اصول مهم در غذا و نوشیدنی های گربه

مصطفی سلیمانی      ۱۶ آبان ۱۳۹۷

اصول مهم در غذا و نوشیدنی های گربه

تامین فیبر مورد نیاز گربه از طعمه بعد از شکار  (Fiber from prey) :

گربه ها برای حفظ سلامت و عملکرد دستگاه گوارش خود به منابع فیبر نیاز دارند که در حیات وحش فیبر را از خز، پوست و پرهای شکار خود بدست می‌آورند.

غذای پخته شده در خانه (Home cooked food) :

برای وعده های غذای خانگی از گوشت و ماهی که برای مصرف انسان مناسب است، استفاده کنید. قبل از اینکه غذاهایی نظیر گوشت و ماهی را در اختیار گربه قراربدهید پخته شدن آن بصورت کامل اطمینان حاصل کنید تا باکتریها و انگل هایی که می تواند برای گربه خطرناک باشد، کشته شوند.

در وعده های غذایی خانگی می توانید از استخوان های پخته شده به عنوان منبع کلسیم استفاده کنید. اما اگر گربه شما خوردن استخوان بلد نیست یا اینکه غذا را به سرعت می‌خورد، استفاده از استخوان پخته شده توصیه نمی‌شود. اصطحکاکی که هنگام استفاده استخوان بین استخوان و دندان ها ایجاد می‌گردد موجب حفظ شکل مناسب دندان می‌گردد که درصورت فقدان این اصطحکاک دندان گربه به تمیزکردن منظم نیازدارد.

نوشیدنی های مورد نیاز گربه (Drinking requirements) :

برای تمام گربه ها باید آب تأمین شود زیرا آب به رقیق کردن ادرار کمک می کند و از طریق فیبر در روده جذب می‌شود.

در استفاده از شیر یا خامه احتیاط کنید زیرا بسیاری از گربه ها بالغ فاقد آنزیم لازم برای هضم قند لاکتوز موجود در محصولات لبنی هستند و ممکن است اسهال شوند. شیرمخصوص گربه را میتوانید تهیه کنید و در گربه‌هایی که این شرایط را دارند استفاده کنید. شیر بدون لاکتوز(در صورت پیدا نکردن شیرمخصوص گربه) از سوپرمارکت می‌توانید تهیه کنید.

نوشیدنی های مورد نیاز گربه

غذاهایی که باید از مصرف آن توسط گربه اجتناب شود (Food to avoid) :

علاوه برشیرو خامه غذاهای دیگری هستند که باید از مصرف آنها اجتناب کنید به عنوان مثال ماهی خام حاوی آنزیم هایی است که می‌تواند برای گربه ها مضر باشد، پیازو سیر می‌تواند باعث کم خونی درگربه ها شوند. گوجه فرنگی سبز و سیب زمینی خام و برگ گوجه فرنگی حاوی آلکالوئیدهای سمی هستند که علائم خفیف گوارشی ایجاد می‌کنند و لازم است این مواد را خارج از دسترس گربه نگهدارید.

 شکلات برای گربه بسیار سمی است، انگور و کشمش ممکن است به کلیه های گربه آسیب برساند.

نوشیدن آب برای گربه (Drinking water) :

گربه هایی که از غذای خشک برای تغذیه آن ها استفاده می‌شود نسبت به گربه هایی که غذای مرطوب مصرف می‌کنند، نوشیدنی و آب بیشتری نیاز دارند.

نوشیدن آب برای گربه

در چه زمانی و به چه مقدار به گربه خود غذا بدهیم؟ (When and how much to feed) :

بطور کلی گربه شما باید 2 بار در روز به صورت منظم تغذیه شود با این کار به اواجازه می‌دهید که در آن زمان اشتها داشته باشد و میزان غذای مورد نیازش هم تنظیم می‌شود.

با داشتن یک رژیم و برنامه غذایی منظم به راحتی می‌توان متوجه کاهش اشتها ومصرف غذای گربه شد. راهنمای غذا که بر روی بسته بندی غذاهای آماده چاپ شده اند، تنها تخمین زده شده هستند و بسته به نیاز گربه شما ممکن است نیاز به افزایش یا کاهش آن باشید. این را بدانید که به طورطبیعی شما باید به راحتی قادر به لمس دنده گربه خود باشید ولی آنها بصورت واضح نبینید در غیر این صورت گربه شما یا دچار سو تغذیه (دنده ها را میبینید ) شده یا بسیار چاق تر از حد نرمال است(قادر نیستید دنده ها را لمس کنید ) .

مطمئن شوید که غذای مخصوص بچه گربه یا سگ در اختیار گربه بالغ قرار نمی‌دهید زیرا غذای بچه گربه حاوی پروتئین بسیار زیادی است که برای کلیه‌های گربه بالغ مضر است و در طرف مقابل غذای سگ فاقد پروتئین کافی برای گربه بالغ است. مطمئن شوید که ظرف غذا و آب گربه همیشه بعد از مصرف کاملاً شسته شود.

گربه‌ها از تنوع لذت می‌‌برند و لازم است تا مخلوطی از غذا‌های مختلف در اختیاشان قرار بگیرد  تا از تغذیه مناسب آن اطمینان حاصل کنیم. هرگونه تغییر در رژیم غذایی گربه باید به تدریج صورت بگیرد تا باکتری‌های کافی‌ در سیستم گوارش برای هضم غذای جدید شکل بگیرد. هنگامی که یک رژیم غذایی متعادل یافتید که گربه شما به آن علاقه نشان می‌‌دهد آن ادامه بدهید. تغییر مداوم رژیم غذایی گربه شما را ایراد گیر می‌‌کند و روزهای مداوم از مصرف غذا خودداری می‌‌کند تا تغذیه مورد علاقه اش را در اختیارش قرار بدهید.

 علف خوردن گربه  : (cat grass)

گربه چمن را می‌‌خورد زیرا آب آن حاوی فولیک اسید است و از کم خونی جلوگیری می‌‌کند. علف گربه را می توانید از فروشگاه حیوانات خانگی تهیه کنید و در یک گلدان کوچک در خانه رشد دهید.

علف خوردن گربه

مصرف میزان مناسب غذا برای گربه: (eating the right amount)  

اگر بیش از یک بچه گربه دارید مطمئن شوید که همه آنها مقدار مورد نیاز نسبت به سن و وزن خود را می‌‌خورند. اگر فکر می‌‌کنید یکی‌ از آنها به میزان کافی‌ غذا نمی‌‌خورد سعی‌ کنید به صورت جداگانه غذا در اختیارش قرار بدهید تا بتوانید میزان مصرف او را کنترل کنید.

مصرف میزان مناسب غذا برای گربه

رژیم غذایی خاص   : (special diet) 

نیاز‌های رژیم غذایی گربه شما در طول زندگی‌ اش تغییر خواهد کرد. بچه گربه نیازمند رژیم غذایی با پروتئین، چربی‌ و کالری بالایی‌ برای حفظ رشد سریع خود است. برای جلوگیری از کمبود که می‌‌تواند مشکلاتی در زندگی‌ آینده اش ایجاد کند از غذای مخصوص بچه گربه استفاده کنید. برای هفته اول پس از آوردن به منزل به او غذایی بدهید که بعد از شیر گرفتن از آن تغذیه کرده است. برای معرفی‌ یک غذای جدید باید روزانه میزان  ۱۰ درصد از غذای جدید را به غذای قبلی‌ گربه اضافه کنید و بعد از گذشت ۱۰ روز بچه گربه تمام غذای جدید مد نظر شما را مصرف خواهد کرد و این تغییر تدریجی‌ رژیم غذایی از ایجاد اسهال جلوگیری می‌‌کند. اگر همین تغییرات تدریجی‌ سبب ناراحتی‌ معده و اسهال شد لازم است تا میزان ۱۰ درصد روزانه را کاهش بدهید، بدیهی‌ است که مدت زمان بیشتر از ۱۰ روز برای مصرف کامل غذای جدید طول خواهد کشید.

گربه آبستن پروتئین و ویتامین‌های بیشتری نیاز دارد در حالیکه در زمان آبستنی علاقه‌ای به مصرف و افزایش وعده غذایی ندارد و در مراحل آخر آبستنی غذای بیشتری می‌‌خورد و این به معنی‌ آن است که وعده‌های غذایی کوچک او بیشتر می‌‌شود. همچنین گربه هنگام نگهداری از بچه‌هایش مصرف غذا را افزایش می‌‌دهد.

گربه‌های پیر انرژی کمتری مصرف می‌‌کنند بنابراین در رژیم غذایی آنها غذا‌های کم کالری گنجانده می‌‌شوند ولی‌ ممکن است آنها نیاز به غذای خاصی‌ برای کمک به سیستم گوارشی خود داشته باشند.

برای گربه‌های بیمار، آنهایی که تحت درمان دارویی هستند و آنهایی که دارای اضافه وزن هستند از رژیم غذایی توصیه شده توسط دامپزشک استفاده کنید. یک رژیم غذایی تأیید شده و کم انرژی به گربه شما کمک می‌‌کند تا علاوه بر کاهش وزن، همچنان حجم مناسبی از غذا را بصورت روزانه مصرف نماید. آلرژی - حساسیت غذایی در گربه نادر است ولی‌ اگر با آن برخورد کردید حتماً با دامپزشک مشورت نمایید و سپس نسبت به حذف آن اقدام کنید.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی