بیماری های رایج در گربه های پرشین

مستوره نوربخش      ۱۶ بهمن ۱۳۹۷

گربه

گربه های پرشین یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین نژادهای دنیا هستند. گربه های پرشین به دلیل فیزیک و آناتومی منحصر به فرد خود، از برخی مشکلات رنج می برند. این مطلب به این معنا نیست که گربه های پرشین لزوماً ناسالم هستند، اما شما به عنوان مالک گربه پرشین باید از خطرات و نیازهای آن ها مطلع شده تا از بیماری ها جلوگیری کرده یا به موقع متوجه بیماری در گربه پرشین خود شوید.

ما در این مقاله سعی داریم به بیماری های رایج گربه پرشین اشاره کنیم تا شما به عنوان مالک گربه پرشین بیاموزید که چگونه از این بیماری ها جلوگیری کنید. به شما توصیه می کنیم که معاینات منظم دامپزشکی را فراموش نکنید.

بیشتر بخوانیم: مراقبت و بهداشت گربه های پرشین

۱- توپ مویی ( تریکوبیزوآرها )

گربه های پرشین به دلیل داشتن پوششی بدنی با موهای بلند و متراکم بیشتر از گربه های با موهای کوتاه از توپ مویی رنج می برند.

تریکوبیزوآر، توپ های مویی هستند که در داخل معده و دستگاه گوارش گربه شکل می گیرند. گربه ها می توانند این توپ های مویی را با استفراغ کردن خارج کنند اما گاهی این توپ های مویی در معده تجمع پیدا می کنند. زمانی که این اتفاق می افتد، گربه به شدت اذیت می شود و حتی ممکن است عواقب جدی برای سلامتی حیوان داشته باشد. دامپزشک باید برای حل این مشکل به موقع  مداخله کند.

شما برای جلوگیری از شکل گیری این توپ های مویی چه کاری باید انجام دهید؟ شما باید به صورت روزانه مو های حیوان را برس بکشید و از حذف تمام موهای ریخته شده اطمینان حاصل کنید. اگر شما معتقدید که گربه شما ممکن است از توپ مویی رنج ببرد، می توانید ‌بعد از مشورت با دامپزشک، از روغن پارافین خوراکی استفاده نمایید.

گربه

۲- بیماری کلیه پلی کیستیک

بیماری کلیه پلی کیستیک در گربه پرشین به صورت اتوزومال غالب به ارث می رسد. میزان شیوع این بیماری در این نژاد حدود 38 درصد برآورد شده است که خود را با ایجاد کیست در ناحیه کلیه نشان می دهد و به دلیل پیشرونده بودن این بیماری در ابتدا با وجود داشتن کیست در کلیه هیچ گونه علایم بالینی ندارد. ولی با پیشرفت بیماری که خود را با افزایش تعداد و اندازه کیست ها نشان می دهد عملکرد کلیه به طبع آن کاهش پیدا می کند تا آن جایی که به مرور زمان کلیه دچار نارسایی مزمن می شود و علائمی مانند پر ادراری، پرنوشی و استفراغ ... را نشان می دهد به دلیل احتمال بالای ابتلا گربه های پرشین به این بیماری می بایست به صورت سالیانه بر روی کلیه گربه سونوگرافی انجام شود. گربه های پرشین مبتلا به این بیماری در صورت عدم ارزیابی میزان پیشرفت بیماری توسط دامپزشک، ممکن است در سنین ۷ تا ۸ سالگی به صورت ناگهانی به دلیل مشکلات کلیوی جان خود را از دست بدهد. دامپزشک درمان مناسبی برای تسکین این بیماری به شما ارائه خواهد نمود.

گربه

۳- مشکلات تنفسی

گربه های پرشین به دلیل داشتن صورت تخت وچشم های درشت و نداشتن پوزه کشیده به راحتی از سایر گربه های دیگر تفکیک می شوند. متأسفانه این ویژگی آن ها را مستعد مشکلاتی در سلامتی حیوان خواهد نمود . بینی کوچک و مجرا بینی کوتاه در گربه های پرشین موجب افزایش حساسیت آن ها به سرما، گرما و همچنین محیط های مرطوب و خشک شده است. این موضوع تنفس گربه را تحت تأثیر قرار می دهد و  به همین دلیل فعالیت گربه پرشین نسبت به سایر گربه ها کمتر می باشد. سیستم تنفسی گربه های پرشین خیلی مؤثر عمل نمی کند و باعث می شود که اکسیژن رسانی در خون این گربه ها با دشواری بیشتری صورت بگیرد.

گربه

۴- مشکلات قلبی

یکی از پیامدهای فقدان تنفس صحیح ایجاد مشکلات قلبی در گربه های پرشین است. تنفس نادرست موجب مشکلات قلبی می شود و اگر گربه چاق باشد، عارضه قلبی سریعتر نیز رخ می دهد. کمتر از ۱۰٪ گربه های پرشین از بیماری کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک رنج می برند که در این بیماری عضلات بطن چپ افزایش ضخامت پیدا خواهد کرد. این بیماری بیشتر گربه های نر را تحت تأثیر قرار می دهد و میزان شیوع آن در گربه های ماده بسیار کمتر است.

گربه

۵- مشکلات چشمی

شکل خاص چشم در گربه پرشین باعث به وجود آمدن مشکلاتی در این اندام نیز شده است. شایع ترین بیماری های چشمی در گربه های پرشین عبارتند از:

Ankylobleplaron مادرزادی: در این بیماری پلک بالا و پایین چشم به هم می چسبند . این عارضه یک اختلال ارثی است که معمولاً در گربه های پرشین چشم آبی دیده می شود. به نحوی که 14 روز بعد از تولد چشم باز نمی شود در حقیقت در این بیماری یک غشاء بین پلک بالا و پایین چشم ایجاد می شود.

اپیفورای مادرزادی: این عارضه نیز یک اختلال ارثی است. در این بیماری ریزش بیش از حد اشک موجب اکسیداسون موهای اطراف چشم شده و سپس باکتری یا قارچ باعث ایجاد عفونت در این ناحیه می گردد. دامپزشک برای از بین بردن این حالت داروی خاصی را به شما توصیه خواهد نمود.

انتروپیون: دراین عارضه مژه به سمت داخل چشم رشد کرده و موجب تخریب قرنیه می گردد. چشم گربه پرشین در واکنش به این تحریک موضعی، اشک زیادی تولید می کند و در صورت عدم مراجعه به دامپزشک، زخم ایجاد می گردد و حیوان شما نیاز به جراحی پیدا خواهد کرد.

گلوکوم اولیه: فشار داخلی چشم موجب تاری دید و از دست رفتن بینایی می شود. این عارضه با جراحی قابل اصلاح است.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی