هفت نشانه درد در گربه ها

مستوره نوربخش      ۱۹ اسفند ۱۳۹۷

گربه

اغلب ممكن است شما احساس درد خفيف گربه را تا زمانی که علایم بالینی واضحي مانند از دست دادن اشتها يا بی حالی نشان نداده متوجه نشوید. 

گرچه هيچكس دوست ندارد فكر كند که گربه اش با درد زندگي مي كند، اما این موضوع بسیار اهمیت دارد که نشانه های درد را در آن تشخيص دهید. زیرا با این کار می توانید برای بهبود و آرامش حیوان اقدامات لازم را انجام دهید.

گربه ها هم شکارچی هستند و هم شکار! بنابرین در پنهان كردن بيماري مهارت دارند. در حيات وحش، با بروز ندادن درد مي توانند از خود در مقابل شکارچی و يا بقيه گربه هایی كه می توانند تهديدی محسوب شوند محافظت كنند. به علاوه  نشان دادن درد آن ها را براي حمله آسيب پذير مي كند.

براي دامپزشك هم سخت است كه نشانه هاي درد را تشخيص دهد، زيرا گربه به دليل ترس و استرس، درد خود را پنهان مي كند. همچنين گربه شما ممكن است دعوا كند يا حالت تهاجمی داشته باشد كه مي تواند باعث كاهش احساس درد شود.

هفت نشانه ای که گربه شما در هنگام درد داشتن از خود بروز می دهد :

همانند انسان، زمانی که گربه شما به هر دلیل درد دارد رفتارش تحت تأثیرآن تغییر می کند. در حقيقت گربه ها اغلب قبل از علایم درد فيزيكي، تغيیرات رفتاری را نشان مي دهند.

گربه

این موضوع بسیار اهمیت دارد که شما رفتارهای طبيعي گربه خود را بشناسيد كه می تواند شامل گرايشات طبيعي، سطح انرژي، راه رفتن، اشتها، الگوی خواب، تشنگي و غیره باشد. کوچکترین تغيیرات رفتاری مي تواند نشانه بیماری و یا وجود درد در گربه باشد.

از آن جايي كه گربه شما نمي تواند بگويد كه درد دارد، دامپزشك برای تشخیص هر رفتار غیر نرمال مربوط به داشتن درد در حیوان به شما و تاریخچه ای که از حیوان می دهید وابسته است. مثلا اینکه آیا اخیرآً تغییراتی در الگوی رفتاری حیوان مشاهده کردید ؟ 

 توجه: تغیيرات در عادت هاي روزانه گربه شما نبايد هميشه به بالا رفتن سن تعبير شود. بالا رفتن سن يك مريضي نيست. به احتمال زياد با گذشت زمان و پیرتر شدن حیوان از دردها رنج مي برد.

1. تغيیرات در آراستگي:

ممكن است شما متوجه شويد كه گربه شما خود را تميز نمي كند يا اگر تميز مي كند فقط روي صورت و قسمت هاي جلو بدنش تمركز مي كند. گربه ها وسواسی هستند و مرتباً خود را تمیز می کنند. پس اگر عادت های نظافتی گربه تان تغيیر كرد يا متوجه شديد موهايش كثيف است آگاه باشيد.

2. عدم همراهی حیوان با شما

گربه شما ممكن است بيشتر عقب نشيني كند و پنهان كردن را شروع كند. گربه ها به ما وصل هستند و تمايل دارند هرجا كه ما هستيم حضور داشته باشند.

گربه

اگر گربه تان به طور ناگهانی پشت در به استقبالتان نيامد، با شما نخوابيد، يا بقيه رفتار هاي مشاركتی كه نرمال هستند را نداشت، مي تواند نشانه ای از وجود يك مشكل باشد.

3. داشتن فعاليت كمتر و یا انرژي پايين تر:

شما ممكن است متوجه شويد كه گربه تان انرژي كمتری دارد يا تمایلش در شركت در فعاليت هاي لذت بخش مثل بازي كردن با اسباب بازي يا دنبال كردن لیزر كاهش يافته است.

گربه شما ممكن است به پريدن بی ميل شده باشد و یا برای بالا و پایین رفتن از پله ها ویا براي بلند شدن از حالت دراز كشيده مشكل داشته باشد.

حیوان بی قرار شده و برای پیدا کردن جای راحت برای استراحت کردن دچار مشکل شده است.

گربه

همچنين ممکن است متوجه تغيیر در الگوی خواب گربه شويد مثلاً كمتر يا بيشتر بخوابد و يا شايد در پوزيشن ها يا مكان هاي غير معقول بخوابد.

4. استفاده نکردن از جعبه خواب:

گربه به دلیل درد مفاصل تمایلی به رفتن داخل جای خواب خود ندارد و حتی گاهی شاهد تغییر حالت قرار گرفتن بدن در زمان خواب گربه خواهید بود مثلا دیگر پوزیشن چمباتمه زدن را به خود نمی گیرد. 

5. زودرنج تر شدن حیوان:

گربه هایی كه درد دارند مي توانند به شكل بي سابقه اي از خود پرخاشگري نشان دهند. ممكن است گربه زماني كه كسي يا حیوان دیگری نزديكش شود، شروع به غرغر كردن کند و یا صداي هيس درآورد . ممكن است ازاينكه در دست و آغوش نگه داشته شود احساس راحتي نكند، از اينكه  موهای حیوان شانه يا برس شود اظهار رنجش كند.گربه ای که درد دارد ممكن است گاز بگيرد و يا چنگ بزند مخصوصا وقتي كه يك شخص نقطه اي كه درد مي كند را لمس يا جا به جا كند و يا گربه حس كند كه طرف مقابل مي خواهد اين كار را انجام دهد.

گربه

6. تغيیر اشتها و مصرف آب:

گربه ها حيواناتي هستند كه وقتي از درد رنج می برند ممكن است تمايلشان به خوردن و آشاميدن را از دست بدهند.

بیشتر بخوانیم: اقدامات لازم هنگامی که گربه ها غذا نمی خورند

گربه

اگر شما متوجه هر گونه تغيیر در عادت هاي خوردن و آشاميدن شديد ، مراقب باشيد و دامپزشك خود را آگاه كنيد.

7. تغییر در وضعيت ايستادن و يا خوابیدن:

گربه اي كه درد دارد طوري ظاهر مي شود مثل اينكه سعي دارد خود را مثل يك توپ جمع كند يا به حالتی كه از خود محافظت مي كند بشيند. معمولا در هنگام درد شاهد حالت بدنی غوز کرده كه پشتش بيشتر از حالت طبيعي خم شده است، سرش پايين تر است و پنجه های جلويي تا خورده اند هستید.

ممكن است متوجه شويد كه گربه هنگامي كه مي خواهد دراز بكشد به جای اينكه ساق پايش را كنار خودش كش و قوس بدهد زيرش نگه مي دارد. گربه ممكن است به هنگام درد از اين حركت دوری كند يا مشكلي در رفتار كششی خود داشته باشد.

گربه

اگر شك داريد كه گربه تان درد دارد چه كار كنيد؟

داروهایی كه براي انسان يا سگ هستند را به گربه ندهيد ممکن است آنها دچار مسمومیت شوند. روند دارويی گربه از ساير گونه ها خيلی سخت تر است. هميشه با دامپزشكتان براي يك برنامه درمانی مناسب مشورت كنيد.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی