آماده سازی محیط پیش از ورود گربه جدید به خانه

مصطفی سلیمانی      ۸ مهر ۱۳۹۷

آماده سازی محیط پیش از ورود گربه جدبد به خانه

آیا منزل شما برای گربه یا بچه گربه آماده است ؟ قبل از اینکه حیوان جدید به خانه بیاورید، اطراف خود را به خوبی نگاه کرده و چند سوال کلیدی از خود بپرسید :

آیا قسمتی از منزل شما وجود دارد که نمی‌خواهید گربه به آنجا برود؟ آیا در منزل شما وسیله ای که ممکن است برای حیوان شما خطرناک باشد وجود دارد ؟

آیا خود و یا خانواده شما سرگرمی ای دارید که با ورود گربه جدید نیاز به تغییر داشته باشد  ؟

باید توجه داشته باشید که با ورود حیوان جدید ضرورری است تغییراتی در منزل صورت بگیرد تا محیط امنی برای گربه شما فراهم شود .

نسبت به گربه خود هشیار باشید :

هنگام ارزیابی منزل خود می‌بایست این مطلب را در نظر بگیرید که گربه ها حیواناتی کنجکاو و فعال (پرتکاپو) هستند. مثلا اگر شما عادت دارید در و پنجره ها را مکررا باز و بسته ‌کنید، این را بدانید که امکان دارد گربه شما از همین راه ها از منزل خارج  شود، درنتیجه می بایست هنگام خروج از منزل از بسته بودن کامل در و پنجره ها مطمئن شوید تا امکان خروج گربه به حداقل برسد، یا زمانی که از ماشین لباسشویی وظرفشویی و... استفاده می‌کنید در آنها را ببندید .

شرایط ایمنی برای گربه خود در خانه فراهم کنید :

گربه ها عاشق بالا رفتن از وسایل هستند پس سعی کنید تمامی وسایل شکستنی خود را از روی میز جمع کنید .همچنین می توانید راه هایی را که به گربه شما امکان دسترسی به طبقات بالای کتابخانه ویا میز را می دهد ببندید یا در آن ها تغییراتی بدهید مثلا می توانید مبل را جابه جا کنید . برای افزایش عمرلبه چوبی مبل خود سعی کنید تا زمانی که گربه شما یاد بگیرد که به آنها کاری نداشته باشد از چسب های نواری دو طرفه چسبان با پوشش پلاستیکی یا فویل آلومینومی استفاده کنید، گربه ها از این وسایل خوششان نمی‌آید و در آینده نیز ازآسیب به مبل اجتناب می‌کنند.

شرایط ایمنی برای گربه

آیا نگهداری مواد شیمیایی در خانه می تواند برای گربه ما خطرناک باشد؟

نگهداری مواد شیمیایی در خانه خطرناک هستند. این مواد را در مکان های امن که گربه امکان دسترسی به آنها را ندارد نگهداری کنید. همچنین سایر محصولات که برای گربه دور کنید. همین کارها را در گاراژو انبارهایی که امکان وجود مواد شیمیایی و دسترسی گربه به آنها دارد انجام دهید. حتی مواد به ظاهر بی خطر نیز ممکن است برای گربه ها خطرناک باشد، مخصوصاً گربه طبق غریزه با لیسیدن اقدام به تمیز کردن پنجه و پوست خود می‌کند.

برخورد گربه با مواد شیمیایی

چگونه از خروج گربه توسط پنجره جلوگیری نماییم؟

سعی کنید از توری های فلزی برای پنجره های منزل نصب کنید تا بتوانید با خیال راحت و بدون امکان فرار گربه به باز کردن پنجره ها به منظور تهویه هوا اقدام ‌کنید.

در شرایط خاص گربه خود را داخل خانه نگهدارید تا ازهر گونه خطرات و استرس در امان باشد . در زمان آتش بازی ( چهارشنبه سوری و...) دربها و پنجره ها را بسته و اقدام به پخش یک موسیقی نمایید و اگر گربه شما در این شرایط تمایل به پنهان شدن داشت به او اجازه بدهید و سعی نکنید به گربه قوت قلب بدهید زیرا با این کار به گربه خود نشان می دهید که شما هم ترسیده اید.

جلوگیری از خروج گربه از پنجره

استفاده ازکرم ضد آفتاب در چه مواردی ضروری است:  گربه ها با پوشش بدنی سفید (کل بدن  یا قسمتی از بدن) به آفتاب سوختگی حساسیت دارند زیرا پوست زیرین آنها، بسیار روشن است پس سعی کنید برای جلوگیری از آفتاب سوختگی از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. کرم ضد آفتاب را می‌توانید از پت شاپ (لوازم حیوانات خانگی) خریداری کنید.

خطراتی که گربه را تهدید می کند

برای جلوگیری از خطرات ناشی از کنجکاوی طبیعی گربه ها چه اقداماتی ضروری است :

گربه ها به دلیل دارا بودن حس کنجکاوی، تمام وسایلی را که برایشان قابل دسترس است بررسی می کنند . اطمینان حاصل کنید گربه شما نمی‌تواند درب کابینت را باز کند و همچنین وسایلی نظیر چاقوها، قیچی‌ها، سوزنها و ... را از دسترس آنها دور کنید.

نسبت به رها کردن اجسام کوچک در کف زمین خودداری کنید زیرا گربه شما ممکن است از جهت کنجکاوی آن را بخورد و خفه شود (وسایلی نظیر اسباب بازی‌ها، سر بطری‌، قلم ، سر خودکار، پاک کن و...). تا جایی که ممکن است سیم‌های وسایل برقی نظیر چراغ های خواب را بپوشانید تا گربه اقدام به کشیدن آنها نکرده و مشکلات بدی رخ ندهد. سعی کنید  برای پریزهای بدون استفاده و آنهایی که نزدیک زمین هستند از محافظ کودک استفاده کنید.

شرایط ایمنی برای گربه خود درخارج از خانه فراهم کنیم:

بعد از بررسی‌ محیط خانه لازم است، محیط باغ یا حیاط خود را بازرسی کنید و وسایلی که پتانسیل آسیب رساندن به گربه را دارند مثل اشیای تیزو برنده را حذف کنید و راه دسترسی به گلخانه را ببندید. حتی اگر تمام سعی‌ خود را انجام دهید که حیاط خود را از وجود حیوانات مزاحم امن کنید باز هم ممکن است رفت و آمد حیوانات دیگر را داشته باشید .

روباه‌ها معمولا نسبت به گربه‌های بالغ و بچه‌های آنان احتیاط می‌‌کنند اما ممکن است به بچه گربه آسیب برسانند. مارها در برخی‌ نقاط مسئله ساز هستند به این دلیل که گربه‌ها برای شکار آنها تلاش می‌‌کنند و ممکن است در این زمان آسیب هم ببینند. همیشه گربه خود را بعد از درگیری با گربه های دیگر به خوبی‌ و با دقت بررسی‌ نمایید در صورتی‌ که صدماتی را مشاهده کردید، در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه کنید.

در مناطق شهری بزرگترین تهدید برای گربه‌ها تصادف با ماشین‌ها است، بنابراین اقدامات لازم برای جلوگیری از ورود گربه به خیابان را انجام دهید.

برای حفظ امنیت حیوان نسبت به گیاهان خطرناک چه اقداماتی ضرورری است :

برخی‌ گیاهان برای گربه سمی هستند ، نظیر برگ سیب زمینی‌ و برگ گوجه فرنگی‌. شرایطی فراهم کنید که گربه به این گیاهان دسترسی‌ نداشته باشد. گیاهانی که در خانه نگهداری می‌‌کنید را از کف زمین و یا از روی  میز‌های با ارتفاع کم بردارید و همچنین خاک گلدان‌ها را با سنگ بپوشانید تا از امکان حفر کردن آن توسط گربه جلوگیری کنید.

اگر نیاز است گربه شما داخل خانه چیزی را بجود گیاهان مخصوص گربه را از پت شاپ (فروشگاه لوازم حیوانات خانگی) بخرید و برای جلوگیری از گیج شدن گربه این گیاهان را از سایر گیاهان موجود در منزل دور نگهدارید.

برای افزایش رفاه زندگی گربه جدید چه وسایلی لازم است :

اگر شما به تازگی صاحب گربه شده اید نیاز است تا یکسری تجهیزات را برای رفاه حیوان خود خریداری نمایید. این موارد شامل جای خواب ، جعبه ، ظرف آبخوری ، ظرف غذا خوری واسکرچر... است. با توجه به بودجه‌ای که در نظر گرفته اید سعی‌ کنید وسیله‌ های ضروری و با کیفیت خریداری کنید زیرا وسایل با کیفیت پایین به سرعت از بین رفته و مجبور می شوید مجددا برای خرید محصول جدید هزینه کنید

تخت خواب و ملافه برای گربه :

گربه سانان گرچه هر جا که هوس کنند چرت می‌‌زنند اما بیشتر آنها علاقه دارند، در مکانی که قلمرو آنها به حساب می آید ، استراحت نمایند. یک تخت گرد یا بیضی، قابل شست و شو و نرم که بیش از حد بزرگ نباشد را انتخاب کنید. اگر گربه شما هنوز کاملا رشد نکرده است یک پتو یا کوسن می‌‌توانید به آن اضافه کنید.

تخت خواب و ملافه برای گربه

ظرف خاک :

انتخاب نوع این جعبه به شما بستگی دارد (باز باشد یا پوشیده - دستی‌ باشد یا اتوماتیک).  اگر شما گربه ای سن بالا تحویل گرفته اید از جعبه‌ای استفاده کنید که گربه با آن آشناست به عنوان مثال گربه‌ای که تا به حال از مدل باز استفاده کرده  راغب به استفاده از فرم پوشیده آن نخواهد بود .

ممکن است برای اینکه متوجه شوید کدام بستر برای حیوان شما مناسب تر است نیاز باشد چندین نوع را از برندهای مختلف تهیه و تست کنید که گربه شما با کدام نوع و برند راحت تر خودش را تمیز می‌‌کند. همچنین شما می‌‌توانید دئودورانت را به بستر اضافه کنید. از محصولات معطر اجتناب کنید زیرا ممکن است گربه از جعبه استفاده نکند.

بهترین دئودورانت‌ها آنهایی هستند که از آنزیم‌ها برای از بین بردن بو استفاده می‌‌کنند. ملاقه‌های پلاستیکی برای حذف ادرار و مدفوع و از بین بردن بو مناسب هستند. بعد از استفاده حتما ملاقه پلاستیکی را بشویید.

ظرف خاک برای گربه

چه ظرف خاکی تهیه کنیم که برای گربه مناسب باشد :

۱. از پرورش دهندگان سوال کنید که بچه گربه از کدام مدل استفاده ‌‌کرده است، سعی‌ کنید مشابه آن را تهیه کنید.

۲. خاک رس محبوب‌ترین نوع بستر هستند زیرا رطوبت را سریع جذب می‌‌کند و قطعات مدفوع نیزبه راحتی حذف می‌‌شود.

۳ .پلیت‌های فیبری بسیار جاذب رطوبت هستند و به راحتی جذب محیط می‌‌شوند. (در محیط تجزیه می‌‌شوند)

۴ . برای استفاده از ظرف خاک غیر قابل جذب نیاز است که یک جعبه مخصوص به آن متصل باشد تا به کمک آن ادرار به واحدهای جمع آوری راه پیدا کند. در این ظرف ها نیاز است مدفوع جمع آوری شود و حتما ظرف خاک را بشویید و مجددا استفاده کنید.

۵ .خاک و شن برای اکثر گربه‌ها محبوب هستند، با این حال ممکن است برای استفاده در خانه‌ها یا آپارتمان‌های بدون حیاط مناسب نباشند، زیرا برای ذخیره سازی فضای بزرگی‌ لازم دارند و همچنین قابل تجزیه هم نیستند.

در مورد ظرف آب و غذای گربه به چه نکاتی باید توجه کنیم  :

ظرف باید به میزان کافی‌ محکم و پایدار باشد و هنگام استفاده توسط گربه تکان نخورد. ظرف نباید خیلی‌ عمیق باشد وپهنای آن لازم است از سبیل گربه عریض تر باشد. حداقل روزی یک بار ظروف را بشویید. بعد از اتمام غذا خوردن سعی‌ کنید باقی‌ مانده غذای مرطوب را بردارید. اگر شما برای تغذیه گربه از غذا‌های کنسروی استفاده می‌‌کنید باقی‌ مانده آن را در یک ظرف پلاستیکی در یخچال نگهداری کنید و در وعده بعدی در اختیار گربه قرار بدهید.

ظرف آب و غذای گربه

آیا راهی وجود دارد که به کمک آن بتوان از خسارت های اقتصادی ناشی از پنجه زدن گربه  بر روی وسایل خانه جلوگیری کرد؟

اسکرچر (Scratching posts) :

ستون چوبی است که معمولا با ارتفاع 60تا90 سانتی مترمی باشد و اطراف آن با یک ماده ای زمخت ومحکم (سیسل که الیاف محکمی است که در ساخت طناب و عایق و گونی به کار می رود و از برگ درخت استوایی به نام  Agave sisalanaبدست می آید ، چتایی یا کنف هندی که نوعی گیاه است که می تواند به صورت نخی محکم دربیاید ، پارچه روکش مبل ، پشت تکیه ای از فرش ) پوشیده شده است

برای جلوگیری ازآسیب به قالی ، مبل یا پرده منزل خود حتما مکانی را برای چنگ زدن گربه  فراهم کنید زیرا گربه‌ها برای ساییدن لبه تیز ناخن های خود لازم است به طور مکرر به این عمل اقدام کنند همچنین ممکن است برای نشان دادن قلمرو هم به چنین عملی دست بزنند

 پیشنهاد می شود  این وسیله را در نزدیکی محل خواب گربه قرار بدهید زیرا گربه‌ها بعد از بیدار شدن بیشتر اقدام به خراشیدن اشیا با پنجه خود می کند

اسکرچر برای گربه

ثبت اطلاعات گربه به کمک گردنبند یا میکروچیپ Collars And ID

علامت گذاری و مشخص کردن گربه با یک میکروچیپ مهم است. این دستگاه کوچک که اندازه یک دانه برنج است توسط یک دامپزشک در زیر پوست پشت گردن کار گذشته می‌‌شود. هر میکروچیپ یک شماره مخصوص دارد که توسط یک دستگاه خوانده می‌‌شود و هنگامی که شماره مخصوص خوانده شد اطلاعات گربه شما نمایان می شود

احتمال فرار کردن گربه شما زیاد است زیرا گربه ها در صورت باز بودن درب یا پنجره‌ها از فرصت استفاده کرده و فرار می کنند زمانی ارزش این میکروچیپ و گردنبندی که اطلاعات شما بر روی آن ثبت شده است مشخص می شود که در زمان فرار گربه ، یابنده به کمک این اطلاعات گربه را به شما باز می گرداند .توجه داشته باشید گردنبند را به گردن گربه خیلی محکم نبیندید آن را به گونه ای ببیندید که امکان عبور راحت دو انگشت را داشته باشد

میکروچیپ برای گربه

محمل گربه برای جابه جایی آن باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 محمل گربه یکی‌ از امن‌ترین راه‌ها برای انتقال گربه است. فضای آن باید به اندازه‌ای باشد که گربه امکان چرخیدن در آن را داشته باشد. می‌‌توانید یک پتو یا حوله داخل این محمل قرار بدهید تا گرم و راحت باشد. سعی کنید شرایطی را فراهم کنید تا گربه این محمل را به عنوان مکانی امن در نظر بگیرد در این صورت زمانی‌ که از آن برای سفر استفاده می‌‌کنید شاد تر خواهد بود و بعد از باز کردن آن عکس العمل خشنی نشان نخواهد داد حتی اگر این سفر کوتاه و برای معاینه دامپزشک باشد.

کریر حمل گربه


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی