در روزهای اول ورود گربه جدید به منزل شما انجام چه اقداماتی ضروری می باشد؟

مستوره نوربخش      ۹ مهر ۱۳۹۷

اقدامات لازم جهت ورود گربه جدید

پیش از ورود گربه جدید  به خانه برنامه ریزی کنید تا منزل شما برای ورود گربه مکانی آرام و ساکت ، بدون هر گونه هرج و مرج و استرس باشد تا شما بتوانید تمام توجه خود را به آن معطوف کنید اگر بچه دارید برای او توضیح دهید که انتظار نداشته باشد گربه با او بازی کند چون در روزهای اول کمی می‌‍ترسد و باید به آن فرصت بدهیم تا کمی به محیط عادت کند سپس با آن بازی کند در ضمن از هیجان زدگی زیاد و برخوردهای غیر معقول فرزندتان در ابتدای ورود گربه جلوگیری کنید. اگر تا کنون حیوان خانگی نداشته اید به فرزندتان توضیح بدهید که گربه اسباب بازی نیست و لازم است چند روز اول محیط آرامی برای او فراهم کنید تا بتواند به محیط جدید عادت کند.

احساس گربه بعد از انتقال آن به خانه جدید چگونه می تواند باشد؟

انتقال به یک خانه جدید یک تجربه عجیب وغریب برای یک گربه یا بچه گربه می‌باشد همانطور که برای انسان هم این چنین است . گرچه گربه به سرعت با محیط جدید خود سازگار می‌شود اما شما باید در چند روز ابتدایی محیط آرام و بدون استرس را برای این عضو جدید فراهم کنید.

روش انتقال گربه به خانه جدید :

برای انتقال ایمن وبی خطر نیاز است تا گربه شما داخل یک جعبه امن  به عنوان محمل قرار بگیرد.اگر می توانید کف این محمل را با پارچه ای بپوشانید که به کمک آن با بوی خانواده آشنا شود. سعی کنید روی محمل را بپوشانید به طوری که گربه فقط از یک طرف بتوانید بیرون را ببینند این کار موجب کاهش استرس گربه شما خواهد شد. بعد از قرار دادن محمل در اتوموبیل برای جلوگیری از تکان خوردن یا افتادن آن در هنگام ترمز کردن به روشی آن را در مکان خود فیکس کنید .

گربه ها جسورتر هستند اگر بعد از باز کردن درمحمل گربه به سرعت از آن خارج شد و اعتماد به نفس هم داشت، سعی کنید که اسباب بازی در اختیارش قرار بدهید و با او بازی کنید زیرا این کار باعث شکستن یخ و افزایش آرامش گربه شما در منزل جدیدش خواهد شد.

در زمان ورود گربه به خانه جدید چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

زمانی که شما به منزل رسیدید،گربه تان را داخل اتاقی ببرید که قرار است چند روز ابتدایی در آن سپری کند .بهتر است گربه را در یک یا دو اتاق محدود کنید تا زمانی که با شرایط محیطی جدید آشنا شود. چک کنید که تمام در و پنجره ها بسته باشند. اگرگربه خانگی دیگری دارید تمام راه های ممکن را بررسی کنید تا امکان فرار به سایر اتاق یا فضای دیگر منزل را نداشته باشد. محمل را در کف اتاق قرار بدهید و درآن را باز کنید و اجازه بدهید گربه در زمانی که خودش می خواهد از محمل خارج شود، صبور باشید و تلاشی برای خروج آن انجام ندهید. این را بدانید که حس کنجکاوی گربه موجب خروج او از محمل میشود و با همین حس کنجکاوی اقدام به جست و جو در محیط میکند.

هنگام خروج گربه از کریر

محیط جدید گربه را با تمام وسایلی که برایش تهیه کردید به او نشان دهید تا با آنها آشنا شود.

یکی ازمراحل آشنا شدن گربه و خو گرفتن آن با محیط جدید ، معرفی وسایل و مکان های مختلفی است که گربه برای ادامه حیات به آنها نیاز دارد ، محل استراحت، ظرف خاک ( برای ادرار و مدفوع )، محل غذا خوری، محلی برای پنجه زدن)

برای این موارد مکان هایی را انتخاب کنید که مطمئن هستید گربه به راحتی به آنجا دسترسی پیدا می‌کند اما این محل از محیط های شلوغ منزل دور باشد. ظرف خاک را در اتاق جداگانه‌ای قرار بدهید و مطمئن شوید که برای ادرار و مدفوع همیشه ازآن استفاده می‌کند. ظروف غذا را در جایی قرار بدهید که بتوانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید تا مرتبا آن را تمیز کنید.

بیشتر بخوانیم: گیاهان ایمن و مضر برای گربه

آشنا کردن کودکان در مورد چگونگی برخورد با گربه جدید :

هر اقدامی که باعث به هیجان در آمدن کودک شما می شود که در نهایت به رفلکس هایی چون فریاد بلند یا جیغ کشیدن منجر می شود یا حرکت سریع در زمان فعالیت های روزمره می تواند گربه شما را بترساند درنتیجه از آنها خودداری کنید مطمئن شوید که بجه ها نسبت به این موضوع آگاه شده اند.

به آنها نحوه صحیح در دست گرفتن و مهار گربه را آموزش بدهید. و به بچه ها اجازه دهید تا گربه را نوازش کنند یا او را درآغوش بگیرند ولی اگر گربه ناراحت به نظر میرسد سریع مداخله نمایید و کنترل اوضاع را بدست بگیرید زیرا گربه ممکن است با پنجه زدن به کودک آسیب بزند . شاید لازم باشد راهی برای سرگرمی کودکتان بعد ازورود گربه فراهم کنید تا سرگرمی اش بازی و ایجاد استرس درگربه نباشد لازم است به فرزندان خود بیاموزید که گربه تنها روی زمین حرکت نمیکند و می‌تواند روی تخت وکمد برود و به وسایل آنها نظیر اسباب بازی آسیب برساند و در چند روز اول لازم است این وسایل از اتاق جمع آوری گردد.

آموزش دست گرفتن گربه به بچه

در انتخاب اسم برای گربه خود به چه نکاتی توجه کنیم؟

در مورد نامی که می‌خواهید برای گربه خود انتخاب کنید و در آینده اورا صدا بزنید به خوبی فکر کنید . گربه ها به نام های کوتاه پاسخ بهتری می دهند و اگر حیوان دیگری دارید سعی کنید نام انتخابی مشابه سایرین نباشد تا گربه آن را بشناسد و زمانی که او را با این نام صدا می‌کنید پیش شما بیاید.

در مورد عادت های گربه خود همانطورکه میخواهید ادامه پیدا کند شروع به آموزش کنید.

قوانین خود به خصوص در زمینه تغدیه و خواب را ازهمان ابتدای ورود گربه تنظیم کنید. به عنوان مثال اگر از ظرف غذای خود، غذا در اختیار او قرار بدهید او برای همیشه انتطار دارد از ظرف غذای شما تغدیه کنید و اگر غذایش را در ظرف مخصوص گربه بریزید از خوردن امتناع می کند. اگر شما به گربه اجازه بدهید در رختخواب شما بخوابد او همیشه انتظار خواهد داشت روی تخت شما بخوابد و از خوابیدن در جای خواب خود خودداری خواهد کرد. بعد از وضع قوانین مطمئن شوید تمام افراد خانواده به آنها عمل خواهند کرد. اگر برای یک روز به هر دلیلی قوانین اجرا نشد، گربه متوجه نخواهد شد ولی اگر به طور مداوم تکرار شود برای گربه تبدیل به عادت می شود.

برای تربیت گربه شرایطی روتین و منظم فراهم کنید تا به آن عادت کند.

گربه ها موجوداتی هستند که عادت می‌کنند. تنظیم برنامه روزانه و منظم در روزهای اول به گربه یا بچه گربه کمک می‌کند، تا در خانه جدید خود احساس امنیت کند. همچنین به گربه اجازه می‌دهید تا الگوهای رفتاری خود را در چهارچوب برنامه روزانه خانواده شما توسعه دهد.

برنامه روزانه در نظرتان نظیر: تغذیه، مراقبت از بدن و زمان بازی را به صورت منظم انجام دهید و باید این برنامه روزانه را به مدت چند ماه به صورت مداوم انجام دهید تا مطمئن شوید گربه شما به این شرایط عادت کرده است.

گربه ها تغییرات مداوم را دوست ندارند این تغییرات باعث ایجاد استرس در گربه شده و زمینه ساز مشکلات رفتاری نظیر کندن و حفاری، جویدن اجسام و گاز گرفتن و... گربه می‌شود.

اگر برنامه روزانه ومنظمی برای گربه خود داشته باشدید ازهرگونه تغییر رفتاری که می تواند ناشی از بیماری باشد به سرعت آگاه خواهید شد .

همیشه سعی کنید در زمان های معین و منظمی به گربه خود غذا بدهید وظروف غذا را همیشه در یک محل قرار بدهید با این کار می‌توانید اشتها را در چشمان گربه ببینید.

گربه در زمانی که گرسنه می‌شود به سمت ظرف غذای خود رفته و شما به آرامی با دیدن چشم های او یاد می‌گیرید که چه زمان گرسنه است.

- اگر گربه شما بصورت منظم نیازمند رسیدگی به بدن مثل شستن و گرفتن ناخن و شانه کردن مو.. دارد همیشه سعی کنید این کار را در زمان های منظمی انجام دهید و این را در نظر داشته باشید که رسیدگی به بدن گربه قبل از زمان تغدیه یا زمان بازی باعث ایجاد انگیزه در گربه و همکاری بیشتر با شما خواهد شد.

غذا خوردن گربه

داشتن یک زمان منظم برای بازی هم ایده خوبی است. زمانی که شما وسایلی را در زمان معین برای بازی در اختیار گربه خود قرارمی‌دهید در نتیجه گربه تمایل کمتری به آسیب زدن با پنجه به وسایل منزل و حتی ترک شما خواهد داشت.

زمان غذا خوردن گربه

چگونگی استفاده از ظرف خاک گربه :

بعضی از گربه ها و حتی بچه گربه ها قبل از آنکه آنان را به منزل بیاورید نحوه استفاده ازظرف خاک را آموخته اند، اما ظرف خاک نا آشنا ممکن است در روزهای ابتدایی مشکلاتی را بوجود بیاورد. ممکن است گربه ای که از یک نوع ظرف خاک استفاده می‌کرده است به تغییر آن علاقه ای نشان ندهد (تغییرآن به نوع دیگررا دوست نداشته باشد).

سعی کنید ظرف خاکی تهیه کنید که پرورش دهنده از آن استفاده می‌کرده است و به تدریج می‌توانید به محصولات جدید مورد نظر خود  تغییرش بدهید و با گذشت زمان قسمت بیشتری ازظرف خاک را محصولات مورد علاقه شما تشکیل خواهند داد.

اگر گربه شما از ظرف خاک استفاده نمی‌کند نوع ظرف خاک و ترکیبات آن را تغییر بدهید تا ظرف خاک مورد علاقه گربه خود را بیابید. بطور کلی هر چه میزان ترکیبات ظریف تر باشد برای گربه جذاب تر است به همین دلیل بطور غریزی به سمت شن و ماسه یا خاک می‌روند.

ظرف خاک را همیشه در جای معینی که دسترسی به آن برای گربه آسان باشد قرار بدهید. ظرف خاک حریم خصوصی گربه است و اگردر مکان شلوغی از منزل قرار بگیرد گربه از استفاده امتناع می‌کند. ظرف خاک را بطور منظم تمیز کنید و سعی کنید کف بستررا حداقل یک بار درهفته تغییر بدهید.

پس از شستشوی جعبه برای جلوگیری از حساسیت گربه سعی کنید بوی شیمیایی را هم از بین ببرید برای این کار میتوانید از ضدعفونی کننده های معطر یا دئودورانت استفاده کنید.

ظرف خاک گربه

آیا تغییر در برنامه منظم می تواند به زندگی گربه ما لطمه بزند؟

همیشه زمان هایی وجود دارد که برنامه های منظم باید تغییر کند. برخی از این تغییرات می‌تواند تجربیات مثبتی برای گربه باشد به این شرط که در مدت طولانی یرای او تهدید کننده یا استرس زا نباشد. گاهی مواقع شرایطی پیش می‌آید که لازم است منزل را ترک کنید که ممکن است مدت زمان خروج شما تمام طول روز باشد یا مدت کمی باشد، مهم نیست تمام برنامه روزانه گربه شما نظیر تغدیه، بازی، بهداشت و... تغییر کند یا بخشی از آن، مهم این است هنگام خروج از منزل در یک لحظه او را شگفت زده کنید و او را با اسباب بازی مورد علاقه خود رها کنید تا خود را سرگرم کند.

زمانی که می خواهیم به مسافرت برویم  برای جلوگیری از هرگونه آسیبی به گربه ما باید به چه نکاتی  توجه کنیم؟

تعطیلات همیشه برای صاحب گربه دشوار است ولازم است مساۀلی را سازماندهی کند که برنامه های روزانه گربه تا جایی که ممکن است ثابت باقی بماند. گربه ها به ندرت می‌توانند خود را با شرایطی نظیر دور بودن از صاحب خود یا محل جدید وفق بدهند. بهترین کاراین است که از یک فامیل یا دوست بخواهید که به خانه شما برود و به گربه شما غذا بدهد. در صورتی که این امکان را ندارید می توانید گربه خود را به یک پانسیون بسپارید .پانسیون می‌تواند محل استرس زایی برای گربه ها باشد پس ضروری است که بهترین آن را انتخاب کنید.از صاحبان گربه های دیگر برای انتخاب پانسیون مناسب پرس و جو کنید و اگر به آنها اعتماد دارید به توصیه های آنان گوش کنید. قبل از استفاده به آن جا بروید و ازپانسیون دیدن کنید و شرایط را بررسی نمایید. آنها باید مجوزهای لازم را داشته باشند، از آنها درخواست کنید تا مجوز را نشان شما بدهند و از اینکار نترسید.

آیا می توان از یک ظرف خاک به طور مشترک برای چند گربه استفاده کرد؟

توصیه کلی استفاده ظرف خاک مجزا برای هر گربه است ولی اگر شروع نگهداری شما با گربه های کوچک است ممکن است آنها در استفاده از یک ظرف خاک مشارکت کنند.

چه پانسیونی برای گربه ما مناسب تر است؟

 پانسیون مناسب برای نگهداری گربه دارای محیط جدا و خصوصی بازی و استراحت برای هر گربه است به طوری که هیچ گونه ارتباط مستقیمی بین حیوانات برقرار نباشد.

آیا در زمان نگهداری گربه جدید خطر بیماری توکسوپلاسموزیس ما را تهدید می کند؟

مدفوع گربه ممکن است دارای انگلی باشد که می‌تواند انسان سالم و بدون تجربه قبلی آلودگی با این انگل را در صورت ارتباط مستقیم با مدفوع گربه، خاک آلوده و یا ظرف خاک گربه ، آلوده کند که در بیشتر موارد علاۀمی در انسان ایجاد نمی‌کند اما این انگل برای زنان باردار خظرناک است زیرا به جنین منتقل می‌شود و می‌تواند سبب نابینایی، مشکلات و اختلالات جنین .... و حتی سقط شود.

فقط در شرایطی که در زیر به آن اشاره می شود سقط  ممکن است در انسان اتفاق بیافتد :

1. گربه باید به تازگی آلوده شده باشد زیرا که 12-10 روز بعد از آلودگی اووسیت ( تخم انگل) دفع می شود و جالب است بدانید که تخم انگل تا زمانی که اسپروله نشده باشد عفونت زا نیست . اسپروله شدن تخم انگل 4-1 روز  بعد از دفع تخم از بدن گربه اتفاق می افتد که زمان اسپروله شدن تخم براساس رطوبت و دمای محیط است (در محیط گرم و مرطوب سریع تر اسپروله می‌شود). به همین دلیل مدفوع گربه هر روزباید جمع آوری شود و حتما برای جمع آوری از دست کش یک بار مصرف استفاده کنید .

2. فقط در3 ماه اول و 3 ماه دوم آبستنی خطرناک است .

3. مادر فقط در صورت سرونگتیو ( یعنی قبلا با هیچ گربه آلوده ای در تماس نبوده نباشد ) در خطر است.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی