذایی خشک برای این نوع غذا خوردن ساخته شده است و برای مدت زمان بسیار طولانی‌ تر تازه می‌‌ماند. بخاطر اینکه گربه‌ها در نوشیدن آب ماهر نیستند حتی اگر بیش از حد عاشق غذای خشک هستند (و صاحبان راحتی‌ تغذیه با غذای خشک را دوست دارند)، ما توصیه می‌‌کنیم حداقل مقداری از مواد غذایی کنسرو شده نیز در اختیار گربه خود قرار دهید.

می توانید به اندازه یک وعده غذای خشک در اختیار گربه خود بگذارید و سپس به محل کار بروید و هنگام بازگشت به منزل گربه خود را با غذای کنسروی تغذیه کنید.

غذای-گربه


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی