معرفی ، نگهداری و بهداشت گربه پرشین

مستوره نوربخش      ۱۵ آبان ۱۳۹۷

معرفی و نگهداری گربه پرشین

گربه پرشین گربه ای جذاب و آرام در جهان گربه هاست. این گربه بسیار زیباست، پوشش بدن سیالی دارد. به واسطه چهره شیرین و شخصیت آرام، به عنوان یکی از نژادهای محبوب در میان گربه ها محسوب می شود. نگهداری این نژاد تلاش بیشتری را می طلبد و برخی از گربه های پرشین ممکن است مشکلات ژنتیکی که سلامت گربه را تهدید می کنند داشته باشند با این حال چهره جذاب و شخصیت مثال زدنی او بر تمام این مشکلات غلبه می کند.

بررسی اجمالی گربه پرشین :

گربه پرشین محبوب ترین نژاد در آمریکای شمالی و یکی از نژادهای محبوب در سراسر جهان است. خاستگاه این گربه ایران است. در ایران به گربه شیرازی ، در کشورهای انگلیسی زبان به پرشین لانگ هیر (پرشین موبلند) و در خاورمیانه به گربه ایرانی معروف است. گربه پرشین را به دو دسته تقسیم می کنند: نمایشی و سنتی گربه پرشین نمایشی دارای سری گرد با چین و چروک ضخیم، گوش های کوچک، بینی صاف، چشمان درشت و گرد و بدنی عریض و کوتاه با استخوان بندی درشت در بالای پاهای کوتاه و دمی ضخیم و پر مو است.

گربه اصیل ایرانی

گربه پرشین سنتی که با عنوان صورت عروسکی نیز شناخته می شود، ویژگی های افراطی پرشین نمایشی را ندارد و اندازه طبیعی بینی، به او چهره دل نشینی بخشیده است. هر دو این گربه ها دارای موهای بلندی با تنوع زیاد در طرح و رنگ هستند. گربه پرشین جلوه زیبای خود را مدیون همین طرح ها و رنگ های متنوع است. او با چشم های زیبا و صدای آرام و دارای ملودی خود، اقدام به برقراری ارتباط با شما خواهد نمود.

گربه پرشین آرام، کنجکاو و بازیگوش است ولی از روی وسایل شما بالا نمی رود، بلکه به آرامی روی مبل و صندلی می نشیند و با اسباب بازی های مورد علاقه اش به بازی می پردازد. پرشین محیط آرام و قابل پیش بینی را ترجیح می دهد ولی توانایی تطبیق با محیط پر سر و صدا و غیرقابل پیش بینی را دارد. تصور مردم از پرشین، یک گربه سفید است. اما گربه پرشین در رنگ ها و الگوهای مختلف وجود دارد. طول عمر این گربه در منابع بین ۱۱ تا ۱۷ سال ذکر شده است.

تاریخچه گربه پرشین:

اطلاعات کمی در مورد تاریخچه گربه پرشین در دسترس است. با این حال این گربه در دوران ویکتوریا به یکی از حیوانات خانگی محبوب تبدیل شد و خیلی سریع عنوان گربه اول را از آن خود کرد. همانطور که گفته شد، گربه پرشین به دو شکل سنتی و نمایشی وجود دارد. گربه پرشین سنتی شباهت بیشتری باچهره گربه پرشین اولیه دارد. امروزه پرشین محبوب ترین گربه در CFA (Cat Fancier Association) ثبت شده است.

خلق و خو و شخصیت گربه پرشین:

پرشین ها گربه ای آرام و نجیب هستند. این نژاد، محیط آرام و افرادی که با لطافت و مهربانی با او برخورد می کنند را دوست دارد. برخلاف سایر گربه ها، پرشین ترجیح می دهد روی مبل یا صندلی بنشیند تا این که در حال بالا رفتن از کمد یا کنجکاوی در وسایل شما باشد. پرشین ها روابط خوبی با کودکان دارند. به طور کلی به کودکان خود بیاموزیم که با احترام و ملایمت با گربه برخورد کنند هرگونه رفتار چالش برانگیز نظیر کوتاه کردن مو، تحرک برخلاف میل گربه و... باعث تغییر در رفتار او خواهد شد. گربه پرشین ممکن است با یک میو ملایم به شما سلام کند ولی در بیشتر موارد اجازه می دهد که چشمان درشت و زیبایش به جای او صحبت کنند. پرشین ها با خود خلوت می کنند ولی از وجود شما استقبال کرده و از حضور شما خوشحال خواهد شد. پرشین یک همراه خوب در مسافرت هاست، به راحتی و بدون ایجاد دغدغه برای شما روی صندلی اتومبیل نشسته و به نظاره اطرافش خواهد پرداخت.

بهداشت بدن گربه پرشین:

گربه پرشین نگهداری زیادی می طلبد. برای حذف موهای ریخته شده و جلوگیری از گره خوردن و یا در هم تنیده شدن موهای این نژاد باید روزانه به برس کشیدن یا یک شانه زدن( شانه استیل ضدزنگ) اقدام کرد از فواید کشیدن برس بصورت روزانه می توان به جلوگیری ازگره خوردن موهای گربه که بسیار دردناک هستند و همچنین کاهش موهای ریخته شده در منزل و لباستان اشاره کرد.

بهداشت بدن گربه پرشین

بر اساس رنگ پوشش ممکن است گربه دارای موهای ابریشمی و درخشان یا اینکه نرم و پنبه ای باشد. از مشکلاتی که گربه با پوشش نرم دارد این است که به راحتی موهایش در هم می پیچد و شما باید زمان بیشتری را برایش صرف کنید. علاوه بر برس کشیدن روزانه، گربه پرشین باید هر هفته استحمام شود. استحمام را به محض ورود بچه گربه پرشین به منزل آغاز کنید تا به مرور با استحمام کنار بیاید. بعد از استحمام موهای او را با هوای گرم سشوار (برای موهای حساس گربه سوزاننده نباشد) خشک کنید و سپس اقدام به کشیدن برس نمایید. بواسطه آناتومی خاص صورت گربه پرشین، چشم ها تمایل به اشک ریختن دارند. برای جلوگیری از جلوه بد به صورت (ایجاد لکه های تیره) روزانه اقدام به شستن صورت ( بخصوص ناحیه زیر چشم ها) گربه نمایید. درصورت نیاز ناخن ها را کوتاه کنید. فراموش نکنید که دندان ها را بصورت منظم و با خمیر دندان مورد تأیید دامپزشک، مسواک بزنید.

آنچه درباره سلامتی گربه پرشین باید بدانید:

همانطور که همه افراد توانایی به ارث بردن یک بیماری خاص را دارند، همه گربه ها نیز توانایی بالقوه ای برای توسعه مشکلات ژنتیکی که سلامتی آن ها را تحت الشعاع قرار می دهند را دارند. هر پرورش دهنده ای که ادعا می کند، نژاد او هیچ گونه مشکل سلامتی یا ژنتیکی ندارد یا دروغ می گوید یا در مورد این نژاد آگاهی کاملی ندارد.

بیشتر بخوانیم: بیماری های رایج گربه پرشین

بیماری های گربه پرشین

پرشین ها دارای مشکلات ژنتیکی هستند که می تواند نگران کننده باشد. این مشکلات شامل: بیماری کلیه پلی کیستیک (PKD)، آتروفی پیشرونده شبکیه چشم (PRA)، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (HCM)، سنگ مثانه، عفونت مثانه و شانت های کبدی هستند.

پرورش دهندگان مسئول اجتناب از این مشکلات هستند. PKD بیماری کلیه پلی کیستیک یک بیماری ارثی است که باعث دژنرسانس کیستیک کلیه ها و نارسایی کلیه می شود. این بیماری می تواند یک یا هر دو کلیه را تحت تأثیر قرار بدهد. نشانه های بیماری ابتدا بین ۷ تا ۱۰ سالگی ظاهر می شود، اگرچه ممکن است در برخی گربه ها نشانه ها زودتر ظاهر شود. پرورش دهندگان معتبر برنامه توسعه نژادهای عاری از این بیماری را در دستور کار خود قرار می دهند.

در هنگام خرید از پرورش دهنده سوال کنید، آیا هر دو والدین بچه گربه بدون PKD هستند؟ شما می توانید ادعای او را با یک سونوگرافی تأیید کنید PRA یک فرم ارثی از آتروفی پیشرونده شبکیه است که در پرشین ها اتفاق می افتد و شیوع آن نامشخص است. PRA در ابتدای زندگی گربه و در سن ۴ تا ۸ هفتگی اتفاق می افتد و به سرعت پیشرفت می کند. متاسفانه این بیماری می تواند گربه را در سن ۱۵ هفتگی بطور کامل نابینا کند. شاید شما شنیده باشید که PRA فقط در گربه هیمالین وجود دارد ولی مطالعات اخیر نشان داده است که در پرشین هم دیده می شود

تحقیقاتی برای مشخص کردن ژن عامل بیماری در حال انجام است تا بتوانیم با یک آزمایش ژنتیکی، گربه های حامل ژن را شناسایی کنیم. به دلیل جفت گیری بین نژادهای دیگر با پرشین، این ژن در حال انتقال به سایر نژادها نیز می باشد. گربه پرشین باید سالم و قوی باشد، بطور طبیعی نفس بکشد و به مقادیر طبیعی اشک تولید کند. این نژاد به گرما حساس است و حتی اگر پرشین شما مشکل تنفسی نداشته باشد، باز هم نیازمند زندگی در هوای مطبوع می باشند. پس از گربه پرشین در برابر گرما مراقبت کنید.

توجه داشته باشید که بسیاری از ایرلاین های مسافربری شرایط مناسبی برای حمل گربه پرشین ندارند. قبل از شروع مسافرت برای جلوگیری از دیسترس تنفسی پرشین خود، شرایط ایرلاین را بررسی نمایید.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی