چگونه بهترین ظرف خاک را برای گربه خود انتخاب کنید

مصطفی سلیمانی      ۲۰ تير ۱۳۹۸

 گربه

وقتی شما برای اولین بار یک گربه را به عنوان حیوان خانگی در نظر میگیرید در قدم اول به یک پت شاپ (فروشگاه لوازم حیوانات خانگی) می روید تا لوازم جانبی آن را تهیه کنید. ظرف خاک همیشه در صدر لیست خرید شما قرار دارد . اما تعداد کمی از مردم هستند که به مدل ظرف خاک فکر می‌کنند. در نگاه اول شما ممکن است چنین تصور کنید که همه آنها شبیه هم هستند اما آنها یکسان نیستند. به این نکته توجه کنید همه ظرف خاک ها برای همه گربه ها ساخته نشدند . هر گربه ای ممکن است ظرف خاکی با سایز ، شکل ، عمق و سایر ویژگی های مخصوص به خود نیاز داشته باشد ؛ درست هم همین است . پس به آن فکر کنید.

 چه حسی دارید اگر حمامی که هر روز از آن استفاده می کنید کوچک و تنگ باشد ؟ یا مجبور باشید از مسیر صعب العبوری خودتان را به آن برسانید؟ هیچ کدام از این ها جالب به نظر نمی رسد؛ نه ؟ با این وجود این دقیقا همان شرایطی است که برای بسیاری از گربه ها وجود دارد و تنها ظرف خاک آنها برایشان کوچک است یا دارای دیواره ها یا محوطه ای است که حرکت در آن سخت است یا سر و صداهای گاه و بیگاه و تکان های ناگهانی ظرف خاک های اتوماتیک باعث ترس گربه می شود . در این صورت آنها دنبال مکان راحت تری برای خود می گردند ؛ مثلاً سبد لباس ها یا تخت خواب شما می تواند برای آنها مناسب باشد !!!

آیا میخواهید از این مشکلات و استرس هایی که ظرف خاک های نامناسب برای گربه تان دارد پیشگیری کنید ؟ این مقاله را مطالعه کنید تا مطمئن شوید بهترین ظرف خاک را انتخاب کرده اید.

چه تعداد ظرف خاک باید داشته باشید؟

گربه

 حتی اگر در منزلتان یک گربه دارید نباید به یک ظرف خاک اکتفاء کنید . گربه ها هم مثل ما دوست دارند آپشن هایی برای انتخاب داشته باشند. پس به آنها حق انتخاب دهید تا تصمیم بگیرند کجا دستشویی بروند. یک قانون عمومی وجود دارد که همیشه تعداد ظرف خاک ها باید یکی بیشتر از تعداد گربه ها باشد قانون(n+1)  برای مثال اگر دو گربه دارید باید سه ظرف خاک داشته باشید. تعداد کم ظرف خاک یک مشکل شایع در زمینه دستشویی گربه هاست که کار آنها را به دامپزشک می کشاند یا به جاهای دیگر پناه می برند.

 وسعت ظرف خاک چقدر باید باشد ؟ شاید هنگامی که می‌خواهید یک ظرف خاک انتخاب کنید این ویژگی مهم ترین چیزی باشد که باید آن را در نظر بگیرید . یک چهار دیواری کوچک برای هیچ کس خوشایند نیست. پس مطمئن شوید ظرف خاک هایی که برای گربه تان انتخاب می کنید به قدر کافی بزرگ باشند تا هنگامی که گربه درون آن قرار میگیرد راحت باشد . ظرف خاک باید فضای کافی برای حرکت و دفن کردن مدفوع داشته باشد بدون اینکه نیاز باشد گربه از ظرف خارج شود . آنها باید فضای کافی داشته باشند تا از هرگونه کامل دفع نکردن گربه پیشگیری شود . به عنوان یک قاعده کلی برای سایز ظرف خاک گربه باید حداقل طول آن به اندازه طول بدن گربه از نوک بینی تا انتهای دم (وقتی کاملاً صاف است) باشد.

ارتفاع دیواره های ظرف خاک چقدر باید باشد ؟ ارتفاع دیواره های ظرف خاک هم نکته مهم دیگری است که باید هنگام انتخاب آن را در نظر بگیرید. شرایط و موقعیت گربه شما تا اندازه‌ای مشخص می‌کند ظرف خاک به چه ارتفاعی باید تهیه شود. بهترین ارتفاع مناسب دیواره ظرف خاک برای بیشتر گربه ها (برای گربه هایی که ادرار را اسپری نمی کنند و معمولاً از ظرف خاک شان خارج نمی شوند) حدود ۱۳ الی ۱۸ سانتی متر است. (خصوصاً اگر ظرف بزرگ است )

بهترین ارتفاع دیواره ظرف خاک برای گربه هایی که ادرارشان را اسپری می‌کنند.

گربه

 اگر گربه ای دارید که ادرارش را اسپری می کند یا به ظرف خاکش لگد میزند یا گربه ای بین گربه های تان بدقلقی می‌کند شما نیاز به ظرفی دارید که دیوارهایش به قدر لازم بلند باشد تا جلوی هر ریسکی را در مواجهه با این عادات ناپسند بگیرد. البته نباید ورود و خروج گربه سخت یا دردناک شود . پس ظرفی را انتخاب کنید که سه دیواره آن ارتفاع مناسب داشته باشد تا مدفوع و ادرار از آن خارج نشود و گربه نتواند به کف آن ضربه بزند ؛ چیزی در حدود ۲۰ الی ۳۰ سانتی متر با این وجود یک دیواره کوتاهتر برای سهولت در ورود و خروج نیاز است حدود ۱۳ الی ۱۵ سانتی متر.

بهترین ارتفاع دیواره ظرف خاک برای مشکلات حرکتی

اگر شما بچه گربه کم سن دارید یا گربه تان آرتریت یا سایر مشکلات حرکتی را دارد قطعاً شما به ظرفی نیاز دارید که یک دیواره آن حداقل ارتفاع ممکن را داشته باشد. اغلب این دیواره کوتاه باید حدود ۶ الی ۹ سانتی متر ارتفاع داشته باشد تا ضمن این که خاک را به خوبی نگه میدارد ، ورود و خروج گربه به آن به راحتی انجام شود.

چگونه بین مدل‌های مسقف و غیر مسقف انتخاب کنیم؟

ظرف-خاک-گربه

 برای این سوال جواب قطعی وجود ندارد . برای بعضی گربه ها مدل های مسقف و برای بعضی غیر مسقف توصیه می شود ما نمی‌توانیم بگوییم دقیقاً گربه شما با کدام مدل راحت تر است. پس آن را آزاد بگذارید تا انتخاب کند و توقع اینکه فقط یکی از آنها را ترجیح دهد داشته باشید . اما اگر شما مدل های مسقف را می‌پسندید توجه کنید درب آن خیلی کوچک نباشد و ورود و خروج گربه به سختی انجام نشود. ضمناً آمادگی این که در اثر ایجاد مشکلاتی از قبیل آرتریت یا آسم مجبور به تغییر دادن آن به مدل های غیر مسقف شوید را داشته باشید.

چرا باید از ظرف خاک های مکانیزه اجتناب کنید ؟

ظرف-خاک-گربه

اخیراً ظرف خاک های مکانیزه وارد بازار شده اند. ممکن است شما وسوسه شوید برای راحتی خودتان بیشتر هزینه کنید تا نیازی به تمیز کردن هر روزه ظرف خاک نباشد. اما توجه کنید هر چقدر شما از تمیز کاری روزانه ظرف خاک بدتان می‌آید گربه‌تان هم به همان اندازه از آن می ترسد و این را هم اضافه کنید که خیلی از ظرف های خاک مکانیزه نیاز به خاک مخصوص (گران ) دارند.  به این مسئله هم توجه کنید تمیز کردن روزانه ظرف خاک به شما اجازه میدهد متوجه کوچکترین تغییرات در ادرار و مدفوع گربه تان شوید و در صورت نیاز به موقع اقدامات درمانی لازم را انجام دهید. ( بیماری‌هایی مثل دیابت ، بیماری‌های کلیوی ، یبوست یا هر مشکل انسدادی در مجاری ادراری )

بنابراین بهترین ظرف خاک گربه ها کدام است؟

 به طور کلی بهترین ظرف خاک

ظرف-خاک-گربه

ظرف های سنتی که معمولاً استفاده می‌شوند به طور کلی بهترین ظرف خاک نیستند بهترین ظرف خاک معمولاً جعبه‌ای شبیه سبد لباس بزرگ است به دلیل طول و عرض مناسب فقط باید عمق آن را درست کرد . ابعاد ظرف مناسب حدود ۷۰ سانتیمتر طول، ۴۰ سانتیمتر عرض و ۱۲ سانتی متر ارتفاع دارد . من ظرفهای با درب کشویی را بیشتر دوست دارم.

بهترین ظرف خاک برای گربه هایی که ادرارشان را اسپری می‌کنند یا به ظرف لگد می زنند یا عادت های ناپسند دارد.

همانطور که قبلاً گفته شد این گربه ها نیاز به ظرفی با دیواره های بلند تر دارند تا مانع به هم ریختگی شود و یک دیواره کوتاه‌تر که ورود و خروج به سهولت انجام شود . خصوصاً برای گربه های مسن ورود و خروج از ظرف خاک می تواند مشکلات و ناراحتی‌های زیادی ایجاد کند. (بسیاری از گربه های بالای ۷ سال آرتریت دارند) این مدل می تواند مناسب باشد . همچنین شما می توانید مدل های مسقف هم انتخاب کنید به شرط آنکه حداقل روزی یکبار آن را بررسی و تمیز کنید. به دلیل آنکه تجمع آمونیاک و بو های دیگر می تواند سیستم تنفسی( بینی و ریه ها) گربه را تحریک کند و باعث عدم استفاده آنها از ظرف خاک شود.

بهترین ظرف خاک برای گربه های کوچک یا مبتلا به آرتریت یا سایر بیماری های حرکتی

ظرف-خاک-گربه

اینجا هم ظرف خاک های سنتی مناسب نیستند. برای این گربه‌ها ظرفهای سینی شکل مناسب هستند با طول حدود ۶۰ سانتیمتر ، عرض۵۵ سانتیمتر و ارتفاع ۲۰ سانتی متر و یک دیواره کوتاه ۶ سانتی متری که محل ورود و خروج گربه است.

انتخاب ظرف خاک با سایز ،شکل ، فرم و تعداد مناسب اولین قدم بررسی ظرف خاک توسط ماست . در مقالات بعدی راجب به جاگذاری ، نگه داری ، نکات و ترفند های مفید صحبت می کنیم.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی