نشانه های دیابت در سگ و گربه

مستوره نوربخش      ۱ آذر ۱۳۹۷

سگ و گربه

حیوانات خانگی ما نیز همانند انسان درخطر بیماریهای مزمن نظیر دیابت هستند و خطر ابتلا به دیابت با اضافه وزن یا چاقی افزایش می‌یابد.

مطالعات نشان می دهد، همانطور که تعداد انسان های مبتلا به دیابت درحال افزایش است، تعداد سگ و گربه مبتلا به دیابت نیز روندی مشابه انسان دارد.

دیابت در سگ ها مشابه دیابت نوع 1 انسانی است.درحالی که دیابت گربه ها کاملاً متفاوت بوده و شبیه به دیابت نوع 2 انسانی است.

علایم دیابت:

1. تکرر ادرار: افزایش ادرار یکی از نشانه های بالینی دیابت در سگ ها و گربه هاست.

2. افزایش نوشیدن آب : آیا متوجه تغییر الگوی مصرف آب در حیوان خانگی خود شده اید؟ اگر میزان مصرف آب در حیوانات شما نسبت به گذشته افزایش یافته است احتمال دیابت وجود دارد. افزایش تشنگی یکی دیگر از علائم دیابت در سگ‌ها و گربه‌ها می‌باشد.

سگ تشنه

حیوانات مبتلا به دیابت اغلب حجم زیادی از ادرار را تولید می‌کنند بنابراین برای جبران آن حجم بالایی مایعات را می‌نوشند.

3. پرخوری و کاهش وزن : اگر متوجه شدید سگ یا گربه شما با وجود خوردن غذای زیاد، وزن خود را از دست می‌دهد دیابت می‌تواند یک علت نگرانی باشد.

پرخوری گربه

افزایش اشتها و کاهش وزن غیر قابل توجیه از علائم دیابت درحیوانات خانگی و انسانها است.

4. کاهش تحرک و فعالیت : اگر مشاهده کردید که از میزان فعالیت وتحرک روزانه حیوان شما کاسته شده وبیشتراز حالت طبیعی استراحت می‌کند، حتما او را به دامپزشک نشان دهید.

سگ

اگر حیوان شما بی حال است و دیابت هم تشخیص داده نشده است ممکن است درگیر کتواسیدوز دیابتی شده باشد که احتمال دارد زندگی حیوان را تهدید کند این اتفاق زمانی روی می‌دهد که بدن به جای قند از چربی برای تولید انرژی استفاده می‌کند.

اگر کتواسیدوزیس تشخیص داده شد، حیوان خود را برای معاینه و دریافت راهکارهای مدیریتی به متخصص داخلی دام کوچک ارجاع دهید.

اگر این علائم و نشانه ها را مشاهده کردید حیوان خود را برای ارزیابی دیابت نزد دامپزشک ببرید، زیرا شناسایی زود هنگام بیماری معمولا باعث می شود تا راحت تر و با هزینه کمتردرمان صورت بگیرد.

سگ مبتلا به دیابت

از آنجا که دیابت بین سگ و گربه متفاوت است، درمان متفاوتی را هم طلب خواهد کرد. سگ ها نیازمند انسولین، رژیم غذایی خاص و برنامه منظم ورزشی هستند.

سگ و انسولین

در حالیکه گربه ها در ابتدا نیاز به تزریق انسولین دارند و در ادامه باید با رژیم غذایی مناسب، سطح قند خون را در شرایط نرمال حفظ کنیم .

در این بیماری و سایر بیماری هایی که سلامت حیوان را تحت الشعاع قرار می‌دهد، تشخیص زود هنگام یک مشکل کوچک پزشکی در حیوان از تبدیل شدن آن به یک شکل بزرگتر جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانیم: تغذیه مناسب گربه


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی