آنچه شما باید درباره بیماری کرم قلب بدانید

مستوره نوربخش      ۲۵ آذر ۱۳۹۷

گربه

 - بیماری کرم قلب چیست؟

این بیماری توسط انگل دیروفیلاریا ایمیتیس (Dirofilaria Imitits) که در داخل قلب و عروق خونی ریه زندگی‌ می‌‌کند، ایجاد می‌‌شود. این بیماری توسط پشه منتقل می‌‌شود و کرم قلب یک بیماری جدی است زیرا علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن کل قلب و ریه ها، می‌‌تواند بر روی کبد، کلیه، چشم و سیستم اعصاب مرکزی هم تاثیر بگذارد و در صورت عدم درمان حتی می تواند منجر به مرگ سگ شما ‌‌شود.

کرم-قلب

- علائم بیماری کرم قلب :

علائم بیماری کرم قلب بسیار ضعیف است و می‌‌تواند به راحتی‌ نادیده گرفته شود. با افزایش تعداد کرم‌ها علائم سرفه، بی‌ حالی‌، عدم تحمل ورزش، عدم اشتها و کاهش وزن بیشتر می‌‌شود. با این حال بهتر است تا ایجاد علائم صبر نکنید، زیرا ممکن است آسیب‌های غیر قابل برگشتی‌ در آن زمان رخ بدهد.

- آیا حیوانات دیگر نیز در معرض خطر این بیماری هستند؟

بیماری کرم قلب در ۵۰ کشور وجود دارد اگرچه در امتداد رودخانه می‌‌سی‌سی‌ پی‌ شایع تر است. مطالعات انجام شده توسط انجمن کرم قلب آمریکا، نشان می دهد که کرم قلب در سراسر ایالات متحده آمریکا در حال افزایش است. در حالی که اکثر مردم می دا‌‌نند که بیماری کرم قلب می‌‌تواند سگ را درگیر کند ولی‌ اکثر آنها نسبت به درگیری گربه به این بیماری ناآگاه هستند. در گذشته اعتقاد بر این بود که گربه‌ها به این بیماری مقاوم هستند اما مطالعات اخیر بیانگر این موضوع نیست و گربه‌ها همانند سگ‌ها می‌‌توانند به این بیماری مبتلا شوند.

بیشتر بخوانیم: پنج قاتل خاموش گربه ها

واقعیت این است که هر حیوانی که مورد گزش پشه قرار گیرد می‌‌تواند به این انگل آلوده شود. از دامپزشک در مورد خطرات احتمالی‌ این بیماری و نحوه پیشگیری از آن سوال کنید.

-  بیماری کرم قلب چگونه تشخیص داده می‌‌شود؟

با یک آزمایش خون می‌‌توان به سادگی‌ کرم‌های قلبی را تشخیص داد. بسیاری از دامپزشکان این آزمایش را در کلینیک خود انجام می دهند و در عرض چند دقیقه نتیجه را به شما اعلام می‌‌کنند. بسته به نتایج آزمایش و علائم حیوان شما ممکن است آزمایش‌های دیگر نظیر رادیوگرافی، سونوگرافی قلبی برای تعیین وضعیت عفونت و شدت بیماری توصیه گردد.

ازمایش-خون

- بیماری کرم قلب چگونه درمان می‌‌شود؟

هدف درمان حذف کرم‌های خونی بدون آسیب رساندن به بیمار است. خوشبختانه گزینه‌های درمانی امروزه پیشرفت کرده ا‌ند اما باز هم خطرات بالقوه‌ای وجود دارد. به حیوان آلوده چندین تزریق عضلانی، نگهداری در بیمارستان و همچنین محدودیت‌هایی‌ در تمرین روزانه به مدت چند هفته ارائه خواهد شد.

در حقیقت درمان هزینه بر، وقت گیر و و با ریسک بالاست. به همین دلیل پیشگیری همیشه ضرورت دارد.

 - روش پیشگیری از بیماری کرم قلب :

بهترین راه برای پیشگیری از بیماری، استفاده از دارو های ضد انگل در برابر کرم قلب است .خوشبختانه تعداد زیادی داروی مؤثر و ایمن (بدون عارضه) برای پیشگیری در دسترس است. این دارو‌ها به اشکال مختلف مثل خوراکی و تزریقی در دسترس دامپزشکان است. مصرف این دارو‌ها علاوه بر پیشگیری از ابتلا حیوان شما به بیماری کرم قلب، از سایر انگل‌های داخلی‌ نیز پیشگیری خواهد کرد. این مطلب بسیار مهم است زیرا حیوان شما امکان پخش انگل و انتقال آن به سایر حیوانات خانگی و حتی انسان را نخواهد داشت.

در نهایت، قبل از شروع مصرف دارو‌های پیشگیری کننده در حیوانات بالای ۶ ماه حتما یک تست برای تشخیص عفونت کرم قلب انجام دهید زیرا حیوان آلوده باید تحت درمان خاصی قرار بگیرد.

کرم-قلب


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی