آیا وجود گربه در خانه می تواند برای خانم های باردار خطرناک باشد؟

مستوره نوربخش      ۲۶ دي ۱۳۹۷

گربه-بیماری

لازم نیست که شما در زمان بارداری گربه را از خانه خود بیرون کنید اما برای احتیاط بیشتر باید در زمان مراقبت از آن ها نکاتی را رعایت کنید. احتمال کمی وجود دارد که در تماس مستقیم با بستر گربه درگیر عامل عفونی شوید که برای جنین شما خطرناک است.

توکسوپلاسموز نام بیماری است که عامل آن انگل توکسوپلاسما گوندی می باشد که می تواند از مدفوع گربه به انسان منتقل شود. گربه ها این انگل را با خوردن گوشت خام یا نیمه پخت و یا حیواناتی کوچکی که در خارج از منزل شکار کرده اند، دریافت می کنند. گربه هایی که درون منزل هستند به احتمال بسیار کمتری به این انگل آلوده می شوند. انگل توکسوپلاسموز باعث ایجاد علایم بالینی در گربه نمی شود و به همین دلیل است شما متوجه آلودگی گربه خود نمی شوید. ابتلا به توکسوپلاسموز در خانم ها در زمان بارداری می تواند باعث ایجاد سقط خود به خودی و یا ناگهانی شود و یا موجب نابینایی، کاهش شنوایی یا عقب ماندگی ذهنی در جنین شما گردد.

جنین

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در ایالات متحده آمریکا، آلودگی انسان به انگل توکسوپلاسموز از خوردن گوشت خام یا باغبانی محتمل تر از آلودگی ناشی از تماس با گربه است. ممکن است شما از طریق انگور، میوه ها و سبزیجات در معرض تخم انگل قرار گرفته و آلوده شوید.

افرادی که قبلا دچار این بیماری شدند در مقابل این عامل تا آخر عمر ایمن هستند و به ندرت امکان دارد دوباره درگیر شوند. اگر شما در گذشته سابقه آلودگی به انگل توکسوپلاسموز را دارید، احتمالاً ایمنی در بدن شما علیه انگل بوجود آمده و نمی توانید انگل را به کودک خود انتقال بدهید. شما به راحتی و با یک آزمایش خون می توانید متوجه شوید که آیا در گذشته به توکسوپلاسموز مبتلا شده اید یا خیر.

در صورت نگهداری گربه در خانه، سقط در انسان فقط در شرایط زیر ممکن است اتفاق بیافتد:

1) گربه باید به تازگی آلوده شده باشد زیرا که 12-10 روز بعد از آلودگی اووسیت ( تخم انگل) دفع می شود و جالب است بدانید که تخم انگل تا زمانی که اسپروله نشده باشد عفونت زا نیست. اسپروله شدن تخم انگل 4-1 روز بعد از دفع تخم از بدن گربه اتفاق می افتد که زمان اسپروله شدن تخم براساس رطوبت و دمای محیط است (در محیط گرم و مرطوب سریع تر اسپروله می‌شود). به همین دلیل مدفوع گربه هر روز باید جمع آوری شود و حتماً برای جمع آوری از دست کش یک بار مصرف استفاده کنید .

2) تماس با عامل فقط در3 ماه اول و 3 ماه دوم آبستنی خطرناک است .

3) مادر فقط در صورت سرونگتیو (یعنی قبلا با هیچ گربه آلوده ای در تماس نبوده نباشد) در خطر است.

اگر شما صاحب گربه ای هستید اما ایمنی علیه توکسوپلاسموز ندارید می توانید از راهنمای زیر استفاده نمایید:

۱- اگر فرد دیگری در هنگام بارداری شما برای تعویض ظرف خاک وجود دارد، از او بخواهید این کار را به جای شما انجام دهد، در غیر این صورت ابتدا دستکش دست کنید و بعد از اتمام کار حتماً دست خود را با آب و صابون بشویید.

۲- اگر می توانید ظرف خاک‌ را به صورت روزانه تعویض نمایید. این کار ریسک ابتلا شما به توکسوپلاسموز را به میزان زیادی کاهش می دهد.

۳- گربه خود را در داخل خانه نگهدارید و به حیوان اجازه خروج از منزل را ندهید.

۴- گربه جدیدی را به منزل نیاورید.

۵- گربه را با غذای کنسروی یا غذای خشک تغذیه نمایید و هرگز گوشت خام یا نیم پز در اختیار گربه خود نگذارید.

۶- در هنگام باغبانی حتماً دستکش دست نمایید و بعد از تماس با خاکی که گربه در آن مدفوع کرده است دست های خود را با دقت با آب و صابون بشویید.

دستکش


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی