درباره چاقی حیوانات خانگی بیشتر بدانیم

مستوره نوربخش      ۱ آذر ۱۳۹۷

گربه

چاقی حیوانات خانگی و تغذیه

با توجه به اینکه ما اغلب دوست داریم فکر کنیم حیوانات خانگی تقلید کننده رفتارهای ما هستند پس نباید برای ما تعجب برانگیز باشد که چاقی به یکی‌ از شایعترین اختلالات تغذیه‌ای در سگ و گربه در دنیا تبدیل شده است.

سگ چاق

به طوری که تخمین زده شده ۵۰% از سگ و گربه‌های کشور ایالات متحده دارای اضافه وزن یا حتی بدتر، چاقی هستند. اگرچه خیلی‌‌ها علاقه مند هستند که چاقی را به اختلالات متابولیکی ناشناخته و همچنین ژنتیکی نسبت بدهند ولی‌ واقعیت این است که چاقی در حیوانات خانگی نتیجه یک عمل ساده است و آن خوردن بیش از حد و ورزش کم می‌‌باشد.

سگ بی تحرک

ما و حیوانات خانگی مان هر دو غذا می‌‌خوریم ولی‌ با این تفاوت که ما قدرت کنترل آنچه در دهان خود می‌‌گذاریم را داریم و در زمان سیر شدن دست از خوردن می‌‌کشیم ولی‌ حیوانات خانگی ما اینگونه نیستند و تا جایی‌ می‌‌خورند که علاوه بر معده، دهانشان نیز پر شود با این حال تحقیقات نشان داده ۷۵ % حیوانات خانگی چاق متعلق به صاحبانی هستند که پرخوری می‌‌کنند.

 چاقی به معنای تجمع بیش از حد چربی‌ در بدن تعریف شده است که می‌‌تواند سلامت، کیفیت زندگی‌ و طول عمر حیوانات خانگی را تحت تاثیر قرار بدهد.

به نظر می‌‌رسد روند چاقی با افزایش سن و عقیم کردن افزایش می‌‌یابد زیرا متابولیسم و فعالیت بدنی کاهش می‌‌یابد. توله سگ‌ها و بچه گربه‌های چاق در آینده به گربه‌ها و سگ‌های چاقی تبدیل خواهند شد.

سگ چاق

 برخی‌ از نژاد‌های سگ نظیر:

اشنازرمینیاتوری

اشنایزر

داشهوند

ذاشهوند

لابرادور رتریور

لابرادور

کوکر اسپانیل

کوکر اسپانیل

ولش کورگی

ولش گورکی

به نظر می‌‌رسد از نظر ژنتیکی مستعد افزایش وزن هستند.

تعدادی بیماری نظیر هیپوتیروئیدیسم (کم کاری غده تیروئید)، ترشح بیش از حد غده فوق کلیه (سندرم کوشینگ)، دیابت و تومور سلول‌های تولید کننده انسولین وجود دارد که شرایط را برای افزایش خواب، وزن و چاقی فراهم می‌‌کند.

اضافه وزن، سگ ها را به مشکلاتی نظیر پاره شدن رباط صلیبی قدامی، مشکلات مفصل و اندام حرکتی، اختلال در باروری، مشکلات تنفسی،اختلال در خواب، مشکلات قلبی و عروقی، افزایش بروز دیابت و همچنین برخی سرطان های خاص مستعد می کند.

اضافه وزن، گربه‌ها را نیز به مشکلاتی نظیر: دیابت ، مشکلات قلبی عروقی، مشکلات تنفسی، مشکلات مفصلی و اندام حرکتی‌، بیماری‌های پوستی‌ غیر آلرژیک، اختلال در باروری و افزایش بروز برخی‌ سرطان‌های خاص مستعد می‌‌کند.

متأسفانه در حیوانات خانگی افزایش وزن بسیار راحت تر از کاهش وزن اتفاق می افتد. قبل از آغاز برنامه کاهش وزن، حیوان خانگی شما باید بطور کامل توسط دامپزشک معاینه گردد.

ایده آل ‌ترین هدف کاهش هفته‌ای 1% و ماهی‌ 3-4% از وزن بدن است. گربه‌ها باید در طول اجرای برنامه تحت نظارت دامپزشک قرار بگیرند زیرا کاهش سریع وزن ممکن است منجر به لیپیدوز کبدی و مرگ گربه شود.

اگرچه سگ یا گربه برای کاهش وزن باید میزان محدودی کالری مصرف کند اما هنوز به میزان مشخصی‌ از سایر مواد مغذی نظیر پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارند، حتی کاهش وزن ممکن است نیاز به این مواد مغذی را افزایش دهد.

افزایش فیبر رژیم غذایی میزان هضم و جذب را کاهش داده و به عدم درک گرسنگی کمک می‌‌کند.هدف اصلی‌ در برنامه کاهش وزن موثر، کاهش دریافت کالری و افزایش ورزش است.

برنامه ای که دامپزشک  برای کاهش وزن حیوان خانگی تان به شما می‌‌دهد را به طور کامل اجرا کنید و اگر در انجام آن مشکلی‌ داشتید یا با مشکلی‌ مواجه شدید حتماً با او مشورت کنید.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی