نحوه حل کردن مشکلات رفتاری گربه ها

مصطفی سلیمانی      ۱۰ مرداد ۱۳۹۸

گربه

گربه ها هم مانند انسان ها می ترسند ، لذت می برند ، گرسنه می شوند ، مضطرب شده و یا حس ناامیدی می کنند و بسیاری از احساسات دیگر که می توان بر رفتار گربه اثر بگذارد. هر کدام از رفتارهای نامطلوب که بین بچه گربه ها رایج است می تواند بر کیفیت زندگی هر دو (گربه و صاحبش) اثر بگذارد. خوشبختانه بسیاری از این رفتارها قابل اصلاح است.

چرا گربه ها مشکلات رفتاری دارند ؟

گربه ها موجودات مرموزی هستند پس کشف علت رفتارهای گربه می تواند یک چالش باشد. مسئله آنجا پیچیده تر می شود که بسیاری از رفتارها تنها یک دلیل ندارند و می تواند ناشی از علل مختلف باشند و هر گربه شخصیت منحصر به فردی دارد.

تولید صدا ی بی جا و آزار دهنده 

گربه

گاهی پیش می‌آید که شما به سختی خوابیده اید و ناگهان با صدای بلند گربه تان از پشت در اتاق خواب از خواب میپرید. این اتفاق معمولاً برای گربه دارها می‌افتد. این رفتار تقریباً در مورد بچه گربه ها طبیعی است از آن گذشته گربه ها مثل همه گربه های وحشی دیگر ؛ شبگردند در نتیجه ممکن است در شب در حالی که شما تلاش می‌کنید بخوابید آنها تازه فعال‌تر شوند. اگرچه این اتفاق گاهی از یک مشکل نشات می گیرد.

- ناله کردن می‌تواند نشانه پیری در گربه های مسن تر باشد

- بعضی نژادها مثل  سیامی ها اساساً پر سر و صدا تر هستند و یک میو کردن ساده آنها بسیار بلندتر است و در شب ها اذیت کننده تر!

- ممکن است گربه شما در اواسط شب خسته شود

- صدا کردن و ناله در طی روز می تواند نشانه وجود درد باشد. ناله کردن هنگام ورود به ظرف خاک می تواند نشانگر وجود درد یا ناراحتی هنگام دفع ادرار یا مدفوع باشد. سایر مسائل هم مثل درد گیر کردن دم بین در و دعوا بین گربه ها و ... می توانند سایر علل سر و صدا کردن گربه ها باشند.

-  میو میو کردن ، ناله کردن  در طی روز می تواند صرفاً یک جلب توجه ساده باشد!!!

چنگ زدن

گربه

گربه ها چنگ می زنند تا قلمرو شان را مشخص کنند. اگر گربه شما به چیزی چنگ می‌زند که دوست ندارید می توانید با تهیه کردن یک اسکرچر یا اسباب بازی های مشابه دیگر گربه تان را از سایر وسایل تان منحرف کنید.

 جویدن

گربه

گربه ها به اندازه سگ به جویدن اشیا حریص نیستند اما با این وجود گاهی می توانند با دندان های تیز شان به وسایل تان آسیب بزنند. این رفتار در گربه می تواند ناشی از خستگی ، حالت تهاجمی داشتن ، کمبودهای تغذیه ای ، دندان درآوردن در بچه ها یا ناشی از زود از شیر گرفتن آنها باشد. این مشکل می‌تواند حتی خیلی ساده تر باشد مثل اینکه گربه تان دارد بازی می کند یا بافت یا مزه چیزی را دوست دارد.

مشکلات ادرار کردن

گربه

فاکتورهای زیادی می تواند باعث شود که گربه شما بیرون از ظرف خاکش دستشویی کند مثلا می تواند استرس یا مشکلات دستگاه ادراری مثل عفونت‌ ،‌ التهاب ، سنگهای مثانه و یا تومور داشته باشد که نتواند دستشویی کند یا ادرارش را اسپری کند. دعوا بین گربه ها یا گربه با سایر حیوانات خانگی یا ایجاد تغییراتی در منزل نظیر ساخت و ساز یا کم و زیاد شدن اعضا نیز می تواند با ایجاد استرس مشکل آفرین باشد.

حالت تهاجمی

گربه ها می توانند به سمت سایر حیوانات خانگی یا انسان ها حمله کنند و این مسئله یک مشکل رفتاری جدی در آن هاست. این مشکل می تواند ناشی از وجود استرس یا اضطراب یا مشکلات پزشکی که باعث درد میشوند یا تغییرات هورمونی باشد.

لیس زدن بیش از اندازه بدن

گربه

اگر لیس زدن به طور مزمن است می‌تواند معمولاً ناشی از استرس ، اضطراب یا درد باشد. اگرچه همه گربه ها خودشان را لیس میزنند اما افراط در این امر می تواند یک مسئله جدی باشد که حتماً باید به آن رسیدگی شود. گربه ای که درد دارد ناحیه درد را لیس میزند تا زمانی که موی آن ناحیه بریزد و لخت شود. همیشه فقط منطقه درد را لیس نمی‌زند! یک گربه تحت استرس و اضطراب ممکن است شکمش را به قدری لیس بزند که دیگر مویی برایش نماند و می‌بینید به طور واضح روی موهای شکمش بیشتر از سایر بخش های بدنش کار می کند.

نحوه توقف کردن مشکلات رفتاری

برخی از مسائل رفتاری گربه ها از غریزه طبیعی آن ها نشات می گیرد اما بهترین راه این است که در ابتدا با کمک یک دامپزشک احتمال وجود مشکلات پزشکی را رد کنید. اگر مشکوک هستید که گربه تان درد دارد یا مریض است مراقبت های دامپزشکی را شروع کنید. با کمک داروها ، مکمل ها ، فرومون ها ، رژیم های غذایی مخصوص و غیره با پیری و وسواس و غیره مقابله کنید. سپس به سراغ مسائل گربه تان بروید ؛ آنها را متوقف کنید و به گربه تان کمک کنید بر آنها غلبه کند.

سر و صدا کردن زیاد

چیزهایی برای گربه تان تهیه کنید تا آن را در شب سرگرم کند و باعث ایجاد سر و صدا نشود. همچنین می توانید با زیاد کردن ورزش روزانه آن انرژی اش را در شب کم کنید. ممکن است گربه شما وقتی غذا می خواهد هنگام بیرون رفتن یا تمایل به نوازش کردن نیز صدا کند. جوابی که شما می دهید به او یاد می دهد می تواند برای رسیدن به خواسته هایش سر و صدا کند!

گربه

چنگ زدن های نامطلوب

گربه

گربه تان را به ابزارهای مناسب و اسکرچرهای مورد نظر تشویق کنید می توانید برای این منظور علف گربه ( کت نیپ ) روی آن بریزید و آن را دقیقا روبروی آن شی که نمی خواهید به آن چنگ بزند قرار دهید. بعضی گربه ها پارچه ها و مواد خاصی را نسبت به گربه های دیگر بیشتر دوست دارند در نتیجه شما باید اسکرچرهایی با بافت های متفاوت تهیه کنید. اگر گربه شما اسکرچر را دوست نداشت می‌توانید جنس های دیگر مثل موکت ، طناب ، مقوا های موج دار را امتحان کنید. فارغ از بحث اسکرچر شما می توانید از پوشش دائمی و فرومون ها استفاده کنید. این پوشش‌ها قطعات پلاستیکی هستند که بر روی ناخن گربه تان چسبانده می شوند تا مبلمان تان از آن در امان بماند . فرومون به صورت اسپری ، دستمال مرطوب و افشانه در دسترس هستند تا به آرام کردن گربه شما کمک کند و اگر چنگ زدن به وسایل ناشی از استرس و اضطراب است آن را از بین ببرد.

اسکرچر گربه

کشیدن ناخن ها که در واقع یک نوع قطع عضو است با اینکه موضوع بحث برانگیزی است اما باز هم گاهی انجام می شود تا مانع خراش افتادن بر مبلمان منزل توسط گربه ها شود ! راجع به این جراحی غیر قابل برگشت باید تحقیق کنید و با دامپزشک تان راجبش مشورت کنید.

جویدن

گربه

اگر گربه شما این کار را می کند در واقع نشان از نگران بودن آن است پس باید دنبال علت نگرانی اش باشید تا مشکل را حل کنید. مطمئن شوید غذایی که به گربه تان می‌دهید بر اساس شاخص‌های AAFCO از نظر مواد مغذی کامل است. با دامپزشکتان چک کنید تا اگر مشکل دندانی وجود دارد آن را از بین ببرید.

بررسی کنید گاهی چیزی که گربه می جود به علت آن است که باعث ایجاد حالت تهاجمی در او می شود. می توانید از محصولات کاهنده استرس و اضطراب نظیر فرومون ها و مکمل ها استفاده کنید تا شاید رفتار تهاجمی آن را کم کند. اگر گربه شما خسته است اسباب بازی های ایمنی برایش تهیه کنید تا با آنها بازی کند. در مورد گربه هایی که دائماً در حال جویدن چیز نامطلوبی هستند و از کارشان دست نمی‌کشند می توانید از اسپری های تلخ روی آن اشیا به ‌عنوان بازدارنده استفاده کنید. همچنین می توانید روی وسایل کوچک و خطرناک را بپوشانید مثل سیم های برق که می توانید آن را با پوششهای پلاستیکی بپوشانید.

گربه

مشکل ظرف خاک

گربه

اگر دیدید گربه تان زور میزند و یا نمی تواند ادرار کند او نیاز به مراقبت های دامپزشکی فوری دارد.

گربه

خاک مخصوص ، رژیم ها ، فرومون ها ، مکمل ها و داروها همگی می‌توانند به مشکلات رفتاری ادرار کردن آنها کمک کنند. اگر وجود مشکلات پزشکی رد شد آنگاه باید دنبال علت این رفتار آن ها بگردید.

- اطمینان حاصل کنید جعبه خاکش کثیف نیست. چرا که گربه ها به تمیز بودن آن حساس هستند.

- کوچک بودن زیادی جعبه خاک نیز می‌تواند مشکل آفرین باشد. قانونی وجود دارد که می‌گوید باید تعداد جعبه‌های خاک همیشه یکی بیشتر از تعداد گربه ها باشد برای مثال خانه ای با یک گربه باید ۲ جعبه خاک داشته باشد و اگر 2 گربه دارید باید سه ‌جعبه خاک تهیه کنید.

گربه

- ممکن است گربه شما نوع جعبه خاکی که برایش تهیه کردید را دوست ندارد یا ممکن است عمق آن برایش خیلی زیاد است. از خاکهای بی عطر و بو یا برندهای مختلف استفاده کنید. می توانید آن را با خاک رس استاندارد جایگزین کنید

- در خانه هایی که چند گربه دارند باید مطمئن شوید وقتی دو گربه دارند به طور همزمان از ظرف خاک ها استفاده می کنند نمی توانند یک دیگر را ببینند.

- جستجو کنید و منبع استرس‌زا را از اطراف خانه تان از بین ببرید برای مثال گربه خانگی از دیدن ، شنیدن یا حس کردن گربه های دیگر بیرون از خانه دچار اضطراب می شود ؛ پس شما می توانید پرده ها را بکشید !

رفتار تهاجمی

به گربه تان دقت کنید تا متوجه شوید چه عواملی باعث ایجاد حالت تهاجمی در آن می‌شود. استفاده از فرومون ها ، مکمل ها ، داروها و رژیم های مخصوص می تواند کمک کننده باشد. همچنین شما باید به گربه تان چیزهای دیگری بدهید تا انرژی اش را روی آنها متمرکز کند مثل اسباب بازی هایی که گربه را ورزش می دهد. همچنین می توانید با کارهای ساده ای نظیر فاصله انداختن ظرف های غذا و جعبه‌های خاک انرژی اش را کم کنید.

گربه


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی