رمز گشایی از رفتار‌های رایج گربه

مستوره نوربخش      ۲۷ آذر ۱۳۹۷

گربه

هر روز ما شاهد رفتارهای خاصی در گربه هستیم که شاید علت آن را متوجه نشویم .اولین قدم برای درک گربه این است که شما بدانید بیشتر این رفتار‌ها ناشی‌ از غرایز طبیعی اوست. در ادامه به هفت مورد از رفتار‌های عجیب و غریب گربه اشاره می‌‌کنیم و علت هر یک را بیان می‌‌کنیم :

۱.پنجه زدن : گربه‌های وحشی با پنجه زدن به درخت و اصطحکاک ناشی از آن ناخن خود را کوتاه می‌‌کنند و همچنین با خراش های ناشی از پنجه زدن محل قلمرو خودشان را نیز مشخص می‌‌کنند.شما نمی توانید هیچ وقت مانع از پنجه زدن گربه شوید بهتر است انرژی خود را صرف این کار نکنید. اگر مکان مناسبی برای پنجه زدن در اختیارش قرار بدهید مطمئن باشید که گربه به مبلمان، فرش یا پرده آسیبی نمیزند.  در برخی‌ پت شاپ‌ها وسیله ای برای چنگ زدن گربه به نام اسکرچر وجود دارد که برخی‌ از آنها عمودی و برخی‌ دیگر افقی نصب می‌‌شوند. عادت گربه به چنگ زدن به اسکرچر باعث می شود وسایل منزل شما از پنجه های تیز گربه در امان باشد.

اسکرچر-گربه

۲.فعالیت شبانه :گربه‌ ها ذاتا شب کار هستند. ممکن است یک گربه بالغ که در طول شب کنار شما خوابیده است چند بار بیدار شده وبه بازی، خوردن ویا قدم زدن بپردازد.به منظور تشویق گربه‌ها برای خوابیدن در طول شب، سعی‌ کنید تا جایی که ممکن است آنها را خسته کنید و انرژی آنها را تخلیه نمایید. عصر‌ها با او بازی کنید. اگر بازی‌هایی‌ که در شب با او انجام می‌‌دهید برای خوابیدن او کافی‌ نبود آنها را در طول روز فعال نگهدارید. حتی شما می‌‌توانید آنها را قبل از زمان خواب خود تغذیه نمایید زیرا بسیاری از گربه‌ها بعد از یک وعده غذایی حجیم خواب آلوده می‌‌شوند.

۳.استفاده نکردن از ظرف خاک: اگر گربه شما به تازگی از ظرف خاک خود امتناع می کند باید علت این رفتار را در همان ظرف خاک جست وجو کنید اگر شما بیشتر از یک گربه دارید، باید بیشتر از یک ظرف خاک تهیه کنید. توصیه شده که یک ظرف خاک هم اضافه داشته باشید مثلا اگر دو گربه دارید، ۲ ظرف خاک + ۱ ظرف خاک اضافی تهیه نمایید. اگر تعداد ظرف خاک شما مناسب است، تمیز بودن ظرف خاک را بررسی‌ کنید. گربه‌ها خود را تمیز نگه می‌‌دارند و از ظرف خاک کثیف استفاده نمی کنند در نتیجه به ظرف خاک هر روز رسیدگی کنید  و هفته‌ای یکبار خاک آن را بردارید و با آب گرم بشویید و سپس خاک جدید جایگزین کنید. اگر ظرف خاک نیز تمیز است، ترکیب استفاده شده را بررسی‌ کنید. آیا اخیرا نوع آن را تغییر داده اید؟ اگر ترکیب بستر آن هم ثابت بوده است، تغییر مکان جعبه را بررسی‌ کنید زیرا گربه‌ها تمایل دارند ظرف خاک آنها در یک مکان ساکت و آرام باشد.

۴.تولید اصوات گوناگون: تولید صداهایی چون میو میو کردن در گربه یک راه ارتباطی با انسان است. در واقع گربه‌های بالغ در مواجه با هم میو میو نمی‌‌کنند. بعضی‌ نژاد‌ها به ویژه سیامی بیشتر از سایرین در مواجهه با انسان از خود صدا تولید می کنند .

گربه‌ها برای سلام کردن، جلب توجه، تقاضای غذا و آب، بیرون رفتن، داخل منزل آمدن اقدام به میو میو کردن می‌‌کنند و زمانی‌ که می‌‌بینند شما در پاسخ به این اصوات متوجه منظور و خواسته آنها شده اید، آن را تکرار می‌‌کنند. افزایش در میو کشیدن‌ها در مواقعی که تغییراتی در محیط خانه رخ بدهد مثلا حیوان خانگی جدیدی به خانه بیاورید و ... ممکن است رخ بدهد. گاهی مواقع گربه به طور غیر عادی بیش از گذشته از خود صداهایی تولید می کند که می تواند ناشی از مشکلات اساسی‌ و بیماری در او باشد ، بنابراین گربه خود را به دامپزشک نشان دهید. اگر گربه شما برای جلب توجه  شروع به میو میو کردن می کند  اصلا به او توجه نکنید زمانی که بفهمد با این کار به خواسته‌اش نمی‌‌رسد و شما پاسخی به آن نمی‌‌دهید دیگر ادامه نمی دهد. هرگز از فریاد زدن یا کتک زدن برای توقف این رفتار گربه استفاده نکنید زیرا نه تنها گربه از شما می‌‌ترسد بلکه منفعتی هم نخواهد داشت.

۵.نشانه گذاری به وسیله بوی بدن: گربه‌ها ممکن است سر یا لگنشان را در مقابل شما قرارداده و با تکان دادن آنها عشق و مالکیت خود را به گربه‌های دیگر نشان دهند آنها در سر خود دارای غددی می‌‌باشند که هورمون و مواد شیمیایی ترشح می‌‌کند. آنها همچنین غده هایی در سرتاسر بدن خود دارند که بوی بدن گربه را تولید می کند هنگامی که این نواحی را روی شما، مبل و سایر وسایل می‌‌مالند قلمرو خود را مشخص می‌‌کنند و به حیوانات دیگر مالکت خود را نشان می دهند . گربه‌ها طبق غریزه این کار را انجام می‌‌دهند، فرقی ندارد حیوان دیگری در خانه زندگی‌ کند یا خودشان تنها حیوان خانگی باشند. 

۶.گاز گرفتن: گاز گرفتن توسط گربه روش دیگری برای برقراری ارتباط با انسان هاست. اگر هنگام نوازش گربه دست شما را گاز گرفت احتمالا با نوازش شما تحریک شده است، نوازش را متوقف کنید و به آرامی دست خود را از روی حیوان بردارید. اگر گربه در دامان شما بود دست‌های خود را بردارید و به او اجازه دهید تا برود.

گربه

اگر گربه جدیدی آورده اید سعی‌ کنید در ابتدا به طور کوتاه گربه را نوازش کنید، سپس طول مدت نوازش را به مرور زمان افزایش دهید و درهنگام نوازش کردن هرگاه مشاهده کردید که او از این کار لذت نمی‌‌برد قبل از گاز گرفتن گربه نوازش را متوقف کنید.

برخی‌ گربه‌ها ترجیح می‌‌دهند به جای نوازش شدن با صاحب خود بازی کنند و یا با روش های دیگری با صاحبانشان ارتباط برقرار می کنند با این دست گربه‌ها برخوردی متفاوت داشته باشید و کمتر آنها را نوازش کنید .

گربه پیش از گاز گرفتن در زمان نوازش رفتارهایی از خود نشان می دهد مثل برگرداندن سر به سمت دست شما ، سیخ کردن دم یا کوبیدن دم، عقب و جلو کردن گوش ها ، بی قراری و ... ، حواستان به این نشان‌ها باشد و در صورتی‌ که شاهد هر کدام از این رفتار ها در گربه بودید نوازش کردن را متوقف کنید.

۷.حمله های دزدکی گربه به پا‌های شما: گربه‌هایی‌ که هنگام راه رفتن به پای شما حمله می‌‌کنند احتمالا حوصله آنها سر رفته است و به دنبال سرگرمی می گردند. آنها ممکن است اسباب بازی کافی‌ نداشته باشند یا اسباب بازی جدیدی بخواهند. این گربه‌ها می‌‌توانند از بازی کردن با شما یا با سایر گربه ها لذت ببرند. برای تسکین کوتاه مدت آن ها می‌‌توانید هنگامی که متوجه مخفی‌ شدن گربه و تلاش او برای حمله به پای خود شدید،یک اسباب بازی به سمت او پرتاب کنید در این حالت گربه برای گرفتن آن تلاش خواهد کرد .

اینها تنها چند راه است که گربه غرایز خود را بروز می‌‌دهد. با گذشت زمان به تدریج قادر خواهید بود نیازها و احساسات گربه خود را متوجه شوید و درست ترین روش را برای برقراری ارتباط با آنها انتخاب کنید.

گربه

همانند انسان‌ها شدت و ضعف هر کدام از این رفتارها در هر گربه متفاوت است. در هر صورت اگر تغییری در رفتار گربه خود مشاهده کردید برای رمز گشایی از آنها به دامپزشک مراجعه کنید. دامپزشکان منابع اطلاعاتی‌ خوبی برای شما هستند.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی