بهترین مدل خاک گربه کدام است ؟

مستوره نوربخش      ۱۰ تير ۱۳۹۸

گربه

خاک گربه مدل های گوناگونی دارد که به تازگی نیز مدل های جدیدی ساخته می شود. این به شما قدرت انتخاب بیشتری را با بررسی نقاط قوت و ضعف هر کدام می‌دهد . اگرچه هر خانه‌ ای اقتضای خودش را دارد و هر گربه ‌ای می تواند نیازها و اولویت های منحصر به فردی داشته باشد با این وجود قوانین عمومی‌ای وجود دارد که با در نظر گرفتن این نکات می‌توانید بهترین خاک را انتخاب کنید .

این مقاله به شما کمک می کند تا با کنار زدن تمام تبلیغات و بسته بندی های فانتزی بتوانید خاک مناسب گربه خودتان را پیدا کنید. انتخاب درست شما گربه شما را شادتر می‌کند و همچنین احتمال دارد گربه شما به طرز قابل اعتمادی از ظرف خاکش استفاده کند که این امر می‌تواند برای شما لذت بخش باشد .

■ مدل های خاکی که گربه ها بیشتر ترجیح می دهند

 در حالی که گربه ها می توانند با هم تفاوت داشته باشند اما مطالعات نشان می‌دهد که همه گربه ها به یکسری اولویت های خاصی تمایل دارند . دو مسئله در مورد تمایلات گربه ها به خاک وجود دارد .

۱. ذرات کوچکتر خاک

 گربه‌ها ذرات ریزتر را ترجیح می دهند به عنوان مثال پلت و نوع کریستالی آن را دوست ندارند . ذرات ریزتر باعث می شود تا آنها بیشتر احساس کنند شرایط طبیعی دفن مدفوع در خاک را دارند.

۲. بدون بو بودن

 گربه ها خاک بدون عطر و بو را ترجیح میدهند . حس بویایی گربه ها مقداری از انسان ( حتی گاهی از بعضی نژادهای سگ) قوی تر است . بنابراین برای راحتی گربه تان شما باید از خواسته خودتان برای خرید خاک‌های عطری چشم پوشی کنید. اگر می‌ترسید انتخاب شما باعث پخش بوی نامطبوع توسط گربه‌ تان شود نگران نباشید راه هایی برای کنترل آن وجود دارد.

■ ‌مدل خاکی که مردم بیشتر ترجیح می‌دهند

گربه

 احتمالا گربه شما خاک بدون بو با ذرات مناسب مثل توده‌ای از خاک رس را ترجیح می‌دهد . خوشبختانه دست شما در انتخاب بسته نیست و ضمن اینکه الان ایده ای برای خاک مناسب گربه ‌تان دارید ؛ می توانید با یک انتخاب با کیفیت خودتان نیز لذت ببرید.

۱. کلامپینگ یا گلوله شونده (به صورت فوری سفت شود)

این مدل در به حداقل رساندن بی نظمی ها کمک می‌کند و شستن و تمیز کردن آن هم برای شما آسان‌تر است . همچنین احتمال خروج خاکی که با ادرار خیس شده به وسیله پا یا دم حیوان را به حداقل می‌رساند .

۲. جاذب بو

 شاید به جز سگ‌تان هیچ موجود و انسانی بوی ادرار و مدفوع گربه را دوست نداشته باشد . می توانید دور ظرف خاک جوش شیرین یا زغال فعال بریزید یا مستقیم به خاک گربه اضافه کنید . (تجاری باشد یا دستی اضافه کنید) . بدین ترتیب می توانید بوی آمونیاک و سایر بوها را حذف کنید .

۳. گرد و خاک کم

 این مسئله نه تنها برای پیشگیری از نشستن لایه‌ای از غبار در سطح وسایل شما مهم است بلکه بیشتر از جهت سلامتی ریه شما و گربه‌ تان اهمیت دارد. خصوصا اگر گربه یا یکی از اعضای خانواده مبتلا به آسم باشند .

۴. پراکندگی کم

 این مسئله که شما بخواهید خاک گربه تان در ظرفش بماند و در خانه دیده نشود کاملاً طبیعی است . شما باید یک خاک که پراکنده نشود پیدا کنید تا ضمن آنکه مناسب با نیازهای گربه تان است برای خودتان هم مناسب باشد . اما اگر پیدا نکردید می توانید از پادری گربه استفاده کنید.

■ خاک برای گربه (یا انسان) با نیازهای خاص

ظرف-خاک-گربه

 بعضی از گربه ها یا مردم به خاک مخصوص نیاز دارند مخصوصا اگر گربه‌تان یا یکی از اعضای خانواده شرایط تنفسی خاصی داشته باشد مثلاً آسم داشته باشد . با این وجود مسائل دیگری هم مطرح هستند که استفاده از این خاک های خاص را ضروری می‌کند. در زیر ۳ مدل خاک مخصوص را که لازم است معرفی می‌کنیم :

۱. خاک گربه های مبتلا به آسم

هر چیزی که ریه‌های یک گربه مبتلا به آسم را تحریک کند می‌تواند باعث افزایش یا بدتر شدن حملات آسم شود . متاسفانه گرد و غبار ناشی از خاک رس یا مواد مشابه می‌تواند منجر به تحریک زیاد دستگاه تنفس گربه شود . بنابراین برای گربه های مبتلا به آسم استفاده از خاکهای کم گرد و غبار توصیه می شود . خاک با عطر جعفری و ... برای گربه هایی با مشکلات تنفسی و آسم می تواند مفید باشد .

۲. بهترین خاک برای گربه هایی که در دوره ریکاوری پس از جراحی هستند

اگر گربه شما در دوره ریکاوری بعد از جراحی است و بخیه ، زخم باز ، بریدگی در پوست ، بانداژ یا درناژ دارد ضروری است از تماس گربه با خاک جلوگیری کنید . بهتر است هر چه سریعتر خاک را با کاغذ (مثل روزنامه باطله ) و یا پد جایگزین کنید . تا زمانی که گربه شما به طور کامل بهبود یابد در این صورت احتمال عفونت زخم در این گربه ها کاهش می یابد .

۳. بهترین خاک برای آموزش (یاد آوری استفاده از ظرف خاک)

ممکن است گربه جدید شما گاهی به یک راهنما یا به طور ویژه به یک بوی هدایت کننده نیاز داشته باشد تا ظرف خاکش را پیدا کند و بداند که باید در آن دستشویی کند . خصوصا اگر این گربه در خانه‌ای نگهداری می شود که هیچ گربه بالغی نیست تا ظرف خاک را به او نشان دهد . برای این گربه ها باید از خاکی که برای گربه ها جذاب است استفاده کنید یا گاهی این مدل را به خاکشان اضافه کنید. این خاک نه تنها برای بچه گربه ها مفید است که برای گربه های بزرگتر و ارشد که گاهی از ظرف خاک شان خارج می‌شوند نیز کمک ‌کننده می باشد. (اغلب متوجه خواهید شد مشکلاتی در ظرف خاک گربه های آموزش دیده وجود دارد که به طور ناگهانی از استفاده از ظرف خاک اجتناب می کنند که بعدا توضیح داده می شود)

 


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی