به گربه چاق خود کمک کنید تا اندامی متناسب داشته باشد.

مستوره نوربخش      ۱۷ آبان ۱۳۹۷

جلوگیری از چاق شدن گربه

گربه ها، این دوستان جذاب ما در معرض خطر ابتلا به چاقی هستند واغلب به این دلیل که صاحبان آنها موفق به مدیریت درست رژیم غذایی و ورزش آنها نمی‌شوند. طبق گزارش انجمن پیشگیری از چاقی حیوانات خانگی حدود 34% از گربه‌های خانگی ایالات متحده آمریکا دارای افزایش وزن هستند به عبارت دیگر از هر 3 گربه خانگی یک گربه چاق است.

چربی بیش از حد ، سلامت و تناسب اندام گربه را تهدید می‌کند: بیماری کبد، بیماری قلبی، بیماری تنفسی، فشار خون بالا، بیماری کلیوی، بیماریهای پوستی

برای گربه با وزن بیش ازحد، این بیماری ها بسیار مشکل سازترخواهد بود. این گربه ها به احتمال بالاتری هنگام عمل جراحی می‌میرند و تحمل گرمای بالا را ندارند و مقاومت کمتری نسبت به عوامل عفونی دارند. احتمال مرگ گربه های چاق دراواسط زندگی خود ( بین 6 تا 12 سالگی ) دو برابر بیشتراز گربه های لاغر است.

عوامل اصلی چاقی گربه ها

محققان دوعامل عمده چاقی گربه را شناسایی کرده اند :

  1. تغذیه بیش ازحد
  2. عدم تحرک کافی

گربه هایی که در آپارتمان یا منازل کوچک نگهداری می‌شوند نسبت به گربه هایی که در منازل بزرگ هستند و یا اجازه خروج به حیاط را دارند بیشتر مستعد چاقی هستند.

برخی از نشانه های چاقی یا اضافه وزن در گربه شما : به دلیل چربی زیاد امکان لمس دنده‌ها یا ستون مهره ها سخت است، زمانی که گربه خود را از بالا نگاه می‌کنیم تو رفتگی بین قفسه سینه و استخوان ران نمی‌بینید.

نکاتی که در تغذیه گربه خود برای پیشگیری از چاقی باید رعایت کنید :

 1. غذای مرطوب فراهم کنید : گربه ها به طور طبیعی گوشت خوارهستند و نیازمند مصرف غذاهای حاوی پروتئین بالا هستند. غذاهای خشک معمولاً دارای کربوهیدرات زیادی هستند در حالیکه غذاهای مرطوب غنی از پروتئین بوده و آب بیشتری هم دارند. و هرگز گربه خود را به گیاه خواری عادت ندهید.

2. گربه را دو بار در روز تغذیه کنید و میزان تغذیه را کنترل کنید : فاصله بین تغذیه باید 8 تا 12 ساعت باشد و از دامپزشک مقدار مناسب مواد غذایی که در هر نوبت باید در اختیار گربه قرار دهید را سوال کنید. گربه هایی که شرایط خاصی نظیر دیابت یا افتادن دندان دارند ممکن است به روش متفاوت تغذیه ای نیازمند باشند.

3. اگرچند گربه دارید برای تغذیه آنها برنامه ریزی کنید : تغذیه چند گربه یک چالش است بخصوص اگر شما گربه ای داشته باشید که اقدام به خوردن غذای بقیه کند یا اینکه در زمان برنامه ریزی شده علاقه ای به مصرف غذا نداشته باشد، شرایط بدتر هم می‌شود. از دامپزشک خود برای تغذیه چندین گربه راهنمایی بخواهید.

4. شیر را از برنامه غذایی گربه بردارید : برخلاف باورعمومی شیرممکن است برای گربه ها بد باشد. بسیاری ازگربه ها فاقد آنزیم لازم برای تجزیه لاکتوز شیرهستند و با مصرف شیر دچار اسهال-استفراغ می‌شوند. اگر رژیم غذایی متعادلی در اختیار گربه ها قرار بدهیم آنها دیگر احتیاج به شیر نخواهند داشت درعوض مقداری زیادی آب بصورت روزانه در اختیار گربه قرار بدهید و سعی کنید ظرف آب را بصورت روزانه تخلیه و شستشو نمایید.

به گربه های چاق خود کمک کنید تا وزن خود را کاهش دهند :

وسایل بازی گربه

1. لیزر بازی گربه از جمله اسباب بازی‌هایی است که شما می‌توانید برای روشن کردن موتور گربه خود از آن استفاده کنید. (بازی کردن با آنها به افزایش سطح فعالیت گربه کمک شایانی می کند )

2. آنها را وادار کنید تا غذا و جایزه خود را پیدا کنند. ظرف غذا را با فاصله طولانی تر از جای همیشه قرار دهید تا گربه وادار به تحرک و یافتن غذا شود.

3. اسباب بازی در اختیارش قرار بدهید.

4. تشویقی دادن را محدود کنید.

کمک به تناسب اندام گربه

انجمن پیشگیری از چاقی حیوانات خانگی تخمین می‌زند اگر رژیم غذایی توصیه شده توسط دامپزشک و برنامه ورزشی را اجرا کنید حدود 8 ماه طول می‌کشد که حیوان شما به وزن مناسب خود برسد. در طول اجرای برنامه لازم است گربه شما بصورت مرتب توسط دامپزشک معاینه شود و تغییرات مورد نیاز با نظر او اعمال گردد.

 


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی