اگر صاحب گربه هستید مراقب مصرف گیاهان سمی باشید

مستوره نوربخش      ۲۶ آذر ۱۳۹۷

گربه

گربه‌ها موجودات دوست داشتنی و حیوانات خانگی شگفت انگیزی هستند اما همیشه با سرک کشیدن و کنجکاوی راهی‌ برای رسیدن به چیزهایی که می خواهند پیدا می کنند. به همین دلیل لازم است برخی‌ از گیاهانی که برای گربه‌ها سمی است را بشناسیم. گیاهان تزئینی در خانه که به دلپذیر شدن فضا برای زندگی‌ کمک می‌‌کنند، برای گربه‌ها یک خوراکی وسوسه انگیز است. گربه‌ها عادت دارند هر چیز جدیدی را با مزه کردن بررسی‌ کنند. گربه در ابتدا ممکن است برگ گیاه را بو بکشد و سپس آن را با پنجه خود لمس کند، حتی ممکن است یکی از برگ ها را در دهان خود بگذارد تا به هویت گیاهی که درون جعبه فانتزی در حال رشد هست پی ببرد.اگر گیاه بی‌ ضرر باشد هیچ مشکلی‌ ندارد ولی‌ اگر در لیست گیاهان سمی باشد گربه شما ممکن است دچار مسمومیت شود .

چرا گربه‌ها گیاهان را می‌‌خورند :

گربه‌ها گوشت خوار هستند و دستگاه گوارش آنها برای هضم سبزیجات و میوه‌ها طراحی نشده است اما اینطور به نظر می رسد که گربه ها به جهت سرگرمی علاقه به خوردن برخی‌ گیاهان نشان می دهند . گربه‌های وحشی در کنار غذای خود کمی‌ هم از گیاهان سبز مصرف می‌‌کنند. گربه‌ها به دنبال جویدن و بلع برخی‌ از گیاهان دچار ناراحتی‌ معده می‌‌شوند. این اتفاقات می‌‌تواند حیوان را مستعد مرگ هم کند. اگر شما گربه را در داخل خانه نگه داری می کنید با توجه به گیاهانی که در خانه دارید به راحتی می توان حدس زد که حیوان مسموم شده از چه گیاهی تغذیه کرده است. کنترل گربه‌هایی‌ که در فضای باز زندگی می کنند سخت تر است زیرا می‌‌توانند هر تعداد گیاه سمی را بخورند اما آنها به مرور زمان با بروز درد های معده متوجه می شوند که از چه گیاهی دوری کنند.

چه گیاهانی خطرناک هستند؟

فهرست گیاهانی که برای گربه‌ها سمی هستند بسیار بلند بالاست و سایت‌های زیادی وجود دارند که لیستی از گیاهان سمی را ارائه می‌‌دهند و در هر کدام از آنها تعداد زیادی گیاه مشابه هست که شما ممکن است متوجه آن نشوید.

انجمن cat fancier  لیست گسترده از گیاهانی که برای گربه سمی است ذکر می‌‌کند و در میان آنها برخی‌ گیاهان معمولی‌ که در خانه نگهداری می‌‌کنیم و برخی‌ گیاهان وحشی که در جنگل‌ها  دیده می‌‌شود وجود دارد. گل آلاله یکی‌ از این گل‌های سمی است. گلی‌ با برگ‌های زرد روشن که در مناطق روستایی می‌‌روید.گل آزالیا یکی‌ دیگر از درختچه‌های خطرناک برای گربه هاست و بسیاری از مالکین از آن برای محوطه سازی استفاده می‌‌کنند.

گل-آزالیا

گل نرگس و داوودی هم می‌‌توانند برای حیوانات خانگی سمی باشند و در باغ‌ها و پارک‌ها یافت می‌‌شوند. برخی‌ از مردم ممکن است از گیاه آووکادو و میوه آن لذت ببرند ولی‌ هم میوه و هم هسته آن می‌‌تواند برای گربه مضر باشد. قبل از آوردن هر گیاهی به منزل از بی‌ خطر بودن آن برای گربه اطلاع حاصل نمایید.

گل-داودی

آیا گیاهان ایمن برای گربه‌ها وجود دارد؟

تعداد کمی‌ گیاهان سبز برای گربه‌ها غیر سمی در نظر گرفته می‌‌شود. برخی‌ حیوانات زمانی‌ که استفراغ می‌‌کنند، اقدام به مصرف گیاهان سبز می‌‌کنند و گربه برای تسکین حالت تهوع خود اقدام به مصرف آنها می‌‌کند.

برای شروع نخود فرنگی‌ و هویج خورد شده و همچنین خیار و کلم بروکلی آب پز بسیار خوب است. شما باید چند گیاه  مختلف را امتحان کنید تا دریابید که کدام یک برای حیوان شما مناسب تر است. پت شاپ‌ها هم گیاهان مخصوص گربه دارند اما اگر شما علاقه مند به مصرف گیاهان تازه برای گربه خود هستید می‌‌توانید با دامپزشک در این زمینه مشورت کنید.

کلم-بروکلی

چگونه گربه‌های خود را از گیاهان دور نگهداریم؟

ساده‌ ترین راه، از دسترس خارج کردن گیاه برای گربه است. بالای قفسه‌ها خوب هستند اما شما باید مطمئن شوید که گربه شما هیچ راهی‌ برای دسترسی‌ به قسمت‌های بالای قفس و محل نگهداری گیاه پیدا نمی‌‌کند.

می توانید از پت شاپ‌ها دفع کننده تهیه کنید که با اسپری آنها بر روی گیاه (این مواد هم برای گیاه و هم گربه بی‌ ضرر هستند) گربه نسبت به گیاه بی رغبت می شود.ولی‌ اگر نمی‌‌خواهید برای این مواد هزینه کنید مقداری فلفل روی برگ‌ها بریزید.

روش دیگر برای جلوگیری از خوردن گیاهان سمی توسط گربه : 

هر بار که گربه شما وسوسه شد که به سمت گیاهان برود یا با صدای بلند یا آبپاش، حیوان را از این کار منع کنید. تمام گیاهان سمی را از خانه حذف کنید، به خرید گیاهان مصنوعی اقدام نمایید.

علائم و نشانه های مسمومیت در گربه :

علائم متعددی از جمله استفراغ بیش از حد، افزایش ضربان قلب و خونریزی غیر طبیعی می‌‌تواند نشان دهنده این باشد که گربه شما یک ماده ممنوعه را مصرف کرده است. اگرچه در صورت مصرف برخی از گیاهان علائم مسمومیت خاصی وجود دارد اما در بیشتر مواقع علائم ذکر شده شایع می باشد. اگر فکر می‌‌کنید گربه شما مسموم شده است به چند نکته زیر توجه کنید :

۱. اگر وحشت زده هستید هیچ کاری انجام ندهید. آرام باشید و خونسردی خود را حفظ کنید. چون زمان عامل مهمی‌ در درمان است سعی‌ کنید هرچه سریع تر اطلاعات کامل از گیاهان محتمل که توسط گربه مصرف شده است تهیه کنید. این اطلاعات کمک بزرگی‌ به دامپزشک می‌‌کند.

دامپزشک

۲.سعی‌ کنید تخمین بزنید که چه مقدار از گیاه سمی توسط گربه مصرف شده است.

۳.با دامپزشک خود تماس بگیرید احتمالا او سوالاتی در مورد گربه (وزن - سن - نژاد) و علائمی که بروز می‌‌دهد از شما می پرسد. سعی‌ کنید به سؤالات او به طور کامل جواب دهید.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی