پنج علامت زوال عقل در اثر افزایش سن گربه

مصطفی سلیمانی      ۱۹ آذر ۱۳۹۷

گربه

با افزایش سن گربه ممکن است تغییراتی را مشاهده کنید که باعث تعحب شما شود که آیا حیوان خانگی شما از علائم اولیه زوال عقل رنج می برد؟

زوال عقل در گربه تقریباً به عنوان سندرم اختلال شناختی ((CDS معرفی می شود. این بیماری پیشرونده بوده و موجب از دست رفتن حافظه می گردد. درحالی که برای این بیماری درمانی وجود ندارد اما راه هایی برای مدیریت شرایط به وجود آمده و بهبود کیفیت زندگی در همه مراحل این اختلال وجود دارد.

بسیاری از علائم این اختلال تقریباً در سایر بیماری ها نیز دیده می شود. این مطلب به این معنی است که دامپزشک ابتدا باید احتمال سایر بیماری ها را رد کرده و سپس به این اختلال شک کند .

در ادامه مقاله به برخی از علایم زوال عقل گربه و روش هایی به منظور بهبود کیفیت زندگی گربه مبتلا می پردازیم.

۱- سردرگمی

گربه هایی که از این اختلال رنج می برند ممکن است موقعیت استراحتگاه مورد علاقه خود، ظروف آب و غذا و همچنین ظرف خاک خود را فراموش کنند. استرس ناشی از سردرگمی می تواند موجب آواز خواندن بیشتری در گربه شما شود. ممکن است شما شاهد لرزیدن یا خیره شدن او به دیوار باشید.

برای کمک به او ابتدا مطمئن شوید تمامی وسایل را در همان مکان قبلی خود نگه می دارید. حفظ روش های آشنا بسیار مهم است، در صورت لزوم مناطقی از خانه که گربه شما امکان دسترسی به آن را دارد محدود نمایید. به یاد داشته باشید که گربه در این شرایط توجه زیادی می طلبد پس در برخورد با او صبور باشید.

گربه

۲- تغییرات رفتاری

تغییرات رفتاری ، شاخص قوی است که نشان می دهد یک اختلالی وجود دارد. برای مثال  گربه هایی که دارای رفتار اجتماعی قوی بودند، درونگرا می شوند و از تعاملات اجتماعی پرهیز می کنند. ویژگی های رفتاری دیگرچون بی قراری ، افزایش تحریک پذیری یا ترس نیز ممکن است ظاهر شود. بسیاری از گربه ها از لیسیدن خود به منظور تمیز و مرتب کردن پوشش بدنشان که قبلاً انجام می دادند، دست می کشند.

هیچ کدام از این رفتارها پرچم قرمزی برای ابتلا به زوال عقل گربه در اثر افزایش سن نیست اما نسبت به تغییر الگوهای رفتاری توجه کنید.

گربه

۳- تغییر الگوی خواب

یکی از علائم هشدار دهنده دیگر بیدار شدن گربه در ساعات عجیب و غریب شب می باشد. متأسفانه گربه های مبتلا به زوال عقل در اثر افزایش سن در شب بسیار بی قرار هستند. استراحت و چرت زدن های روزانه ممکن است بیشتر و طولانی تر از گذشته شود. این می تواند به یک برنامه خواب نامنظم تبدیل شود.

اگر به گربه خود اجازه بدهید که کنار شما بخوابد، ممکن است به کاهش استرس او کمک کند ولی با این حال ممکن است با کاهش استرس گربه شما قادر نباشد همانند گذشته تمام طول شب بخوابد. سعی کنید تا جایی که ممکن است گربه را در طول روز وادار به فعالیت نمایید. قبل از خوابیدن بازی هایی با او انجام دهید و سعی کنید با این کار گربه خود را خسته نمایید. در موارد شدید دامپزشک برای رفع اضطراب و اصلاح خواب ممکن است مصرف دارو را به شما توصیه نماید.

گربه

۴- دفع ادرار در مکان های غیر معمول

در گربه های مبتلا به زوال عقل در اثر افزایش سن دفع ادرار در هرکجای خانه بسیار معمول است اما این عمل می تواند نشانه ای از سایر بیماری ها  مثل بیماری های قسمت انتهایی مجاری ادراری، مشکلات کلیوی و پرکاری غده تیروئید باشد. معاینه دامپزشک علت دقیق این اختلال رفتاری را مشخص خواهد نمود.

این رفتار می تواند اذیت کننده  باشد اما به یاد داشته باشید که این عمل گربه شما غیر ارادی است . ظرف خاک به تعداد بیشتر در مکان های مورد علاقه گربه قرار دهید و مناطقی که اقدام به دفع ادرار کرده است را به سرعت تمیز نمایید.

گربه

۵- از دست دادن اشتها

در برخی از گربه های مبتلا به زوال عقل در اثر افزایش سن علاقه به غذا کاهش پیدا می کند. برخی دیگر از خوردن غذا دست می کشند. آن ها به سادگی ممکن است زمان وعده غذایی یا موقعیت ظرف غذا را فراموش کنند. قرار دادن ظروف غذای اضافه در دیگر نقاط خانه به گربه شما خوردن غذا را یادآوری می کند.

هم چنین شما می توانید غذا را به مواد خوراکی فریبنده تر تغییر دهید. اما توجه داشته باشید این تغییرات باید به آرامی صورت گیرد.گربه ها به سمت بو جذب می شوند. گربه نمی تواند در برابر غذای مرطوبی که به میزان کمی گرم نیز شده است، مقاومت کند.برنامه های روزانه آشنا، رژیم غذایی مغذی، غنی سازی محیط و تحریک ذهنی می تواند به کاهش اثرات این اختلال در گربه کمک کند.

گربه

سعی کنید راه دسترسی امنی به خارج از منزل برای گربه فراهم کنید .هم چنین به آموزش ترفندهای جدید و یا بازی با اسباب بازی های جدید بپردازید. آنتی اکسیدان ها، ملاتونین، فرومون ها یا سایر مکمل های مغذی ممکن‌ است ارزش امتحان کردن را داشته باشند. براساس نیاز گربه شما، دامپزشک ترکیب مناسبی را توصیه خواهد نمود.

گربه


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی