سگ و گربه همدم بیماران مبتلا به ام اس

مستوره نوربخش      ۲۷ آبان ۱۳۹۷

گربه

سگ یا گربه؟ کدامیک برای افراد مبتلا بهMS  مناسب تر است؟

سگ یا گربه؟ این سوالی است که افراد هنگام خرید حیوان خانگی از خود می ‌پرسند و با توجه به سلیقه خود یکی را انتخاب می‌کنند. اما در شرایط خاص نظیر بیماری MS چه حیوانی مناسب است؟

بیماری ام اس

با توجه به اطلاعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، داشتن حیوان خانگی می‌تواند به کاهش فشار خون، سطح کلسترول و گلیسریدهای خون و همینطور کاهش احساس تنهایی کمک کند.

دوستان چهارپای ما می‌توانند،ما را به تمرین و فعالیت در فضای باز تشویق کنند و حتی به اجتماعی تر شدن ما نیز کمک خواهند کرد.

بیشتر بخوانیم: مزایای نگهداری گربه برای مبتلایان به آرتریت روماتوئید

اما حیوانات خانگی نیاز به توجه و مراقبت انسان دارند.آنها خودشان به تنهایی نمیتوانند تغذیه مناسبی داشته باشند و ظرف خاک خود را تمیز کنند.

گربه و توجه

 با وجود همه این موارد کدام حیوان خانگی برای افراد مبتلا به MS مناسب تراست؟ درادامه نظرات چند فرد مبتلا به MS را بررسی خواهیم کرد.

گربه و حواس پرتی از بیماریMS:

هانا اسمیت یک دختر مبتلا به MS که در وبلاگ خود درباره زندگی و گربه خود به اسم آرتور می‌نویسد می‌گوید:

همانطورکه سگ ها را دوست دارم اما نمی‌توانم هر روز با آنها قدم بزنم و این یک نکته قابل توجه برای انتخاب گربه است. اگرچه آرتور نیاز به مراقبت دارد ولی همین باعث می شود که اسمیت به بیماری خود تمرکز نکند.

گربه

او می‌گوید: باید از او مراقبت کنم، به او غذا بدهم و ظرف خاک او را تمیز نمایم و... اوقطعاً ذهن مرا ازMS دور می‌کند. زمانیکه روز بدی داشته باشم شوق برگشتن به خانه و دیدن صورت کوچک آرتور از پشت پنجره را دارم.

گربه و محبت

یکی ازمعایب داشتن گربه از نظر اسمیت، سنگین بودن ظرف خاک اوست.زمانی که بیماری اسمیت شدت میگیرد،امکان تعویض ظرف خاک را به تنهایی نخواهد داشت وهمسرش در این امر به او کمک می‌کند.

گربه ها همراهان خوبی برای حفظ آرامش هستند:

جیمی هیوزکه ازسال 2004 با MS دست و پنجه نرم می‌کند، می‌گوید: بهترین چیز در مورد گربه هایش این است که آنها بهترین همدم های او هستند.

جیمی می‌گوید:گربه ها برخلاف سگ ها، معنی آرامش را می‌فهمند و برای روزهایی که شما خسته تر از آن هستید که از رختخواب خود خارج شوید عالی هستند.

گربه

در آن روز داشتن هم خانه ای که به نیاز شما احترام بگذارد و پا به پای شما استراحت کند واقعاً زیباست. بازی کردن با آنها بسیار سرگرم کننده است. (آنها عاشق بازی کردن هستند و بازی کردن با آنها در شرایط خاص مثل احساس استرس و مشکلات جدی در بیماری به بازگشت آرامش من کمک می‌کند)

او می‌گوید در گذشته سگ داشته اما گربه ها برای شخصیت او مناسب ترهستند و می‌گوید:مهم نیست چقدر گربه ها شما را دوست دارند یا چه میزان وقت خود را با شما می‌گذارند چون آنها بسیار مستقل هستند.

سگ همدم تنهایی:

جودی لین می‌گوید که بیماری MS او 13 سال پیش تشخیص داده شد.زمانی که پسر او به دانشگاه رفت او برای اولین بار تنها شد.سگ او ونیستون نام دارد.

او می‌گوید ونیستون از ابتلای من به افسردگی ناشی از تنهایی، جلوگیری کرد.

سگ

او به من تکیه می‌کند و به من احتیاج دارد. لین پس از رفتن پسرش تصمیم می‌گیرد به محله جدیدی نقل مکان کند. او می‌گوید : ونیستون مرا ترغیب به خروج ازخانه و قدم زدن می‌کند واین کار باعث شده است تا با همسایه ها آشنا شوم و با آنها در ارتباط باشم.

ونیستون بیرون خانه می‌نشیند و مردم را تماشا می‌کند و من هم کنار او می‌نشینم و این اتفاق در صبح روزهای تعطیل و یا زمانیکه از محل کار برمی‌گردم اتفاق می‌افتد.

مالک سگ با مشکلاتی هم رو به رو می‌شود:

لین می‌گوید:ونیستون درگیر یک بیماری خود ایمن شده است و به صورت روزانه به داروهایی نیاز دارد که هزینه آنها بالاست، تهیه آنها با وجود هزینه های درمانی من کمی مشکل ساز شده است.از طرفی یکی از دغدغه های من موهای ونیستون است و اگر نتوانم دو روز یکبار خانه را جارو بکشم، خانه دیگر تمیز نیست ...

انتخاب بهترین حیوان خانگی بستگی به شخص دارد، اما قبل از اینکه هرحیوان جدیدی را به خانه بیاورید به نکات زیر توجه کنید:

1. نگهداری آنها برای شما هزینه خواهند داشت: هزینه خوراک ، بهداشت و دامپزشک.

2. آنها نیازمند توجه هستند: اگرچه برخی از سگ ها یا گربه ها مستقل تر از بقیه هستند اما باید بصورت منظم و روزانه به آنها غذا بدهید، با آنها تمرین کنید و ...

3. آنها ممکن است مشکلاتی را برای شما به وجود بیاورند: حمام کردن بعد ازخروج از منزل، ریزش مو و ... که بخشی از وقت شما را برای رسیدگی به آنها طلب می‌کند.

4.داشتن حیوان خانگی به همان اندازه که لذت بخش می باشد،مسئولیت دارد:قبل از خریدن حیوان خانگی و انتخاب بین سگ و گربه، ابتدا توانایی خود را بررسی کنید و سپس اقدام به خرید نمایید.

 


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی