تغذیه مناسب گربه

مستوره نوربخش      ۱۰ مهر ۱۳۹۷

تعذیه مناسب گربه

گربه ای که به خوبی غذا خورده باشد، شاد است. اگرچه موش های شکار شده ممکن است رژیم غذایی گربه شما را تکمیل کند اما او بصورت انحصاری برای تغدیه به شما وابسته است و این وابستگی مسئولیت بزرگی برروی دوش شما ایجاد می‌کند. برای گربه خود غدای سالم و بالانس شده فراهم کنید تا علاوه بر کمک در رشد و تکامل گربه خود، به او شانس زندگی طولانی مدت و بدون بیماری را بدهید.

مواد غذایی ضروری برای گربه (Essential nutrition) :

گربه ها گوشت خوار هستند زیرا آنها نمی‌توانند پروتئین و چربی موجود در مواد گیاهی را به اسید آمینه و اسیدهای چرب ضروری برای عملکرد مناسب و حفظ سلامتی بدنشان تبدیل کنند.

پروتئین گوشت نیاز اساسی گربه شماست جالب است که بدانید پروتئین گوشت دارای اسید آمینه تائورین است که بدن گربه امکان ساخت آن را ندارد. تائورین نا کافی در رژیم غذایی گربه می‌تواند منجر به کوری و بیماری قلبی گردد. تائورین به تمام غذاهای گربه افزوده می شود.

آشپزی موجب کاهش اثر تائورین می‌گردد بنابراین اگر خودتان غذای گربه را تهیه می‌کنید، لازم است بصورت منظم تائورین را به غذای گربه اضافه کنید.

ویتامین ها و مواد مغذی (Vitamins and micronutrients) :

ویتامین های مورد نیازگربه شامل K-E-D-B-A  هستند. گربه ها توانایی تولید ویتامین A را ندارند. گربه ها نیاز به ویتامین C هم دارند، اما در هنگام مصرف ویتامین C باید سنگ مثانه را در نظر قرار بدهیم زیرا در مصرف بالای آن امکان پیشرفت سنگ مثانه وجود دارد.

گربه ها نیاز به مواد مغذی خاصی نظیر فسفر، سلنیوم و سدیم و... دارند. اگر چه مقادیر مورد نیاز گربه ها به این مواد بسیار کم است اما کمبود آنها میتواند مشکلات جدی را برای سلامت گربه ایجاد کند. منبع کلسیم نیز ضروری است زیرا کلسیم در مقادیر کمی در گوشت وجود دارد .

بیشتر غذاهای تجاری گربه حاوی تمامی این ویتامین ها و مواد مغذی ضروری است.

غذای مرطوب یا خشک (Wet or dry) :

اغلب غذاهای آماده گربه بصورت مرطوب یا خشک توصیف می‌شوند. مواد غذایی مرطوب در قوطی های تحت فشار با هوا و یا کیسه ها قرار می‌گیرند بنابراین نیازمند نگهدارنده ما برای تازه ماندن نیستند. این نوع غذاها خوشمزه بوده و دارای بافت نرمی هستند بنابراین مقاومت کمی برای حفظ دندان و سلامت لثه های گربه ایجاد می کند. اگر گربه بلافاصله بعد از باز کردن ودر اختیار قرار دادن غذای مرطوب اقدام به خوردن آن نکرد، بزودی این نوع خوراک برای گربه شما جذاب نخواهد بود.

مواد غذایی خشک، تحت فشار پخته شده و سپس خشک شده است. برای لذیذ کردن غذای خشک، چربی روی آن اسپری می کنند اما برای حفظ چربی نیاز است نگهدارنده به غذای خشک اضافه کنند. غذاهای خشک معمولاً حاوی آنتی اکسیدان هایی نظیر ویتامین های C,E  هستند که این آنتی اکسیدان ها طبیعی بوده و برای گربه شما مفید هستند. اگرچه نباید برای تغذیه گربه تماماً از غذای خشک استفاده کنید اما استفاده از غذای خشک مزیت هایی دارد برای مثال : میتواند در طول روز بدون اینکه فاسد شود دردسترس گربه قرار بگیرد و شما ممکن است بخواهید غذای خشک در ابتدای روز در اختیار گربه قرار بدهید و از غذای مرطوب بعد از رسیدن به منزل برای تغذیه گربه استفاده کنید.

غذای مناسب گربه


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی