چرا گربه ها گیاه می‌خورند؟

مصطفی سلیمانی      ۲۷ دي ۱۳۹۷

گربه

گربه ها گوشتخوارهستند، بنابراین برای داشتن زندگی سالم باید فقط پروتئین حیوانی مصرف کنند پس چرا گربه ها گیاه می‌خورند؟ حتی اگر آن ها را با رژیم غذایی پر از مواد مغذی تغدیه کنیم باز هم آن ها از مصرف گیاهان متنوع لذت می برند و برای این کار هم دلایلی دارند.

اگرچه گربه ها به صورت انتخابی گیاهی را نمی خورند ولی بهترین گیاه برای مصرف آن ها علف گربه (Cat grass) می باشد که با نعنای گربه (Catnip) متفاوت است. نعنای گربه از خانواده نعنا است ولی علف گربه معمولاً از رشد چاودار -جو- جو دوسر و یا گندم حاصل می شود.

بیشتر بخوانیم: غذای خشک یا کنسروی برای گربه من مناسب است؟

گربه

- چرا گربه ها گیاه می خورند؟

 گربه ها برای کنترل توپ مویی (hair ball ) گیاه می خورند.

در دستگاه گوارش گربه، توپ مویی زمانی ایجاد می‌شود که حیوان برای رسیدگی به پوشش بدنی به لیسیدن خود اقدام می کند. زبان گربه همانند یک برس عمل می‌کند و تمام موهای ریخته شده را به خود می‌گیرد. اکثر این موها از دستگاه گوارش عبور کرده و دفع می‌شوند ولی ممکن است این موها در معده گربه به دام افتاده و توپ مویی را تشکیل دهند این توده ها برای گربه ناراحت کننده هستند و گیاه خورده شده باعث فعال شدن رفلکس استفراغ شده که به کمک آن توپ مویی از بدن گربه خارج می شود. شما می‌توانید با شانه کشیدن موهای بدن گربه خود احتمال شکل گیری توپ مویی در آن ها را کاهش دهید.

گربه

هم چنین گربه ها برای دریافت ویتامین ها و مواد معدنی از گیاهان اقدام به خوردن آن ها می‌کنند. گربه ها به صورت غریزی از علف گربه استفاده می‌کنند، این گیاهان حاوی ویتامین های  A وD  و نیاسین (B3) می باشد. هم چنین این گیاهان دارای کلروفیل هستند که به اکسیژنه کردن خون کمک می‌کنند. این گیاه دارای اسیدفولیک نیز می باشد که برای خون سازی بسیار ضرورت دارد.

- علف گربه : می توانید دانه علوفه گربه را تهیه کرده و بذر را به مدت 8-6 ساعت خیس کنید سپس در خاک بکارید و بعد از رشد کردن وجوانه زدن در اختیار گربه خود قراردهید .

- اخطار! تمام گیاهان برای گربه سالم نیستند : اطمینان حاصل کنید که تمام گیاهان موجود در منزل شما غیرسمی هستند زیرا گربه شما بعد از خوردن علف گربه تصور می‌کند که تمام گیاهان مشکلی برای مصرف ندارند و می‌تواند از گیاهان دیگرهم استفاده کند. لیست گیاهان و گل های مضر در مقاله دیگری با عنوان «مراقب گیاهان سمی برای گربه ها باشید» بیان شده است.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی