هر آنچه شما باید در مورد بیماری کلیوی در گربه ها بدانید

مستوره نوربخش      ۲۲ دي ۱۳۹۷

بیماری-کلیوی-گربه

بیماری کلیوی در گربه چیست و چه علائمی دارد؟ آیا راهی برای پیشگیری از این بیماری وجود دارد؟

کمک به حفظ فشار خون، کمک به تولید گلبول قرمز و حذف سموم و مواد شیمیایی مواردی از عملکرد کلیه می باشد. متأسفانه این بیماری در گربه ها بسیار شایع می باشد و دوستان مسن ما را به سال های پایانی عمر خود نزدیک می‌کند.

از دست رفتن عملکرد کلیه باعث ایجاد عوارض جدی در سلامت گربه می شود ولی خبر خوب این است که بیماری کلیوی در گربه همیشه به معنی مرگ او نیست.

کلیه-گربه

علائم بیماری کلیوی در گربه ها :

 حیوان ممکن است علائم اولیه ای چون افزایش تولید ادرار از خود نشان دهد و یا ممکن است شما شاهد علائم دیگر بیماری مثل استفراغ، یبوست، کاهش وزن، بی اشتهایی و ضعف در گربه خود باشید.علاوه بر این برخی از گربه های درگیر این بیماری بیشتر در شب میو میو می کنند.

گربه-ضعیف

علت بروز بیماری کلیوی در گربه ها :

بیماری کلیوی در گربه ها اغلب مزمن است و درمانی ندارد. نارسایی کلیوی که به دلیل توکسین ها ، آسیب های فیزیکی و برخی عفونت ها ایجاد می شوند حاد می باشند.

 برخی ازعلل بیماری مزمن کلیوی در گربه ها شامل نقایص مادرزادی، فشار خون بالا، اختلالات سیستم ایمنی، برخی عفونت ها و بیماری های مادرزادی می باشد.

نارسایی حاد کلیوی نیز می‌تواند به بیماری مزمن تبدیل شود. برخی مطالعات نشان می‌دهد که بیماری های دندانی و هم چنین دیابت ممکن است در ایجاد بیماری های کلیوی گربه نقش داشته باشند اما علت دقیق آن مشخص نیست.

چه گربه هایی در معرض خطر بیماری کلیوی هستند ؟

 بیماری کلیوی در گربه ها بیشتر از سن میانسال به بعد دیده می‌شود، هر چند عوامل دیگری نیز نقش دارند. نارسایی کلیه اغلب در برخی نژادهای خاص نظیر پرشین و هم چنین گربه هایی که در خارج از منزل هستند بیشتر رخ می‌دهد زیرا دسترسی بیشتری به سموم مانند ضد یخ دارند.

تشخیص بیماری کلیوی در گربه ها :

دامپزشکان برای تشخیص بیماری کلیوی از گربه مشکوک نمونه خون وادرار گرفته و به آزمایشگاه ارسال می کنند تا میزان عملکرد کلیه که حذف مواد زائد می باشد را بررسی کنند

روش پیشگیری از بیماری کلیوی در گربه ها :

به صورت طبیعی خطر نارسایی کلیوی در گربه ها با بالا رفتن سن افزایش می یابد، اما راه های متعددی برای جلوگیری از ابتلا به آن وجود دارد. آب تازه در دسترس گربه خود قرار دهید و حیوان را به نوشیدن بیشتر آن تشویق کنید،

آب-نوشیدن-گربه

ظرف خاک را تمیز نگه دارید تا به راحتی ادرار کند، غذای مرطوب می‌تواند به تأمین مایعات بدن حیوان کمک کند اما بیش از حد استفاده نکنید زیرا منجر به چاقی و دیابت می شود که هر دو این ها یک خطر بالقوه برای بیماری کلیوی به شمار می آیند. گربه خود را با یک برنامه منظم نزد دامپزشک ببرید تا در صورت درگیری به این بیماری هرچه سریع تر تشخیص داده شود.

پیش آگهی بیماری کلیوی در گربه ها :

 هیچ درمان قطعی برای بیماری کلیوی وجود ندارد اما با مراقبت خوب و درمان مناسب گربه شما می‌تواند ماه ها و یا حتی سال ها زندگی کند. پیش آگهی بیماری کلیوی به طور چشمگیری به زمان تشخیص آن بستگی دارد. تشخیص سریع و تغییر رژیم غذایی در زمان مناسب می تواند باعث افزایش کیفیت زندگی او برای سال ها شود.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی